Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Reklam ajansı açarken en alçakgönüllü yatırımı yapabilir ve işlerinizi evinizden idare edebilirsiniz. Reklam ajansları farklı yollardan para kazanırlar. Bu nedenle ilk yapmanız gereken faaliyette bulunmak istediğiniz reklam ajansı türünü seçmektir. Geleneksel reklam ajansları belli ücretler karşılığında yazılı reklamlarda, billboardlarda, radyolarda, internette ve televizyon reklamlarında kullanılacak sloganları ve reklam metinlerini yaratırlar. Daha butik reklam ajansları genellikle internet reklamcılığı ile ilgilenirler. Onlarda diğerleri gibi reklam metinleri hazırlarlar ancak asıl uzmanlıkları reklamların fark edilmesini sağlayacak ve tıklama başına gelir sağlayacak arama motoru optimizasyonu ve anahtar kelime taktikleridir.

Reklam ajansı kurmak için adımlar

1 – Ne tür bir reklam ajansı kurmak istediğinize karar verin ve sunmak istediğiniz hizmetleri listeleyin. Büyük ajanslar daha çok hizmet verirken küçük ajanslar internet, yazılı medya, radyo, televizyon, tabela ve diğer görsel reklam medyalarına odaklanırlar.

2 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek gerekli belgeleri öğrenin ve iş yeri açma ruhsatı almak için ilgili yerlere başvuruda bulunun.

3 – Bilgisayar, yazıcı, telefon, faks, mobilya ve malzemelerle ofisinizi donatın. İşlerinizi evinizden de yürütebilirsiniz ancak ev halkının gürültüsünden ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerden uzak kalmanız gerekecektir. Profesyonellik adına ayrı bir telefon ve faks hattı almanız gerekir. Güvenilir ve hızlı bir internet bağlantısının olması gerektiğini unutmayın.

4 – Dijital fotoğraf makinesi, fotoğraf tarayıcısı ve grafik tasarım programlarından satın alın. Tasarım işlerinizi dışarıdan birine de yaptırabilirsiniz ancak tasarımlar için ücret ödemeniz gerekecektir.

5 – Kartvizitler, broşürler ve diğer pazarlama malzemelerinden bastırın ve ayrıca kırtasiye malzemelerinizi alın. Malzemelerinizi yakınlardaki işletmelerden almaya özen gösterin. İnternet sitesi açmak istiyorsanız domain ve hosting alın.

6 – Hizmetlerinizle ilgilenecek yerel ve bölgesel firmaların listesini çıkarın. Bu listeleri iş tablolarına veya veritabanı programlarına aktarın.

7 – Gazeteler, dergiler, televizyonlar ve diğer medya kanallarıyla temas kurarak fiyat listelerini isteyin. Bu listelerde reklam türleri ve fiyatları yer alır. Çoğunluğu reklam ajanslarına %10’luk indirim uygular.

8 – Hazırladığınız listedeki firmalar için kampanyalar hazırlayın. Hazırladığınız kampanyada doğrudan e-posta reklamlarının pazarlama malzemeleri, e-posta ve teflon görüşmeleri gibi öğelerini kullanabilirsiniz.

Diğer işletme sahipleriyle bağlantı kurmak ve isminizin yayılmasını sağlamak için yerel organizasyonlarına katılın. Reklam işinde ilişkiler, görünürlük ve yaratıcılık en önemli unsurlardandır.

 

İhtiyacınız olanlar

İşletme ruhsatı, izinler ve vergi levhası

Bilgisayar, yazıcı, telefon, faks, mobilya ve malzemelerle donatılmış bir ofis

Dijital fotoğraf makinesi, fotoğraf tarayıcısı, grafik tasarım programları

Pazarlama malzemeleri: kartvizitler, broşürler, internet sitesi, kırtasiye malzemeleri

 

İpuçları

Müşteri kampanyaları üzerinde çalışırken bütün harcamaları dikkatlice takip edin. Müşterilere yaptığınız bütün harcamaların faturasını kesmek zorundasınız. Maketlerden reklamların yerleştirilmesi masraflarına kadar

Grafik tasarım, illüstrasyon, film yapımı, fotoğrafçılık ve metin yazarlığı gibi hizmetleri dışarıdan sağlayacaksanız üniversitelerle temas kurun. Öğrenciler profesyonellere göre daha ucuza çalışırlar ve kaliteli işler çıkarabilirler. Bu sayede öğrencilerde sektör deneyimi kazanır.

 

Uyarılar

Yazılı anlaşma olmadan hiçbir işe başlamayın. Reklam sektörüne aşina bir avukat bulun. Sizle müşterileriniz arasında imzalanacak olan iş emri ve sözleşmelerini hazırlamasını sağlayın. Bu belgeler müşterilerden ödeme almama ihtimaline karşılık yaratıcı çalışmalarınızın korunması, olası yasal konuların ve yanlış anlaşılmaların engellenmesine yardımcı olacak şartları kapsamalıdır.

Reklamla ilgili bütün resmi kurumlarla görüşün. Yanlış veya yanıltıcı reklamlar ciddi para cezalarıyla ve yasal sorunlarla sonuçlanabilir.

Ne iş kursam diyenlere özel cazip iş kurma fikirlerini ve farklı yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir