Playstation Cafe Açmak

Playstation cafe açarak kendi işini kurmak isteyenlerden aldığımız yoğun maillerden sonra, playstation cafe açmakla ilgili bir yazı kaleme alma kararı aldık. Bu sebeple bu sektörde oldukça başarı kazanmış ve 3 playstation cafesi olan bir işletme sahibiyle konuştuk. Playstation cafe sektörüyle ilgili birinci ağızdan güvenilir ve çok değerli bilgiler edindik. Hüseyin Bey’e bizden tecrübelerini ve bilgilerini esirgemediği için çok teşekkür ediyoruz.

Aşağıda bu konuşmanın kategorize edilmiş halini bulabilrsiniz:

 

Playstation cafe nasıl açılır?

Son zamanlarda playstation cafe açmayı düşünen, aynı zamanda açan ve hala büyülü çözümler arayan tonlarca insanla konuştum. Şu anda 3 tane playstation cafe işletiyorsam bunu, sektördeki sınırları zorlayarak yeni fikirler ve konseptler denemeye borçlu olduğumu söyleyebilirim.

Oyuncu olan birinin playstation cafe açmak istemesi son derece normaldir. Aslına bakacak olursanız ben de oyun oynamayan ve playstation cafe açmak isteyen biriyle hiç karşılaşmadım. Konuyla ilgili problemse oyuncuların korkunç iş adamları olması! Oyuncuların kafasında video oyunları sevgisiyle para birbirine eşittir. Ancak bu doğru değildir. Çünkü oyun oynamayı sevmek demek playstation cafe işletebilecekleri anlamına gelmiyor. Sonuçta playstation cafe açmak isteyen bu tür oyuncuların para kazanmak için neler yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Playstation cafe açarken bilmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır:

Konsollar için büyük ekranlar: Büyük olan her zaman iyidir. Örneğin geriden projeksiyonlu veya sadece projeksiyonlu playstation cafeler yavaş yavaş sektörde boy göstermeye başlamıştır.

Müşterilerinizin rahatı için konforlu koltuklar: Müşterilerinizi rahat ettirdiğiniz ölçüde onlar da sizden memnun olacaktır. Bu sebeple koltuk seçimine özen gösterin.

Uygun yer: Büyük bir üniversitenin karşı sokağında playstation cafe açmak akıllıcadır. Ayrıca “çevrenizde başka playstation cafe var mı?” araştırmalısınız.

Fiyatlandırma: Fiyatlandırmayla ilgili bir sürü hata yapılır ancak örneğin 10 TL çok yüksektir ve 1 TL’de çok düşüktür. Makinelerin yeniliğine göre bu rakamların arasında bir fiyat belirleyebilirsiniz. Fiyat belirlemede civardaki cafelerin ücretleri de önemli bir kriterdir.

Bütün oyunları bedava alabilirimyanılgısı: Sektörde olmayan bazı kişiler nedense bu fikre kapılır ve bütün oyun merkezlerini için oyunların bedava olduğunu düşünür. Microsoft, Sony ve Nintendo bize oyunları bedava verirse kendi tanıtımlarını yaparlar diye düşünürler. Ancak durum tabii ki böyle değildir.

Playstation cafede yiyecek satışı: Müşteriler iyi görünümlü bir cafeye gitmek isterler ve yiyeceklerin, sandviçlerin, içeceklerin ve atıştırmalıkların satılmasını isterler. Ayrıca yiyecek satışından iyi gelir elde edebilirsiniz.

Detaylı bir iş planı: Başarılı olmanız ve gelecekteki riskleri en aza indirmek için ayrıntılı bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir. İş planı sizin bu işte rehberiniz olacaktır. İş planı hazırlama konusunda kendinizi yetersiz buluyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Ne tür oyunlar satın almalıyım?

Aslında bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye, kişiden kişiye ve ne oynamak istediklerine bağlı olarak değişir. İnsanlar çoğunlukla futbol oyunların hoşlanır ancak bazen de WWE gibi güreş oyunlarından veya Need for Speed gibi yarış oyunlarını da oynamak isterler.

 

Ps3 cafeyi nasıl yöneteceğim?

Dost canlısı ve oyun oynamaktan hoşlanan bir çalışanı işe alabilirsiniz. Böylece size oyun oynamak için daha çok zaman kalacaktır(:

 

Playstation cafe açmak için ipuçları

Deneyim akıldan büyüktür. Ne kadar zeki olduğunuzun, kaç kişiyi tanıdığınızın, çek defterinizin ne kadar büyük olduğunun veya eğitiminizin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Bu işe başlarken yardım almazsanız büyük ihtimalle başarısız olursunuz.

Bizim uzun senelerdir iş yapıyor olmamızın nedeni deneyimli ve şanslı olmamız ve aynı zamanda yeniliklere kolay adapte olabilmemizdir.

İşe küçük başlayın. Örneğin 20 konsol ve 20 televizyon ile işe başlamak riskli olabilir. Para kazandıkça işleri büyütebilirsiniz. 5 televizyon ve 5 playstation ile başlayabilirsiniz.

Unutmayın hiçbirimiz bütün cevapları bilmiyoruz. Ancak daha önceden benzer hataları yapanlardan doğruları öğrenebiliriz.

 

Playstation cafe açma şartları

 • Cafenizin büyüklüğü 100 metrekareden az olmamalı,
 • Cafenin tavanın yüksekliği 3,5 metre ve üzeri olması(Bunun sebebi havanın ses izolasyonuna yardımcı olmasıdır. Bilindiği üzere hava ses yalıtımını sağlayan en iyi elementtir.)
 • Cafenin cami veya okul gibi yerlere uzaklığı en az 100 metre olmalıdır,
 • Cafenin bulunduğu binadaki komşuların çoğundan(En az yüzde 51’inden) muvafakat belgesi almak.

 

Playstation cafe açmak için gerekli belgeler

 • Dilekçe,
 • Ruhsat için Başvuru Formu,
 • İtfaiye Raporu,
 • Aldığınız Yangın Tüpü Faturası,
 • Belediyeden Numarataj Belgesi,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği,
 • Bağkur veya SSK Kayıt belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • 1 adet fotograf,
 • Vergi Levhası,
 • Esnaf Sicil tasdiknamesi,
 • Esnaf Üye Belgesi,
 • Tapu(Yeni Tarihli tapu kaydı),
 • İşyeri Tapu Kütüğünden Mesken ise ; Kat Maliklerinden Alınacak Noter Tasdikli Muvafakat (Maliklerin oy birliği),
 • Yapı Kullanma İzin Belgesi(İskan),
 • Adliye’den Sabıka Kaydı,
 • Sağlık Kuruluşlarından Sağlık raporu,

 

Playstation cafe açma maliyeti

Playstation cafe açmanın maliyeti, cafenin lokasyonu, büyüklüğü ve konsol sayısına göre değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple maliyet oldukça değişken olmakla birlikte genel olarak 15 bin – 50 bin TL arasında olmaktadır.

Kendi işini kurmak isteyenlere özel iş fikirlerini ve iş kurma önerilerini araştırmaya devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.