Sağlıklı Girişimcilerin 7 Önemli Alışkanlığı

Uzun bir çalışma günün sonunda oldukça yorulmuştum. Eve gelene kadar trafikle boğuştum ve kendime içecek bir şeyler koyup kanepe de birkaç saat pineklemek istiyordum.

Sonra ne mi oldu? Alışkanlıklarım yönetimi ele geçirdi.

Her akşam saat altıda yaptığım spor alışkanlığım aklıma geldi. Gördüğünüz gibi programlanmış gibiyim.

Ve saat altıyı vurdu. Sanki sihirli bir şeyler spor kıyafetlerimi çıkarmak için dolabıma girdi ve kıyafetlerimi bana getirdi.

Girişimciliğe dönecek olursak girişimcilik ve sağlığınıza dikkat etmek neredeyse aynı şeylerdir.

İkisinin de alışılmış eylemleri gerektirmesi bunun en büyük nedenidir. Alışkanlıklarımızın %40’ı veya daha fazlası günlük kararlarımızı etkiler.

 

İşte girişimcilerin işlerinin ve sağlıklarının zirvede olması için yaptığı 7 şey

1 – Her gün yeni bir şeyler öğrenmek. Sağlıklı girişimciler yaşam boyu öğrenci olurlar. Sıkı çalışırlar, sağlam oynarlar ve ayrıntılı düşünürler. Okumayı, sesli kitaplar dinlemeyi ve mümkün olduğunca çok bilgi edinmeyi severler. Sadece işlerini büyütecek konularla ilgili kendilerini eğitmezler aynı zamanda sağlıklı olmakla ilgili de araştırmalar yaparlar. Sağlıklı davranışların işlerine doğrudan etkisi olduğunu bilirler.

2 – Hedefler koyun ve hedeflerinize ulaşmak için sistemler yaratın. Sağlıklı girişimciler uygulamasız bilgilerin kendilerini başarısızlığa sürükleyeceğini bilirler. Öğrenmenin ötesine geçerler ve uygularlar. Çünkü günlük yolculukların öneminin farkındadırlar ve görünüşte ufak adımlar atmanın nihai hedeflerine ulaşmanın tek yolu olduğunu bilirler.

3 – Dinlenme zamanlarınızı akıllıca geçirin. Ortalama bir insan günün üç saatini televizyon karşısında geçirir. Bu tür insanlardan olmayın. Sağlıklı kalın, işinize odaklanın, kendinizi ve ailenizi önemseyin ve dünyayı değiştirmeye çalışın. Size tavsiyemiz bu zamanı hedeflerinizi tasarlamak veya yazmak için kullanın.

4 – Egzersizlere öncelik verin. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Yapılan bir çalışmaya göre yetişkinlerin %80’i önerilen biçimde egzersiz yapmıyor. Yoğun bir çalışma temponuz olsa bile egzersiz yapmak için en azından 10 dakika ayırmalısınız.  Egzersiz stresinizi azaltır ve pompalanan endorfinler zorlukların üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olur.

5 – Daha az abur cubur tüketin. Yiyecekleri benzin gibi düşünün. Deponuza kaliteli benzin koyarsanız arabanızın performansı da yüksek olur. Sağlıklı olmak için diyet yapmanıza veya az yemek yemenize gerek yok. Fast-food ve abur cubur yemek yerine daha doğal yiyecekler tüketin. Bunu yaptığınız takdirde direnciniz artar ve ruh haliniz daha iyi olur.

6 – Daha fazla uyuyun. Bütün girişimciler geç saatlere kadar çalışmanın, sabahın köründeki toplantıların ve son dakika iş teslimlerinin ne olduğunu ve de uykunun başarıya olan etkisini gayet iyi bilirler. İster gün doğmadan kalkın ister gece kuşu olun. Düzenli bir uyku rutini ayarlayın. Ve asla iyi bir gün ortası uykusunun gücünü yadsımayın.

7 – Hayatınızı dengeleyin. Sağlıklı girişimciler sağlıklı olmayı bir yaşam biçimi olarak görürler. Kötü bir iş planına yara bandı koyamazsınız veya bütün hafta sağlıksız yiyecekler yiyip kilo vermeyi bekleyemezsiniz. Başarılı girişimciler sağlıklı yaşama yürekten inanırlar: zorlu değil akıllıca çalışırlar.

Girişimcilik ve sağlık iç içedir. İkisi de birbirine değerli dersler verir.

Aileniz, arkadaşlarınız ve ilişkileriniz dışında sağlığınız ve kariyerinizden daha önemli başka bir şey yoktur. Bu ikisine de sıkı sıkıya tutunursanız daha uzun ve daha tatmin edici bir hayat sürersiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir