Restoranlar İçin Pazarlama Stratejisi

Her işletmenin pazarlama stratejisine ihtiyacı vardır. Restoranlar için de istisna söz konusu değildir. Doğrusunu isterseniz restoranların perakende satış mağazalarına göre her müşteri için savaşması gerekir çünkü ekonominin durgun olduğu dönemlerde aileler dışarıda yemek yemeyi keser veya azaltır.

Restoranınızı pazarlarken hedef kitleniz, rekabet, marka oluşturma teknikleri ve reklam fırsatları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

 

Restoranlar için pazarlama stratejisi nasıl geliştirilir?

1 – Hedef kitlenizi tanımlayın ve hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olun. Her restoranın etkilediği belli bir insan gurubu vardır. Yerel fast food restoranları şarap listesi ve havyar sunan üst sınıf restoranlara göre farklı pazarları cezbeder. Pazarlama planı geliştirmek için hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini, dışarı çıktıklarında hangi yemekleri yediklerini ve yemekler için ne kadar ödeyeceklerini araştırın.

2 – Rekabeti araştırın. Restoranların sert rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için diğer restoranların müşterilerine neler sunduğunu bilmeleri gerekir. Rakiplerinizin güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini öğrenin. Diğer restoranların müşterilerini çekmek için zayıf yönlerinizi geliştirmeye çalışın. Rekabet karşısında restoranınızın ayakta kalması için neler yapmanız gerektiğine karar verin veya kendinizi nasıl farklılaştırabileceğinizi belirleyin.

3 – Markanızı yaratın. Markanız itibarınızdır ve sizi temsil eder. Müşteriler restoranınızdan içeri girdiklerinde belli bir beklenti içinde olurlar. Markanızı oluşturmak için itibarınızı pekiştirmeniz gerekir. Sözünüzde durarak müşterilerin beklentilerine her zaman karşılık verin. Kaliteli ve etkileyici müşteri hizmetleri markanızı sağlamlaştırmanın en etkili yoludur.

4 – Menünüzü güncelleyin. Her yıl menünüzü gözden geçirmelisiniz. Nelerin iyi satıldığını ve nelerin güncellenmesini gerektiğini belirleyin. Menü seçiminizden dolayı sizin restoranınızı tercih etmeyen bir grup insan olabilir. Sadık müşterilerinizin geri gelmesi ve yeni müşterilerin restoranınızı denemelerini sağlamak için yeni menü sunumlarınızın tanıtımını yapın.

5 – Pazarlama ve reklam fırsatları yaratın. Birçok otel ve/veya motel restoranların menülerini ve kuponlarını otel odalarına ve lobi alanına bırakmalarına izin verir. Restoranınız bir kongre merkezinin yakınındaysa bir etkinliğe sponsor olarak veya etkinlikler esnasında menülerinizi bırakarak fırsatları maksimize edin. Hediye kuponları vermek başlı başına bir pazarlama stratejisidir çünkü bir kişi bu kuponu aldığında restoranınızı bir kere daha ziyaret edecektir. Kalabalık yerlerde ikramlar sunun ki aç olan kişiler restoranınızdan içeri girsin. Ayrıca dergilerin, gazetelerin ve diğer sponsorlu organizasyonların yarışmalarına katılın.

6 – Toplumun bir parçası olun. Barınaklara yiyecek verin ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara indirimler yapın. Geceleri restoranınızda bağış toplama etkinlikleri düzenleyin. Çevrenizdeki iş merkezlerinde çalışan insanlara indirimler uygulayın. Bu tür halkla ilişkiler faaliyetleri restoranınızla ilgili fısıltıların yayılmasına ve yeni müşterilerin, daimi müşterilerin veya yeniden gelme ihtimali olan müşterilerin dikkatini çekecektir ve onları etkileyecektir.

Başarılı bir restoran açmak ve işletmek isteyen girişimcilere özel kaleme aldığımız yazı serimize devam edeceğiz. Yemek ve sevgi ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir