Sadece Güldüğünüzde Çalışan Akıllı Ayna

Yeni geliştirilen bu akıllı ayna, sadece gülümsediğinizde kendinizi görmenize izin veriyor. Özellikle kanser hastaları düşünülerek tasarlanan ayna, hastaların kendilerine mutluyken bakmalarını sağlıyor.

Tablete benzer cihazın üzerinde bir kamera bulunuyor. Yüz tanıma özelliğine sahip kamera, gülümseme algıladığında özel bir maddeden yapılan ayna yüzeyine kişinin yansımasını gönderiyor. Standart bir ayna gibi duvarda ya da masa üzerinde kullanılabilen bu akıllı aynanın fiyatı standardın oldukça üzerinde. Bu ürünün şu anki fiyatı 2000 ile 3000 dolar arasında değişiyor.

Ailesinden birinin kansere yakalanmasının ardından bu ürünü geliştiren endüstriyel tasarımcı Berk İlhan, bu olayın ardından kanser hastalarına faydalı ve neşe veren ürünler üzerine çalışmak istemiş.

Girişimci, kanser tanısı konulan yakını için: “Hasta olduğunu öğrendiği gün görüştük, kanser olduğunu bilerek aynaya bakmak onun için çok zordu.” diyor. İlhan gülümsemenin önemini ise: “Yüz ifademiz duygu durumumuzu derinden etkiliyor, eğer kendimizi gülümsemek için zorlarsak beynimiz iyi bir şey olduğunu varsayıyor ve bu sayede mutlu hissediyoruz.”  sözleriyle anlatıyor.

Berk İlhan, New York Görsel Sanatlar Okulu’ndan mezun olduktan sonra birkaç hafta boyunca Türkiye’deki kanser hastanelerini ziyaret edip hem hastalarla hem de doktorlarla görüştü.

Genç girişimci CNN ile yaptığı bir röportajda, moral ve sosyalleşmenin hasta için oldukça önemli iki etken olduğunu ifade etti. Berk İlhan’ın iki yıl süren çalışması olan aynanın arkasında, zorla da olsa gülümsemenin gerçekten insanı iyi hissettirdiğini öne süren bilimsel bir çalışma yatıyor. Kahkaha atmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilirken bazı araştırmacılar ömrü uzattığını da iddia ediyor.

Berk İlhan halihazırda sınırlı sayıda ürettiği aynaları 2000 ile 3000 dolar arasında değişen bir fiyatla satıyor. Fakat ilerleyen dönemlerde yeterince yatırım bulunabilirse bu fiyatın 500 dolar civarına çekilmesi umuluyor. Girişimci ayrıca, mali olarak uygulanabilir olduğunda, bu ürünü hastanelere bağışlamayı planlıyor.

Örnek bir inovasyon ürünü olan akıllı ayna hakkında aşağıdaki haberi izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Öte yandan girişimcinin bu mükemmel inovasyonu, herkes tarafından hoş karşılanmadı. Ürünü eleştirenlerin çoğu, yüksek fiyatına dikkat çekerek hastaları sömürdüğü fikrinde. Kanser hastalığını yenmiş olan Jacop Brogan da bu icada karşı tepkili. Brogan aynanın korkunç bir fikir olduğunu belirterek “eğer mutlu değilsen çoktan öldüğünü ima ediyor” diyor.

Peki ya sizce? Bu inovasyon ürünü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Yaratıcı İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir