Rüyada Olduğunuzu Anlamak İster miydiniz!

Lucid Dreamer, REM uykusunu tespit etmek geliştirilmiş bir cihaz. REM uykusu esnasında insanlar daha çok rüya görür. Bu cihaz da REM uykusu süresince beyninize düşük elektrik uyarımları göndererek rüya gördüğünüzü hissetmenizi sağlıyor. Bu sayede rüyada olduğunuzu anlayabiliyor ve rüyanızda istediğiniz macerayı yaşayabiliyorsunuz.

lucid-ruya-gordugunuzu-soyleyen-cihaz1

Lucid rüyalar, rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz rüyalardır. İnsanların %20’si her ay lucid rüyalar görür. Ancak beyin etkinliğiyle alakalı yapılan son bir bilimsel araştırma ile beyindeki “gamma etkinliği”nin lucid rüyalarla bağlantılı olduğu keşfedildi. Bu gamma etkinliği de TACS adlı hafif bir elektronik akım sayesinde uyarılabiliyor. Araştırmada TACS yöntemi denenen kişilerin, lucid rüya görme oranlarının %77’e kadar çıktığı gözlemlenmiş.

lucid-ruya-gordugunuzu-soyleyen-cihaz

Bu bilimsel araştırmalardan hareketle Hollandalı Neuromodulation Technolojies B. V. de, lucid rüya esnasında rüya gören kişiye haber veren bir cihaz geliştirmiş durumda. Bu sayede kişi rüyasının kontrolünü ele geçirebiliyor. Lucid Dreamer adlı cihaz 5 kişi tarafında 7 gün boyunca denemiş ve kabul edilebilir bir başarı elde etmiş. 7 gün boyunca beyin her gece 2 kez uyarıldığında beş katılımcının üçü 1. gece, biri 2. gece, son katılımcı ise 3. gece lucid rüya görmüş. Katılımcılardan biri 5 gece boyunca lucid rüya görmüş, en az gören kişi ise 2 gece lucid rüya görebilmiş. Bu da ortalamadan görece daha yüksek bir rakama tekabül ediyor. Cihazı geliştiren ekip lucid rüyanın başka şekillerde de elde edilebileceğini ancak bu yöntemlerin Lucid Dreamer’a göre daha verimsiz olduğunu belirtiyorlar.

Başarılı inovatif iş fikri hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Lucid Dreamer, Kickstarter üzerinden fon topluyor ve şu an 100.000 euroluk hedefin hemen hemen tamamını toplamış durumda. Şirkete 300 euro yardım ettiğinizde Lucid Dreamer Essential modeline sahip olunabiliyor. Bu model gece iki kez uyarım gönderebiliyor. 420 euroluk Pro modelde ise daha sık uyarım daha uzun süre gönderilebiliyor. Ve 500 euroluk Connect modeliyse gördüğünüz lucid rüyayı, çevrenizde bu cihaza sahip olan kişilerle paylaşmanızı sağlayabiliyor. Şirket, rüya paylaşmanın henüz bir teori olduğunu ve paylaşımın olacağını garanti etmediklerini ifade ediyor. Ancak yine de bu konuda açık bir kapı bırakıyorlar.

 

İlginizi çekebilir

En Başarılı İnovasyon Fikirleri
Geleceğin En İyi İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir