Sınırlı Bütçeyle İşletmenizi Pazarlamanın Yöntemleri

İşletmeler açısından pazarlama zorluklarının en yaygın üçüncü nedeni, bütçe kaynaklarında yaşanan sorunlardır. Özellikle yeni faaliyete geçmiş bir işletmeyseniz,büyük ihtimalle sınırlı bir pazarlama bütçeniz olacaktır. İşte sizlere sınırlı bütçeyle işletmenizi pazarlamanızı olanaklı kılacak bazı yöntemler:

 

1. Gerilla Pazarlamadan Faydalanın

Gerilla pazarlama; yaratıcılığı, hayal gücünü ve orijinalliği ön plana çıkartarak büyük bir bütçeye sahipmişsiniz gibi verim sağlayabilir. Sınırlı bütçeye sahip akıllı küçük işletmeler genellikle daha büyük şirketler ile rekabet etmek için gerilla pazarlamayı kullanmaktadır. Gerilla pazarlama fikirleri konusunda yaratıcılık açısından herhangi bir kısıtlama bulunmaz. İşte birkaç örnek:

 • Eğer sabit bir dükkanınız varsa sokak sanatçılarlarından dükkanınızın yakınlarına göz alıcı bir tasarım yapmalarını isteyebilirsiniz.
 • Eğer sokakta kullanılabilecek bir ürün satıyorsanız, gizli çalışanlar işe alıp ürünlerinizi doğrudan potansiyel müşterilere pazarlayabilirsiniz. Örneğin Sony, insanlardan kendi fotoğraflarını çekmelerini isteyen ve daha sonra makine hakkında insanlara böbürlenecek insanlar işe almıştır.
 • Kalabalığın dikkatini çekecek animatörler kiralayıp marka farkındalığınızı artırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun:En Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örnekleri

 

2. Sosyal Medyayı Kullanın

2005-2015 arasında yapılan “sosyal medya kullanımı araştırmasına” göre artık neredeyse her üç yetişkinden ikisi sosyal medya kullanıyor. Bu eğilim özellikle son on yıl içerisinde on kat artmış durumda.

Popüler sosyal medya kanalları Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Reddit, LinkedIn ve Snapchat’tir. Bu sosyal medya platformlarının her birinin kendine has bir yapısı vardır ve farklı türde etkileşim gerektirirler. Tek seferde hepsinde birden ustalaşmaya çalışmaktansa hoşunuza giden bir kaçını seçin ve ilk olarak onlarda ustalaşın.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

3. Değerli İçerik Üretin

İyi bir içeriğe sadece potansiyel müşterileriniz değil, aynı zamanda Google’da bayılır. Bilgi paylaşmanın birçok yolu vardır (bloglar, video üretmek, podcast yayınlamak, infografik tasarlamak veya çevrimiçi otorite bir siteye makale göndermek vb.). Bu sayede sadece uzman olarak bilinirlik kazanmazsınız aynı zamanda ücretsiz trafik de elde edersiniz. Bu da daha çok potansiyel müşteri anlamına gelir.

İçeriği her zaman kendiniz üretmek zorunda da değilsiniz. Fiverr, bionluk gibi sitelerden bağımsız yazarları, grafik tasarımcıları ve kişisel asistanları kiralayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

 

4. Yarışmalar Düzenleyin ve Küçük Hediyeler Dağıtın

Herkes hediyeleri sever! İyi niyetle, marka farkındalığı oluşturmak ve potansiyel müşteriler ile buluşmak için eğlenceli ve arzu edilebilecek hediyeler dağıtın. Bunların pahalı şeyler olmasına gerek yok. Balonlar, akıllı telefon kapları, anahtarlıklar, buzdolabı magnetleri, kalemler ve not defterleri gibi üzerinde kendi reklamınız olan fiziksel hediyeler de oldukça popülerdir.

Aynı zamanda pazarlamayı dikkat çekici ve eğlenceli bir şekle sokarak etkili bir pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Çok popüler olan ALS Buz Kovası Meydan Okuma pazarlaması, en çılgın pazarlama yöntemlerinden birisiydi. İnsanlar, başlarından aşağı buz dolu bir kova dökerek arkadaşlarına ve ailelerine meydan okuyorlardı. 24 saat içerisinde aynısını yapmayan kişiler, ALS derneğine bağışta bulunmak zorundaydılar.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda İnternet Üzerinden Yarışma Nasıl Düzenlenir?

 

5. Ortaklarınızla Omuz Omuza Verin

Sınırlı bütçeye sahip küçük bir işletme olduğunuzda, diğer tamamlayıcı işletmeler ile ortak olmanızın size büyük faydası dokunacaktır. Bunlar arasında üreticiler, tedarikçiler ve satıcılar bulunabilir. İşletmeniz başarılı olduğunda sadece iki taraf da kazanmaz, aynı zamanda sizi öneren diğer işletmeler size referans olmuş olurlar.

Örnek olarak müşteri listelerinizi değiştirebilir ve yapacağınız her satış için, ilgili işletmeye bir komisyon ödeyebilirsiniz. Sadece müşterilerinizin bilgilerini paylaşmadan önce onların iznini aldığınızdan emin olun.

Doğrudan e-posta pazarlaması için belirli bir oranda indirim sunun ve diğer işletmenin e-posta adresini de e-postalarınız içerisine dahil edin. Eğer diğer işletmenin fiziksel bir dükkanı varsa müşterilerin beklediği alana kendi kartvizitlerinizi koyup koyamayacağınızı sorun.

Aynı zamanda mevcut müşterileriniz arasında da kendinize ortak bulabilirsiniz. Sizi öneren müşterilere ödül sunduğunuz bir referans sistemi oluşturun. Konu pazarlama olunca en etkili şey, insanlar arasında kulaktan kulağa dolaşan bilgilerdir.

 

6. Ölçeklendirilebilir Reklamcılık Kanallarını Kullanın

Televizyon, radyo ve gazete reklamları gibi geleneksel reklamcılık alanları oldukça maliyetli ve etkinliği ölçülmesi oldukça zor olabilir ancak çevrimiçi reklamcılık daha uygun maliyetli ve daha hedeflenmiş olacaktır. Bunlar arasındaki popüler seçenekleriniz Google’ın tıklama başına ücret alan reklamları (Google Adwords) ve Facebook reklamlarıdır. Aynı zamanda Google Haritalar ve Yelp gibi ücretsiz çevrimiçi dizinlere de işletmenizi eklemeyi unutmayın.

En yeni ürün ve hizmetlerinizi aşağıdaki uygun maliyetli yöntemler ile de tanıtabilirsiniz:

 • Müşterileriniz telefonda beklerken, promosyonlarınız hakkında bir mesaj yayınlayın.
 • Eğer fiziki bir dükkanınız varsa en yeni tekliflerinizin reklamlarını içeren afişler kullanın.
 • Şehirde araç sürerken reklamlarınızı halka gösterebilecek araç magnetleri veya yapışkanları kullanın.
 • E-posta listenize özel tatil indirimleri, doğum günü kuponları ve süpriz ödüller gönderin.

 

7. Basından Faydalanın

İşletmenizin basında haber olması, en etkili ücretsiz pazarlama yöntemlerinden biridir. Basının dikkatini çekmek için şunları deneyebilirsiniz:

 • Toplum yararına bir şey yapın ve etkinlik öncesi bir basın bülteni yayınlayın. Örneğin bazı yenilikçi kuaförler, evsizlere ücretsiz saç kesim hizmeti sunabilir.
 • Ürün veya hizmetlerinizi ücretsiz olarak bağışlayarak, sponsor olun veya bir yarışma düzenleyin.

Yazılı medyada, radyoda veya televizyonda röportaj verebilmek için fırsatları kollayın. Fırsatları kollayabilmek için uzmanlığınızı ön plana çıkarmanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Örnek Sosyal Girişimcilik Projeleri

 

8. Başkalarına Yardım Edin

Tüm pazarlama çabalarınız, kitlenize dönük olmalıdır. Pazarlama çabalarınızın, kitlenize bir baş ağrısı yerine hoş bir karşılama olarak görülebileceği birçok yöntem bulunmaktadır:

 • Yararlı bilgi paylaşın. Bilgi pazarlamasının, satışları arttırmada oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kitlenizi, önem verdikleri sorunlar hakkında eğiterek sadece müşteri portföyünüzü artırmayacak, aynı zamanda müşterilerin sizi ve işletmenizi problemlerine çözüm olarak görmelerini sağlayacaksınız. Bunu yapabilmek için toplantılar, etkinlikler veya ücretsiz seminerler düzenleyebilirsiniz. Etkinliklerinizde katılımcıların konuşmasına da olanak tanımaktan çekinmeyin.
 • Yardım edin. Forumlarda veya web sitelerinde sorulan sorulara yanıt verin ve kitlenizi, daha fazla bilgi edinmeleri için kendi web sitenize yönlendirin.
 • Kitlenizi eğlendirin. Onları ağlatın veya güldürün. Gördüğünüz komik ve dikkat çeken reklamları ve ne kadar çabuk paylaşıldıklarını düşünün.

Sınırlı bütçeyle işletmenizi pazarlamak oldukça mümkündür. Sadece yaratıcı olmayı ve sıra dışı düşünmeyi kendinize rehber edinmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Fikirleri
Düşük Maliyetli 25 Pazarlama Fikri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir