Market Açmak

Market açmak heyecan verici ve ödüllendirici bir iştir. Market sahibi olduğunuzda çok çalışmanız gerecektir ancak bunun karşılığında büyük geri dönüşler alabileceksiniz. İnsanların en temel ihtiyaçlarınızı karşılayarak onlara yardımcı olacağınızı düşünerek içinizi rahatlatabilirsiniz.

Market işine girerken iyi düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş bir plana ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca ihtiyacınız olan malzemeleri, izinleri, kira sözleşmelerini ve diğer zorunlu unsurları satın almak için de mali desteğe ihtiyacınız olacaktır.

 

Market nasıl açılır?

1- Bağımsız bir işletmemi açmak istiyorsunuz yoksa büyük bir market zincirinin parçası mı olmak istiyorsunuz karar verin. İki seçeneğinde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Bağımsız bir işletme açarsanız dükkan sahibi olarak daha fazla kontrol şansınız olur. Envanteriniz için neler alacağınıza, ne tür promosyonlar yapacağınıza siz karar verirsiniz. Bir taraftan da hem finansal hem de idari anlamda kimsenin desteğini alamayacaksınız ve bu nedenle her şeyle kendiniz ilgilenmek zorunda kalacaksınız.

Bir gıda zincirinden bayilik aldığınızda daha az desteğe ihtiyaç duyarsınız. Ne yazık ki bu destekle birlikte neler satacağınıza ve ne kadara satacağınıza ana firma karar verecektir. Aynı zamanda karınızın belli bir yüzdesini de ana firmaya vermeniz gerekecektir.

Son kararınızı vermeden önce bütün bu konuları iyice değerlendirdiğinizden emin olun.

2- Marketinizi işletmek için iyi bir yer bulun. Henüz pazara doymamış bir kitle bulmaya çalışın. Bir bölgede market sayısının fazla olup olmadığını tespit etmek genellikle zordur. Akıllıca bir karar verebilmek için başarılı olan bir marketin park alanındaki arabaların sayısını gözlemleyin. Eğer park alanı arabalarla doluysa ve insanlar park yeri için kavga ediyorsa başka bir markete ihtiyaç olabilir. Herhangi bir ihtiyaç yoksa marketinizi açmak için başka bir bölgeye bakmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bununla beraber marketiniz açacağınız bölgedeki insanların mali olanaklarının iyi olması da önemlidir. En iyi bölgeyi seçebilmek için birkaç tanesini karşılaştırın. İşletmenizin başarısında konumunuzun payı büyüktür.

Her bölgeyi değerlendirirken güvenlik, erişim kolaylığı, civardaki işletmeler, park imkanı, izinler ve binanın kaç metre kare olduğu gibi konuları göz önünde bulundurun.

Hangi ürünleri sunmak istediğinize ve hangi gıda distribütörleriyle çalışmak istediğinize karar verin. Aynı ürünü farklı markalarla satmayı düşünüyorsanız farklı distribütörlerle çalışmanız gerekebilir. Bu durum maliyetlerinizin artmasına ve başınızın ağrımasına sebep olabilir ancak bir taraftan da marketinizin çeşitlilik kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çalıştığınız distribütörlerin sayısı marketinizde satmayı düşündüğünüz ürünlerin sayısının yansıması olmalıdır. Büyük marketlerin daha fazla ürün çeşidi bulundurması gerektiğinden daha fazla distribütörle çalışması gerekir. Küçük olanların birkaç tane güvenilir distribütörle çalışması yeterli olacaktır.

3- Güvenebileceğiniz ve rahat çalışabileceğiniz gıda toptancıları seçin. Toptancıların hepsiyle nakliye, kalite ve fiyat konularını garanti altına almak için bağlayıcı sözleşmeler imzalayın. Hangi markaların ürünlerini satmak istediğinize karar verin ve bu markaları hangi toptancıların tedarik ettiğini araştırın. Fiyatları ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için bu insanlarla temas kurun.

4- Marketiniz için çalışanlar alın. Güvenilir, çalışkan ve müşteri ilişkileri becerisi iyi olan elemanlar bulmaya çalışın. İşletmenize alacağınız çalışan sayısı işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir.

5- Marketinizin açılışınızı planlayın. Müşterilerinize kendinizi tanıtacağınız ve diğer marketlerden neden daha iyi olduğunuzu göstereceğiniz zaman açılış gününüzdür.

Nerelere reklam vermek istediğinize karar verin. Online, radyo, yazılı ve televizyon reklamlarını bir arada kullanmak iyi bir stratejidir. Açılış indirimleri sunabilirsiniz veya bir yardım derneği ile birlikte çalışarak ilk haftalık net satışlarınızın belli bir yüzdesini bağışlayabilirsiniz. Bu sayede insanlar duyarlı bir işletme olduğunuzu düşüneceklerdir ve marketinizden alışveriş yapmak isteyeceklerdir.

 

İpuçları ve uyarılar

Küçük bir envanterle başlamak ve müşterilerin ihtiyaç ve taleplerine göre ürünler eklemek en iyisidir. Hırsızlık ihtimalini azaltmak için hasar önleme planı yapmanız gerekir.

Bozulmaya elverişli ürünler satmayı düşünüyorsanız ürünler bozulmaya başlamadan önce satmalısınız. Ayrıca bununla ilgili kayıp bütçesi oluşturmanız gerekir.

 

Market açma şartları

a )En az 75 m2 kapalı alanı olacak,

b)Buzdolabı,Derin dondurucu,klima,

c)Lavabo,tuvalet ve jeneratör bulundurulacak.(Bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde.)

d )Ayrıca ustalık belgesi olacak.(Şarküteri,Bakkal ve Gıda pazarları satış elemanlığı dalında)

e )Satılabilecek ürünler :Bakkal ürünleri,İtriyat,Deniz malzemeleri,Züccaciye vb.

f )Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.

g)Bu krokide belirtilen yerleşimi izinsiz değiştirilmeyecek.

NOT:Dükkan dışına eşya çıkarılması yasaktır.

 

Market açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Market açma maliyeti

Marketinizin lokasyonu ve büyüklüğü maliyeti etkileyen faktörlerin başında gelir. Ayrıca ürün çeşitliliği, marketinizde çalıştıracağınız eleman sayısı gibi maliyeti etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Açmak istediğiniz market ile bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için sağlıklı bir maliyet çıkarabiliriz. Bunun için yazımıza yorum yapmanız yeterli.

Market açarak kendi işini kurma hayalini gerçekleştirmek isteyenler için daha fazla bilgi sunmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Marketlerin Daha Çok Satış Yapmak İçin Kullandığı Taktikler
Market Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

3 Comments

Leave a Reply
 1. MARKET EKİPMANLARI SIFIR VE EKONOMİK A’DAN Z’YE TÜM MARKET EKİPMANLARI BURADA!!!!!!

  ARM DİZAYN RAF VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ İMALATI

  SIFIR MARKET RAFLARI
  SIFIR SÜTLÜK DOLAPLARI
  SIFIR ŞARKÜTERİ DOLAPLARI
  SIFIR MARKET EKİPMANLARI
  ADRES: İKİTELLİ OSB DEMİRCİLER SİTESİ D/3 BLOK NO:325 İKİTELLİ/İSTANBUL

  0212 659 37 25
  0532 345 24 65
  0212 659 37 26
  0532 576 14 51
  [email protected]
  NOT: TÜRKİYE GENELİNE HİZMET VERMEKTEYİZ…

 2. iş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir. iletişim 0.543.566.81.82 den yada [email protected] dan ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar…0.543.566.81.82 turgut çevik

 3. Merhabalar ben mini marketler zinciri kurmak istiyorum ben marketlerin başında olmadan elemanları nasıl yönetebilirim hırsızlığın önünü nasıl engelleyebilirim mal eksiği gerekli malzemeyi nasıl takip edebilirim günlük mü hesap yapmam lazım işi tam detaylı nasıl takip edip üzerinde durabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.