Steve Jobs’ın Arabasında Neden Plaka Yoktu?

Steve Jobs, teknolojinin gidişatını büyük ölçüde değiştiren, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ı kuran büyük bir girişimciydi. Onun fikirleri ve inovasyonları ürün geliştirme konusunda yepyeni standartlar belirledi. Apple, faaliyete geçtiği günden beri teknoloji ve tasarım alanında tüm sınırları zorladı ve oyunun kurallarını belirleyen şirket oldu.

iPhone, iMac, iPad, iPod gibi “aykırı” cihazları hayatımıza sokan Steve Jobs’ın hiç bilmediğiniz bir aykırılığı daha vardı…

Steve Jobs, milyarlarca dolar değerinde bir marka kurmasına rağmen son derece sade bir hayat süren bir kişiydi. Kaliforniya’da mütevazı bir hayat süren Jobs’ın gümüş renkli Mercedes SL55 AMG marka bir otomobili vardı. “Bu mu sadelik?” diyebilirsiniz ancak dünyanın en büyük girişimcilerinden biri için son derece sade ve aykırı bir yaşamdı bu.

Aykırı demişken… Steve Jobs’In arabasının arka plakasında hiçbir numara yoktu. Yani resmi bir plaka olmadan kullanıyordu aracını… Peki neden?

İhmalkarlık mı sizce? Yani milyarlarca dolar parası olan bir adama 400-500 dolar trafik cezası koymaz diye mi düşünüyorsunuz? Ya da Steve Jobs‘ın kuralları önemsemeyen biri olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Hayır.

Steve Jobs zeki bir insandı.

Kaliforniya eyaletinin trafik yasalarında bir açık tespit ettiği için plaka kullanmıyordu Steve Jobs.

Kaliforniya trafik yasalarına göre “sıfır model bir araç satın alan kişi, en geç 6 ay içinde aracına plaka taktırmak zorundaydı. Steve Jobs’ın kullandığı araç ise kiralıktı. Yani Steve Jobs her 6 ayda bir araç kiralama şirketinden yeni bir SL55 AMG kiralıyordu ve böylece plaka taktırma gibi bir şeyle uğraşmıyordu.

Peki neden sıradan bir işlem olan plaka taktırmaktan sürekli kaçınıyordu? Yani plaka taktırsa ve aracını 6 aydan uzun süre kullansa ne olurdu ki?

ABD’li gazeteci Walter Isaacson’a göre Steve Jobs, plaka numarası nedeniyle takip edilmek istemiyor ve bu nedenle de kullandığı araçlara plaka taktırmıyordu.

Yani Steve Jobs, meşru olan bir hakkını kullanıyordu ancak bunu yaparken bile ince görüyor ve zekasını konuşturuyordu.

Tabii bu durumdan en kazançlı çıkan tarafın ise araç kiralama şirketi olduğunu söyleyebiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın.

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında 53 Şaşırtıcı Gerçek
Steve Jobs’a Dair Her Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir