Yatağın Sıcaklığını Ayarlayan Akıllı Yorgan

Kanada merkezli  Smartduvet adlı şirket, geliştirdikleri şişme yorgan sayesinde yatağın farklı bölgelerinin farklı sıcaklıklara sahip olabilmesini mümkün kılıyor. Smartduvet Breeze adlı yorgan, aynı yatakta yatan iki kişinin farklı sıcakları tecrübe edebilmelerini sağlıyor.

Kendi kendini toplayan yorganın da mucidi olan şirket, bu teknolojiye ısıtma sistemi de entegre ederek Smartduvet Breeze’i geliştirdiler. Buna göre aynı yatakta yatan iki kişi akıllı uygulama sayesinde kendi sıcaklıklarını ayarlayabiliyorlar.

Bu teknolojide yorgan kılıfı olarak kullanılan Smartduvet Breeze, yatağın altındaki hava haznesinden kullanıcının akıllı telefon uygulaması aracılığıyla istediği sıcaklığı alıyor ve yatağın belli bir bölümüne sevk ediyor.

Bu teknoloji sayesinde üşüyen bir insan, tek bir tuşla yatağının sıcaklığını artırabiliyor. Ya da bunalan bir insan sıcaklığı düşürebiliyor. Yani tüm evi ısıtmak ya da soğutmak yerine sadece yatağın ısısı değiştiriliyor ve üstelik ısıtma-soğutma aynı yatak içinde aynı anda yapılabiliyor. Bu durum koca bir evin kombisini çalıştırmak ya da koca bir odayı soğutmak için klimayı çalıştırmaktan daha çok enerji tasarruf etmeyi sağlar.

Yaratıcı inovasyon ürünü hakkında daha somut bilgi edinmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Daha evvel güneş ışığını taklit ederek kişinin daha dinç uyanmasını sağlayan akıllı yastık ya da gece pozisyon değiştirerek horlayan kişiyi susturan akıllı yatak gibi teknolojik yenilikler görmüştük.

Sizce uyku konusunda başka ne tür inovatif projeler hayat bulabilir?

 

İlginizi çekebilir

Uyku Kalitesini Artıran İnovatif İş Fikirleri
Başarılı İnovasyon Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir