Akıllı Yatak Sayesinde Horlamaya Son!

Biyometrik sensörlere sahip bu akıllı yatak, uykudayken yaptığınız hareketleri tespit ederek horlamanıza neden olan pozisyonları önlüyor.

Uyku sağlığı üzerine yapılan araştırmalar insanların %35’inin uyku problemi yaşadığını göstermektedir. Ekonomik açıdan bakınca yetersiz uyku milyarlarca liralık verimsizliğe neden olabilmektedir. Daha önceki yazılarımızda başarılı girişimcilerin düzenli uykuya önem vermelerinin nedeni şimdi daha iyi anlaşılıyor olsa gerek. Ancak şimdilerde Amerikalı yatak şirketi Sleep Number yeni bir akıllı yatak üretti. Bu yatak uyuyan kişinin uyku esnasında yaptığı hareketleri tespit ederek kişinin uyumasına elverişli pozisyonlar alıyor.

akilli-yatak2

Sleep Number 360 adlı yatakta biyometrik sensörler bulunuyor. Bu sensörler kişinin kalp ritmini, nefes alıp verişini ve beden hareketlerini tespit ediyor ve ufak düzenlemelerle kişinin uyku kalitesini artırıyor. Yatağın içinde bulunan hava hazneleri kişinin bedenini alttan sarıyor ve kişi hareket ettikçe yatak da alttan hafifçe hareket ederek uykunun en iyi şekilde devam etmesini sağlıyor.

Yatağın ilginç özellikleri de bulunuyor. Yatak horlama sesi tespit ettiğinde uyuyan kişinin başını 7 derece yukarı kaldırıyor. Bu da ufak pozisyon değişikliği de horlamayı engelliyor. Ayrıca yatak insanların uykuya dalmadan önceki alışkanlıklarını öğrenebiliyor ve yatağı önceden ısıtabiliyor.

Başarılı bir inovasyon örneği olan akıllı yatak hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

2017’nin ilk yarısında piyasaya çıkması beklenen bu akıllı yatak uyku sorunu yaşayan kişilere derman olur mu dersiniz?

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Uyku Kalitesini Geliştiren Cihaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir