Oyun Haberciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nicole Tenner bir oyun habercisi…

15 yıldır bilgisayar oyunları hakkında yazı yazıyor, radyo programı yapıyor ve kitap çıkarıyor. 1999 yılında gazetecilik bölümünden mezun olan Tenner, o zamandan beri MacLife, Pixelkin, GameNow, IGN gibi pek çok oyun dergisinde çalıştı.

Buna ek olarak oyun şirketlerine de pazarlama ve halkla ilişkiler konusunda danışmanlık hizmeti veren Tenner, bu yazıda son yıllarda popüler bir disiplin haline gelen oyun haberciliği hakkında deneyimlerini paylaşıyor.

Ülkemizde de Bahçeşehir Üniversitesi’nin müfredatına dahil olan oyun haberciliği hakkında önemli bilgiler edinmek istiyorsanız buyrun yazımıza…

 

Oyun Habercisi Tam Olarak Ne İş Yapar?

Oyun habercisi ve editör olarak temel olarak planlama ve içerik düzenleme yapıyorum. Freelance yazarların yazılarını kontrol ediyorum ve yeni içerik üretimi konusunda çalışanları yönlendiriyorum.

İçerik bulmakta sorun yaşamıyoruz. Oyun incelemesinin yanı sıra oyun ve psikoloji arasındaki bağlantıya da sıkça odaklanıyoruz. Bu da ebeveynlerin, çocuklarının oyun deneyimleri hakkında daha duyarlı ve bilgili olmasını sağlıyor.

 

Nasıl Oyun Habercisi Olunur?

Oyun sektöründe 12 yıldır çeşitli işler yaptım. En son IGN dergisine editörlük görevi üstlendim.

Çocuğum olduktan sonra Seattle’a taşındık. Seattle Oyun Fuarı’nda Pixelkin ekibiyle tanıştım. Orada hem anne-baba olan hem de oyun dünyası hakkında bilgili birine ihtiyaç duyduklarını öğrendim. Yani biraz tesadüf unsuru var ama temelde oyun oynamaktan büyük keyif alıyor oluşum söz konusu.

 

Bu Mesleğin İyi ve Kötü Yanları Neler?

Pixelkin dergisinde editör olmaktan büyük keyif alıyorum. Küçük, genç ve tutkulu bir ekibiz. Ekibe mentorluk etmek, onlara güçlü ve zayıf oldukları yönleri bildirmek ve birlikte büyümek beni oldukça tatmin ediyor. Büyük medya kuruluşlarında çalışmış deneyimli isimler ile gençlerin aynı ortamda çalışması verimli bir ofis ortamı doğuruyor.

İşin en sevmediğim yanı ise freelance yazarların, Pixelkin dergisinin ve web sitesinin üslubunu tam olarak anlamıyor olmaları. Yani bu kişilere beklentilerimizi anlatmamıza rağmen bazen uyum sağlayamıyoruz ve maalesef vaktimizi boşa harcamış oluyoruz. Bazen de fikir aşamasında teklif edilen bir yazının son hali yayımlamaya uygun olmayabiliyor. Bu da can sıkıcı bir durum.

Feedback’e, yapıcı eleştiriye açık olmayan yazarlar da yine gerilme sebebi olabiliyor. Bazı yeni yazarlar, yazılarının düzenlemeye gerek duymadığını öne sürüyorlar. Dolayısıyla insanlarla ve onların egolarıyla uğraşmak her meslekte olduğu gibi bu meslekte de can sıkıcı bir hal alabiliyor.

 

Oyun Haberciliğinin İnsanları En Çok Şaşırtan Yönü Ne?

Pek çok insan oyun habercilerinin tüm gün oyun oynadığını sanıyor. Bu hiç de doğru değil.

IGN’de çalışırken ofiste oyun oynayabildiğimizde kendimizi şanslı sayıyorduk. Pixelkin’de ise pek fazla oyun incelemesi yapmadığımız için çok oyun oynamıyoruz. Genelde işten sonra oyun oynamaya çalışıyoruz. Birimizin evinde toplanıp hep beraber oynuyoruz.

Ancak normal bir iş günü yazıyla, planlamayla, telefon görüşmesiyle, video kurgusuyla, web sitesinin yönetimiyle; yani herhangi bir gazetede nasılsa öyle geçiyor.

 

Oyun Haberciliğinde Başarının Sırrı Ne?

Öncelikle iyi bir yazar olmanız lazım. Oyunları sevmek, oyunkolik olmak iyi bir gazeteci, oyun habercisi olmak için yeterli değil. Editörlük için de iyi bir yazar olmak şart. Zira başkalarının yazılarını daha iyi bir hale getirmek editörün başlıca görevi.

Kişilik olarak da eleştiriye, görüş ve önerilere açık olmak; detaylara önem vermek, örneğin bir yazıyı birkaç kez baştan yazmak gerekli. Bu işten milyonlar kazanmak pek mümkün değil, ancak yazar ve haberci olarak başarılı işler yaparsanız mutlaka yükselir, kariyerinizde ilerlersiniz.

 

Oyun Habercisi Olmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Oyun habercisi olmak isteyenlere şunu diyebilirim: Bu işte kendi sesinizi bulmanız gerek. Bu da uzun bir sürecin sonunda olur. Oyun habercilerinin sayısı son birkaç yıldır oldukça azaldı. Sırf oyun haberleriyle ilgili görev yapacak personel çalıştırmak, haber sitelerine ve gazetelere ekstra maliyet getiriyor. Genelde de ilk olarak oyun habercileriyle yollar ayrılıyor. Cesaretinizi kırmak istemem ama mevcut durum bu şekilde.

Ancak bu işte kalıcı olmak istiyorsanız ve bu işi gerçekten istiyorsanız freelance yazarlık iyi bir başlangıç olacaktır. Kendi blogunuzu açarak burada oyunlarla ilgili içerikler üretebilirsiniz. Böylece daha kurumsal işlere başvuru yaparken elinizde portfolyo olur. Bir editör, blogunuzu inceleyerek kaleminizi, üslubunuzu ve tarzınızı kolaylıkla anlayabilir. Bu da size iş fırsatı olarak dönebilir.

Editörler yaptığınız işleri beğenirse size daha çok iş paslarlar. Bu da sektörde isminizin daha sık duyulmasını sağlar.

İşin finansal boyutu pek iç açıcı değil doğrusu. Freelance yazarlık yaparak geçiminizi sağlamanız pek kolay değil. Yani tam zamanlı bir işe ek olarak oyun yazarlığı yapabilirsiniz. Sadece oyun haberciliğinin yanında başka bir işle daha uğraşmanız sizi maddi açıdan daha mutlu edecektir. Oyun haberciliği alanında hevesli ve istekli kişilerin çoğu aynı zamanda teknoloji konusuna da ilgi duyduğu için teknoloji konusunda haber yapmak, teknoloji hakkında yazılar yazmak daha çok para kazanmanızı sağlayabilir.

 

Bu Meslek İçin Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekiyor?

Önkoşul sayılmasa bile gazetecilik veya İngiliz dili ve edebiyatı okumak yazarlık becerilerinizin gelişmesine katkı sağlar. Bu bölümlerde aldığınız dersler sayesinde haber yapma, yazı yazma konularında daha etkili bir kaleme sahip olabilirsiniz. Yine de spesifik bir bölümden mezun olmak şart değildir.

Buna ek olarak sağlam bir okur olmanız gerek. Bol kitap okumalısınız ve özellikle oyun, oyun kültürü ile ilgili yayınları, kitapları takip etmelisiniz. Bu hem size içerik fikri sunar hem de sektörde ne tür yazıların talep gördüğünü gösterir. Böylece bir editöre yazı fikri sunduğunuzda daha ilgi çekici fikirler ileri sürersiniz.

Bir web sitesine kabul edilemez bir yazı teklifinde bulunursanız köprüleri çabuk atarsınız. Ancak ben yazı teklifi içime sinmediği durumlarda özellikle genç yazarlara daima ikinci şans vermeyi tercih ediyorum.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Oyunlar

Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir