Sıfırdan Başarıya Ulaşmış Dünyaca Ünlü 5 Girişimci

Hayatınızda kendinizi bile çok şaşırtacak bir şey yapmayı hiç dilediniz mi? Belki de zaten bu büyük hayaliniz vardır ancak bunun bir fanteziden öteye geçemeyeceğinden endişe ediyorsunuzdur.

Bu yazımızda sizlere iş, spor, medya ve bilim gibi çeşitli alanlarda kendisini ve markasını sıfırdan var etmeyi başarabilmiş beş girişimciyi tanıtıyor olacağız.

Başarıları şans, beceri veya yeteneklerinden kaynaklanmıyor ancak hepsinin de tek bir ortak noktaları var; çok çalıştılar ve asla vazgeçmediler. Bir başka deyişle bu beş girişimciyi okuyarak onların sizi etkilemesine izin verin ve gerçekten başarabileceğinize inanın.

 

1. Colonel Sanders – Kentucky Fried Chicken’ın (KFC) Kurucusu

Colonel Sanders - Kentucky Fried Chicken'ın (KFC) Kurucusu

Kendisini ismiyle hatırlamamış veya tanımamış olabilirsiniz ancak yüzünün size çok tanıdık geldiğinden eminiz. Muhtemelen kendisinin dünyanın en çok bilinen ticari ikonu olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak bu şöhretini elde etmeden önce Colonel Sanders elinde bir kızarmış tavuk tarifi dışında hiçbir şeyi olmayan bir emekliydi. Onu diğer insanlardan ayıran en büyük özelliği inanılmaz derecedeki kararlılığıydı. 1960’lı yılllarda Colonel Sanders, kendi kızarmış tavuk tarifini tanıtmak ve hayalini gerçekleştirmek için arabasında uyuyarak, yatırımcıların kapısını çala çala tüm ülkeyi gezmiş. Biri ona inanıncaya dek 1009 kez reddedilmiş. Ve 1010. girişimi milyon dolarlık KFC imparatorluğunun da başlangıcı olmuş.

 

2. Howard Schultz – Starbucks’ın CEO’su

Howard Schultz - Starbucks'ın CEO'su

Brooklyn’de yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan Howard Schultz gençken iyi bir atlet olduğundan üniversiteyi sporcu bursu ile okumuştur. Mezun olduktan sonra ilk olarak Xerox’da satış elemanı olarak çalıştı ve ardından İsveçli damla kahve makinesi üreticisi, Hammarplast için genel müdür olarak çalışmaya devam etti. Bu işinde çalışırken Starbucks denilen Seattle merkezli kahve çekirdeği dükkanı ile tanıştı. Daha sonra bu kahve dükkanı için çalışmaya ve sonunda Starbucks’ın günümüzdeki dünya markası haline gelmesi için yönetmeye başladı.

 

3. Michael Jordan

Michael Jordan

Bir çocuk olarak Michael basketbolu seven yeteneksiz çocuklardan biriydi. Nihayetinde çok uzun boylu da sayılmazdı ve her basketbol yıldızının adeta bir zorunluluğu olan atletik bir aileden gelmiyordu.

Ancak kararlıydı. Michael birçok aksilik ve başarısızlık tecrübe etti. Micheal Jordan’ın lisedeyken basketbol takımından reddedildiğini biliyor muydunuz? Lige girdiği ilk gün, sıçrayarak atış denen ve bir basketbol terimi olan jumpshotları “pek iyi değil” olarak eleştirildi. Bu yüzden tüm sezon tatilini sonunda mükemmel jumpshotlar gerçekleştirene kadar çalışarak geçirdi.

Her başarısızlık veya reddedilme Michael’ın bugünkü gücüne katkıda bulundu. Tam da bu yüzden insanlar onun gelmiş geçmiş en büyük basketbolcu olduğunu düşünüyorlar.

 

4. Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Dünyanın en çok saygı duyulan siyahi Amerikalı kadın olan Oprah Winfrey dokuz yaşındayken cinsel istismara uğradı, 13 yaşında evden kaçtı, 14 yaşında hamile kaldı, 17 yaşında güzellik kraliçesi ve 20’li yaşlarında uyuşturucu bağımlısı oldu. Şimdi Amerikan tarihinin en çok izlenen talk show programının sunuculuğunu yapıyor ve 3 milyar dolardan fazla servete sahip.

 

5. Thomas Edison

Thomas Edison

Eğer Thomas Edison vazgeçip ampulu icat etmeseydi dünya bugün nasıl bir yer olurdu?

Başarılı olmadan önce yaklaşık 10.000 kez başarısız olan Edison, eğer vazgeçseydi hepimiz bunu anlayabilirdik. Ancak Thomas hepimizden çok daha çalışmayı tercih etti. Aslında tüm eğitim hayatı boyunca geleneksel öğretim yöntemleri ile öğrenmekte çok zorluk çekti ve öğretmenleri onun “bir şey öğrenmek için çok aptal” olduğunu söylüyorlardı. Ayrıca ilk iki işinden de “verimsiz” performanstan ötürü atıldı. Belki de onun bu kısa hikayesi aklınızdaki inanılmaz yetenekleri olan Thomas Edison’a bakış açınızı değiştirebilir.

Sıkıntı ve başarısızlıklarına rağmen Thomas hayalinin peşinden gitmekten hiç vazgeçmedi. Kendisi dünyadaki en başarılı, etkili ve ilham verici insanlardan birisi. Sadece ampulu keşfetmedi ayrıca birçok malzemesi ile taşınabilen bir kamera olan fonografı da buldu.

Büyük başarı kazanmış girişimcilerin başarılarını şans ile açıklamak oldukça kolaydır. Çünkü başkalarının gözünde onlar başarıyla doğmuştur. Ancak bu kişilere ve onların geçmişlerine baktığınızda onların nasıl şu an sizlerin gibi ellerinde büyük bir hayal ve bunu gerçekleştirmek için azimden başka hiçbir şeyi olmadan başladıklarını göreceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’tan 21 Hayat Dersi
İlham Verici Başarı Öyküleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir