Playstation Cafe Açmak

Playstation cafe açarak kendi işini kurmak isteyenlerden aldığımız yoğun maillerden sonra, playstation cafe açmakla ilgili bir yazı kaleme alma kararı aldık. Bu sebeple bu sektörde oldukça başarı kazanmış ve 3 playstation cafesi olan bir işletme sahibiyle konuştuk. Playstation cafe sektörüyle ilgili birinci ağızdan güvenilir ve çok değerli bilgiler edindik. Hüseyin Bey’e bizden tecrübelerini ve bilgilerini esirgemediği için çok teşekkür ediyoruz.

Aşağıda bu konuşmanın kategorize edilmiş halini bulabilrsiniz:

 

Playstation cafe nasıl açılır?

Son zamanlarda playstation cafe açmayı düşünen, aynı zamanda açan ve hala büyülü çözümler arayan tonlarca insanla konuştum. Şu anda 3 tane playstation cafe işletiyorsam bunu, sektördeki sınırları zorlayarak yeni fikirler ve konseptler denemeye borçlu olduğumu söyleyebilirim.

Oyuncu olan birinin playstation cafe açmak istemesi son derece normaldir. Aslına bakacak olursanız ben de oyun oynamayan ve playstation cafe açmak isteyen biriyle hiç karşılaşmadım. Konuyla ilgili problemse oyuncuların korkunç iş adamları olması! Oyuncuların kafasında video oyunları sevgisiyle para birbirine eşittir. Ancak bu doğru değildir. Çünkü oyun oynamayı sevmek demek playstation cafe işletebilecekleri anlamına gelmiyor. Sonuçta playstation cafe açmak isteyen bu tür oyuncuların para kazanmak için neler yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Playstation cafe açarken bilmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır:

Konsollar için büyük ekranlar: Büyük olan her zaman iyidir. Örneğin geriden projeksiyonlu veya sadece projeksiyonlu playstation cafeler yavaş yavaş sektörde boy göstermeye başlamıştır.

Müşterilerinizin rahatı için konforlu koltuklar: Müşterilerinizi rahat ettirdiğiniz ölçüde onlar da sizden memnun olacaktır. Bu sebeple koltuk seçimine özen gösterin.

Uygun yer: Büyük bir üniversitenin karşı sokağında playstation cafe açmak akıllıcadır. Ayrıca “çevrenizde başka playstation cafe var mı?” araştırmalısınız.

Fiyatlandırma: Fiyatlandırmayla ilgili bir sürü hata yapılır ancak örneğin 150 TL çok yüksektir ve 40 TL de çok düşüktür. Makinelerin yeniliğine göre bu rakamların arasında bir fiyat belirleyebilirsiniz. Fiyat belirlemede civardaki cafelerin ücretleri de önemli bir kriterdir.

Bütün oyunları bedava alabilirimyanılgısı: Sektörde olmayan bazı kişiler nedense bu fikre kapılır ve bütün oyun merkezleri için oyunların bedava olduğunu düşünür. Microsoft, Sony ve Nintendo bize oyunları bedava verirse kendi tanıtımlarını yaparlar diye düşünürler. Ancak durum tabii ki böyle değildir.

Playstation cafede yiyecek satışı: Müşteriler rahat ve ferah bir cafeye gitmek isterler ve yiyeceklerin, sandviçlerin, içeceklerin ve atıştırmalıkların satılmasını isterler. Ayrıca yiyecek satışından iyi gelir elde edebilirsiniz.

Detaylı bir iş planı: Başarılı olmanız ve gelecekteki riskleri en aza indirmek için ayrıntılı bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir. İş planı sizin bu işte rehberiniz olacaktır. İş planı hazırlama konusunda kendinizi yetersiz buluyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Ne tür oyunlar satın almalıyım?

Aslında bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye, kişiden kişiye ve ne oynamak istediklerine bağlı olarak değişir. İnsanlar çoğunlukla futbol oyunların hoşlanır ancak bazen de WWE gibi güreş oyunlarından veya Need for Speed gibi yarış oyunlarını da oynamak isterler.

 

Playstation cafeyi nasıl yöneteceğim?

Dost canlısı ve oyun oynamaktan hoşlanan bir çalışanı işe alabilirsiniz. Böylece size oyun oynamak için daha çok zaman kalacaktır.

 

Playstation cafe açmak için ipuçları

Deneyim akıldan büyüktür. Ne kadar zeki olduğunuzun, kaç kişiyi tanıdığınızın, çek defterinizin ne kadar büyük olduğunun veya eğitiminizin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Bu işe başlarken yardım almazsanız büyük ihtimalle başarısız olursunuz.

Bizim uzun senelerdir iş yapıyor olmamızın nedeni deneyimli ve şanslı olmamız ve aynı zamanda yeniliklere kolay adapte olabilmemizdir.

İşe küçük başlayın. Örneğin 20 konsol ve 20 televizyon ile işe başlamak riskli olabilir. Para kazandıkça işleri büyütebilirsiniz. 5 televizyon ve 5 playstation ile başlayabilirsiniz.

Unutmayın hiçbirimiz bütün cevapları bilmiyoruz. Ancak daha önceden benzer hataları yapanlardan doğruları öğrenebiliriz.

 

Playstation cafe açma şartları

 • Cafenizin büyüklüğü 100 metrekareden az olmamalı,
 • Cafenin tavanın yüksekliği 3,5 metre ve üzeri olması(Bunun sebebi havanın ses izolasyonuna yardımcı olmasıdır. Bilindiği üzere hava ses yalıtımını sağlayan en iyi elementtir.)
 • Cafenin cami veya okul gibi yerlere uzaklığı en az 100 metre olmalıdır,
 • Cafenin bulunduğu binadaki komşuların çoğundan(En az yüzde 51’inden) muvafakat belgesi almak.

 

Playstation cafe açmak için gerekli belgeler

 • Dilekçe,
 • Ruhsat için Başvuru Formu,
 • İtfaiye Raporu,
 • Aldığınız Yangın Tüpü Faturası,
 • Belediyeden Numarataj Belgesi,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği,
 • Bağkur veya SSK Kayıt belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • 1 adet fotograf,
 • Vergi Levhası,
 • Esnaf Sicil tasdiknamesi,
 • Esnaf Üye Belgesi,
 • Tapu(Yeni Tarihli tapu kaydı),
 • İşyeri Tapu Kütüğünden Mesken ise ; Kat Maliklerinden Alınacak Noter Tasdikli Muvafakat (Maliklerin oy birliği),
 • Yapı Kullanma İzin Belgesi(İskan),
 • Adliye’den Sabıka Kaydı,
 • Sağlık Kuruluşlarından Sağlık raporu,

 

2023’te Playstation Cafe Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Playstation cafe açmanın maliyeti, cafenin lokasyonu, büyüklüğü ve konsol sayısına göre değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple maliyet oldukça değişken olmakla birlikte şu şekilde örnek bir hesaplama yapabiliriz.

2023 maliyeti 1.000.000 TL’ye yakın tutuyor.

10 tane playstation 5 olacaksa: Tanesi 20.000 TL

10 televizyon 120 HZ (En az 140 ekran): Tanesi 25.000 TL

20 PS5 oyun kolu: Tanesi 2.000 TL

1 Makina için 1 adet oyun( İlk çıktığı gün): En az 1.000 TL

10 adet sehpa (TANESİ 2.500 TL)

20 adet oyuncu koltuğu: Tanesi 4.000 TL

Bilgisayar: 20.000 TL

Banko veya ücretleri almak için bir masa: 5.000 TL

1 adet 24000 INVERTER Klima: 17.000 TL

 

Playstation Cafe Açtıktan Sonra Katlanılması Gereken Masraflar ve Vergiler

1 Personel gideri: 12.000 TL.

Ortalama kira: 10.000 TL.

Elektrik Faturası : En az 7000 TL.

 

1 Aylık Bağkur: 3000 TL

1 Yıllık Çevre Temizilik Vergisi: En az 1000 TL

1 Yıllık Ticaret odası aidatı: En Az 1000 TL

1 Aylık Eğlence Vergisi: En Az 500 TL

1 Aylık Güvenlik alarm ve dükkan sigortası: En Az 1000 TL

1 Aylık Muhasebe Ücreti: En az 600 TL

1 yıllık Tabela Reklam Vergisi: En az 1000 TL

Bunların yanı sıra şirketin Aylık KDV, Kira stopaj vergisi, internet ve telefon faturaları, pos cihazı banka kesintileri gibi giderleri de unutmamak gerekir.

Kendi işini kurmak isteyenlere özel iş fikirlerini ve iş kurma önerilerini araştırmaya devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Bu kadar sacma bir kanun olabilirmi ya adam dukkan almis 400 500 bin tl ye ama istediğine kiraya veremiyor verdiği kişi istediği dükkanı açamıyor çok saçma mukavemet belgesi kesinlikle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir