Para harcarken 2 defa düşünün!

Para rahatlığı

Tabii ki hepimiz rahat olmak, hayatlarımızın güvence altında olmasını isteriz ve para buna aracı olur. Ancak sürekli olarak paranın peşinden koşmak ve yeter demeyi bilmemek ters etkiye sebep olabilir.  Sürekli olarak parayı düşünürsek ve paranın bizi tüketmesine izin verirsek rahat olabilir miyiz? Güvende olabilir miyiz?

Benzer şekilde, kontrolsüz harcama da anlık olarak rahat olmamızı sağlasa da, aylık kredi kartı ekstremizi gördüğümüzde veya hiç kullanmadığımız eşyalarımıza baktığımızda içimiz burkulur. Peki, bunun orta yolu nedir?

 

Para algısı

Televizyon parası olanlara odaklanıyor ve bizler de anlamsız bir şekilde para harcayan bu insanları idolleştiriyoruz. Dışlandığımızı hissettiğimiz için harcama yapma ihtiyacı duyuyoruz. Daha çok elbise, daha şık bir saat ve daha güzel bir araba. Satın alınabilecek daha büyük veya daha güzel şeyler her zaman bulunuyor. Ve bu da birçok insanın borca girmesine neden oluyor.

Evinize bir bakın, kendinize bir bakın, son zamanlarda yaptığınız harcamaları düşünün. Ne kadar gereksiz harcamalar yaptığınızı kabul ediyor musunuz? Bir problemi çözmek için para mı harcadınız? Rahatlamak için alışveriş mi yaptınız? Bunları hepimiz yapıyoruz, işe yaramadığını biliyoruz ancak kendimi alıkoyamıyoruz. Bizi kim suçlayabilir ki?

 

Para harcamak

Para harcama arzusu hepimizin içinde var. Beynimizin içindeki küçük ses para harcamamız gerektiğini söylüyor.

Para harcamak kendimizi iyi hissetmemize neden oluyor olabilir. “Bunu almalıyım çünkü bunun için çalışıyorum”.  Hepimiz böyle düşünmüyor muyuz?

Paranız yaşam gücünüzdür. Para kazanmak için zaman harcarsınız. Bu sebeple para harcamak da zaman harcamak demektir.  Her para harcamayı düşündüğünüzde o harcayacağınız parayı kazanmak için ne kadar zaman harcadığınızı bir düşünün ve sonra istediğiniz kadar para harcayabilirsiniz.

 

Parayı nasıl harcadığınız nasıl biri olduğunuzla ilgildir

Paranın sizin için ne ifade ettiği ve paranızdan nasıl faydalandığınız hayatın anlamını bulmak için önemlidir. Paranızı gerçekten ihtiyaçlarınız için mi yoksa sırf logosu yüzünden pahalı bir ürünü almak için mi kullanıyorsunuz?

Para harcama konusunda ne hissediyorsunuz? Yaptığınız harcamalar sizin için ne kadar anlamlı?

 

Para her şey değildir

Kültürümüz açısından para büyük bir güç olsa bile, para her şey demek değildir. Her harcama kararının bilincinde olmak, paranın gücünü onurlandırmamızı ve eş zamanlı olarak parayı kontrol etmemizi sağlar.

Gerçeği söylemek gerekirse, paranın gücü kullanıcı tanımlıdır. Parayı kontrol ederseniz, para sizi kontrol edemez. Eskilerin de dediği gibi vakit nakittir ancak bunu tersine çevirmeliyiz. Nakit vakittir düşüncesini özümsemek, belirli miktardaki parayı harcamak için ne kadar zamana ihtiyacınızın olduğunu belirlemenizi sağlayacak ve size yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Paranızı akıllı bir biçimde harcayın.

 

İlginizi çekebilir

Daha az para harcamanın yolları
Para nasıl biriktirilir?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir