Warren Buffett: Başarıya Giden Yolda İletişim Becerilerinin Önemi

Warren Buffet: Sadece bu yeteğinizi geliştirerek gelecek kazançlarınız üzerinde büyük bir fark yaratabilirsiniz!

Daha önce yatırım duayeni Warren Buffett’ın görüşleri üzerine pek çok yazı kaleme almıştık. Ancak bu sefer odağımızı az da olsa değiştirip Buffett’ın yatırım taktiklerinden ziyade iletişim becerileri konusundaki fikir ve tavsiyelerini ele almaya karar verdik.

Dünyanın en meşhur milyarderlerinden Buffett’a göre kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız her daim iletişim becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Kanadalı ünlü yazar Gillian Zoe Segal, henüz dilimize çevrilmeyen “Getting There: A Book of Mentors” (Başarı Yolu: Mentorlardan Tavsiyeler) kitabını yazarken Buffett ile bir röportaj gerçekleştirmiş ve iletişim konusu açıldığında şöyle bir cevap almıştı:

“Mevzubahis iletişim ise kendinizi sadece bir nebze bile geliştirseniz gelecekteki para kazanma gücünüzü ciddi oranda artırabilirsiniz.”

Ayrıca Buffett, geçen sene LinkedIn’de yayınlanan bir videoda yine iletişim konusunun altını çizmiş, bu alanda kendini zorlayıp ilerleme kaydeden insanların ticari anlamda değerini en az %50 oranında artırabileceğini öne sürmüştü.

Neden mi? Cevap aslında düşündüğünüzden daha basit: Para kazanıp iş dünyasında yükselmeniz için yapmanız gereken şey başkalarını peşinizden sürükleyebilmektir. Eğer herhangi bir şirkette satış sorumlusu olarak çalışıyorsanız çalışma arkadaşlarınızın size kulak vermelerini ve tavsiyelerinizi göz önünde bulundurarak hareket etmelerini istersiniz. Şayet üst düzey bir yöneticiyseniz, çevrenizdekilerin sizi sadece dinlemeleri de yetmez; onları harekete geçirerek izinizden gelmelerini sağlamanız gerekir.

Buffett’in iletişime verdiği önemi yazımızın başından beri vurgulayıp duruyoruz. Lakin onun da annesinin karnından iletişim gurusu olarak çıkmadığını belirtmemiz icap ediyor. Hatta Warren Buffett’ın ta kendisi gençken insanlarla iletişim kurmakta oldukça güçlük çektiğini dürüstçe itiraf ediyor:

“20 yaşıma kadar topluluk içinde ağzımı açmaya bile cüret edemiyordum! O dönem çıkıp bir dünya insanın içerisinde konuşma fikri beni adeta hasta ediyordu.”

Fakat zeki ve öz eleştiri yeteneğine sahip biri olan Buffett problemin pekâlâ farkındaydı.

Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğrenim görürken artık harekete geçmeye karar verdi ve 100 dolar ödeyerek ABD’nin gelmiş geçmiş en büyük hatiplerinden Dale Carnegie’nin açtığı insaları etkileme ve hitabet kursuna yazıldı.

İki ay süren kursta her hafta bir ders oluyordu. Derslerin tamamına giden Buffett, kursun bitiminin ardından da hitabet çalışmalarına devam etti. Anılarından bahsederken bu konuyla ilgili şu cümleleri de sarf etmeyi es geçmiyor:

“Kurs biter bitmez Omaha Üniversitesi’ne gittim ve ‘Burada hocalık yapmama izin verir misiniz?’ diye sordum. “Çünkü bir an önce insanların karşısına çıkıp öğrendiklerimi uygulamazsam bütün gelişimimi yitireceğimi adım gibi biliyordum. Bu yüzden azimle çalışarak topluluk içinde konuşmaya devam ettim. Şimdi öyle bir noktaya geldim ki susmak bilmiyorum!”

Şu anda 89 yaşında olan Buffett, vakti zamanında 100 dolar ödeyerek katıldığı kursun hayatı boyunca yaptığı en iyi yatırımlardan biri olduğunu düşünüyor. Söz konusu kursu öve öve bitiremeyen ünlü iş adamı sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hitabet kursunun bendeki etkisi gerçekten muazzamdı. Kesinlikle hayatım boyunca aldığım en iyi diploma buydu zira kariyerim boyunca elde ettiğim başarıların temelinde kursta öğrendiğim değerli bilgiler yatıyordu.”

Bugün Buffett’in ofisine gittiğinizde Nebraska veya Columbia gibi prestijli üniversitelerden aldığı diplomaları göremezsiniz. Ama Dale Carnegie Enstitüsü’nden aldığı hitabet kursu mezuniyet sertifikası odanın en göze çarpan yerinde karşınıza çıkar.

Bir kısa yazımızın daha sonuna geldik. Umarız Warren Buffettin tavsiye ve görüşlerini dikkate alır, insanlarla iletişiminizi geliştirmek için gerekli adımları atarsınız. Herkese şimdiden başarılar dileriz!

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatında Size Başarı Getirecek İletişim Becerileri
İkna Etme Sanatı 2000 Yıldır Değişmedi!
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. 26 yıllık çalışma hayatımda (kendi işim olmasa da) doğru iletişim kurmanın ve hitabetin hatta ses tonunun bile ne kadar önemli olduğunu deneyimleyerek öğrendim:)
    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir