Ped almaya gücü yetmeyen kızlar için çözümün adı: Flo

Dünya genelindeki kızların %90’ı, tek kullanımlık olanlar pahalı olduğu için çok kullanımlık pedleri tercih ediyor.

Düşük gelirli ülkelerde yaşayan kızlar için adet döneminin en kötü kısmı şişme veya kramplara karşı yapılacak bir şeyin olmamasıdır. Bu ülkelerdeki kuzlar, ped alacak paraları olmadığı için sağlığa zararlı malzemeler veya sürekli yıkandığı halde asla tamamen temizlenmeyen giysi parçaları kullanıyorlar. Bu adaletsizlikten rahatsız olan Art Center College of Design’da okuyan bir grup öğrenci Flo’yu geliştirdi. Bu basit ve ucuz alet kızların çok kullanımlık pedleri rahat bir şekilde taşımalarını ve hızlı ve etkili bir şekilde yıkamalarını sağlıyor.

Dünya genelindeki kızların %90’ı çok kullanımlık pedleri ve giysi parçaları kullanıyor. Örneğin Kenya gibi pedlerin 60 sente satıldığı yerlerde durum çok daha vahim. Project Humanity ‘e göre kızlar adet gördüklerinde korunma şekli olarak genellikle yaprak, gazete ve hatta çamur kullanıyorlar.

Çok kullanımlık pedleri kullanmak sağlığı tehdit eden riskler barındırdığından bunların çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Flo sayesinde kızlar, pedlerini diğer kıyafetlerle birlikte yıkamak zorunda kalmıyor ve böylece istenilen düzeyde temizlik sağlanabiliyor. Ayrıca kirli ve temiz pedler ayrı ayrı gizli bölmelerde saklanabiliyor. Flo isimli iş fikri, kızların pedlerle ilgili birçok sorununu çözmeye yardımcı oluyor.

Grubun sitesine göre Flo iki çanak, sepet ve sicimden oluşuyor ve standart elde yıkama yöntemlerinde kullanılan suyun ve deterjanın sadece yarısı kullanılıyor. Aletin içindeki döndürme hareketi yıkanılan pedlerin kuruma süresini kısaltıyor. İlk sıkmadan hemen sonra, Flo’yu askılığa da dönüştürebiliyorsunuz. Bu sayede pedleri dışarıda gizlilik içinde kurutabiliyorsunuz.

Prototipi ketçap, soya sosu ve hayvan kanı ile test ettiler. Son derece başarılı bir iş fikri olan Flo’nun 3 dolara satılması planlanıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek iş fikri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir