Süpermarket Açmak

İnsanlar temel ihtiyaçlarını süpermarketlerden karşıladıkları için süpermarketler her şehir için oldukça önemlidir. Bir süpermarket açmak istiyorsanız iş süreciyle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Süpermarket açmak karlı ve verimli bir yatırımdır. Süpermarket açmak için öncelikle yeterli sermayenizin olması gerekir çünkü sürecin büyük kısmını sermaye oluşturur. Kaliteli bir süpermarket açmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Süpermarketinizde egzotik meyveler, organik gıdalar ve bunlara benzer de ürünler satabilirsiniz. Süpermarketinize gelen müşteriler istedikleri ürünlere problemsiz bir şekilde ulaşabilmelidir. Bu nedenle süpermarket yönetimi konusunda bilinçli olmanız gerekir.

Süpermarket açmak kapsamlı bir iştir ve kar etmek istiyorsanız bazı kurallara uymalısınız. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman gözünüzü dört açmalı ve onlara iyi niyetli yaklaşmalısınız. Hoşlarına giden ve gitmeyen durumları bilmelisiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek bir süpermarket nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

 

Süpermarket nasıl açılır?

1- Süpermarketinizi müşterilerin ürünlere kolaylıkla ulaşabileceği kalabalık bir yerde konumlandırmalısınız. Bu nedenle süpermarketinizi açmak için uygun bir yer seçmeniz gerekir. Şehrinizde göze çarpan bir yer bulun. Yeterli park alanı olan büyük bir bina bulabilirsiniz. İşe başlamadan önce binanın yapısından emin olun.

2- Süpermarketinizi açabilmek için işletme ruhsatı ve izinler almanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. Süpermarketinizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Unlu mamuller gibi gıdalar satacaksanız konuyla ilgili Sağlık Bakanlığına başvurmanız gerekebilir.

3- Süpermarketinizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız çalışanlara ihtiyacınız olacaktır. Kasiyerler ve aynı zamanda et, tavuk ve balık bölümleri için tezgahtarlar almanız gerekecektir. Süpermarket işinde belli ürünlerin taze tutulması gerekir. Müşterileri etkilemek için modern ekipmanlar ve ürünleri servis etmek için malzemeler alın. İşe aldığınız çalışanlarınıza karşı dikkatli davranın. Çalışanlarınızı kasiyerlik, depo sorumlusu, bakım görevlisi ve tezgahtarlık gibi çeşitli pozisyonlarla görevlendirin. Çalışanlarınıza karşı her zaman dostça davranın ve samimi bir ortam yaratın. Çalışanlarınıza düzgün bir çalışma ortam sunarsanız hevesle çalışırlar ve yaptıkları işlerle ilgili daha deneyimli hale gelirler. Ancak onları işle ilgili eğitmeyi vermeyi de unutmayın.

4- Oluşabilecek tehlikeleri kolayca engellemek amacıyla süpermarketinizde bir izleme odası olmalıdır. İşlerinizin düzenli bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız süpermarketinizi her zaman tehlikelere karşı korumalı ve bir izleme odası kurmalısınız.

5- Müşterilerin süpermarketin yeri ve sattığınız ürünlerle ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Bu nedenle süpermarketinizin reklamını yapmalısınız. Televizyon, gazete, afiş, el ilanları ve diğer medya araçları vasıtasıyla süpermarketinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ayrıca müşterilerin süpermarketinizde hangi ürünlerin satıldığını öğrenmeleri için reklamlarınızda sattığınız ürünleri de kullanın.

6- Müşterileri etkileyebilmek için süpermarketinizi güzel bir şekilde dekore edin. Süpermarketiniz aydınlık olsun ve elektrik bağlantılarının doğru şekilde çalıştığından emin olun. Süpermarketinizi dekore ederken deneyimli bir elektrikçi çağırın ve elektrik bağlantılarını kontrol etmesini sağlayın. Sandalyeler, masalar, sıralar ve bunlara benzer mobilyalar alın.

 

Süpermarket açma şartları

a ) Kapalı alan belli bir metrekarenin altında olmayacak,(Belediyeden belediyeye değişebilmektedir)

b )Buz dolabı, meşrubat dolabı,klima,lavabo tuvalet,Jeneratör olacak,(Tuvalet bedensel engellilerin de kullanabileceği şekilde)

c )Ustalık belgesi olacak.

d) Market ürünlerini satmakla beraber et ve et ürünleri satılabilecek ,ancak hazır kıyma satışı yapılması yasaktır.

e) Detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye,

f)Bu krokide bertilen yerleşimi izinsiz değiştirilmeyecek.

 

Süpermarket açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Süpermarket açma maliyeti

Tam teşekküllü bir süpermarketin ortalama maliyeti 100 bin TL’den başlayıp 400 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Süpermarketinizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız müşterilerinize karşı her zaman iyi niyetli ve dürüst olun. Müşterilerin ihtiyacını karşılayacak ürünler satın. Başarılı ve karlı bir iş kurmak istiyorsanız bir süpermarketin ne şekilde yönetileceğine ilişkin temel kuralları öğrenmeli ve bilgilerinizi sürekli güncellemelisiniz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. iş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir. iletişim 0.543.566.81.82 den yada turgutcevik42@hotmail.com dan ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar…0.543.566.81.82 turgut çevik

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir