Mini Market Açmak

Küçük bir karlı iş kurmak isteyenler için mini market açmak güzel bir iş fikridir. Her ne kadar süpermarket sayısı günden güne çoğalsa da doğru lokasyon ve ürün seçimi ile güzel cirolar yapabilirsiniz. İnsanlar aradıkları özel yiyecekleri veya malzemeleri süpermarketlerde bulamadıklarında ya da yakınlığı sebebiyle genellikle mini market denilen küçük marketlere giderler. Bu tarz işletmeler az bulunan ve büyük market zincirlerinde olmayan yiyecekleri ve malzemeleri satarlar. Mini market açmak karlı bir iş girişimidir özellikle de rekabetin az olduğu bir yerde yaşıyorsanız  mini marketinizin başarılı olması için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Mini market nasıl açılır?

1 – Mini marketiniz için belli bir daraltılmış pazar belirleyin. Büyük bir süpermarket zincirinin küçük versiyonu olmak istiyorsanız işletmenizin başarılı olması oldukça zordur. Zincir süpermarketler malları daha ucuza alır ve iyi yapılandırılmışlardır. Sizin yapmanız gerekense olası müşterilerinize bu süpermarketlerde olmayan ürünleri satmaktır. Örneğin mini marketinizde etnik yiyecekler ve malzemeler, yöresel, organik, glütensiz veya vegan ürünler satabilirsiniz.

2 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

3 – Mini marketiniz için bir yer alın veya kiralayın. Alışveriş merkezlerinin, restoranların, pastanelerin, şeker dükkanlarının, kitap evlerinin veya kahve dükkanlarının yakınlarında bir yer bulmaya çalışın.

4 – Elde taşınabilen alışveriş sepetleri, torbalar, etiketleme sistemleri ve yazar kasa gibi malzeme ve ekipmanlarınızı tedarikçilerden toptan fiyata alın.

5 – Mini marketinizde satacağınız ürünleri alın. Nişinize uygun yiyecekleri satan çiftçiler ve tedarikçilerle temas kurun. Mümkün olduğunca yerel tedarikçilerden ürün alımı yapın. Bu sayede nakliye masraflarınızı azaltırsınız.

6 – Mini marketinizde satacağınız ürünleri mantıklı bir şekilde dizin. Unutmayın fazla alanınız olmayacak. Duvar rafları kullanın ki zeminde yer kalsın. Örneğin baharatları, çeşnileri ve tatlandırıcıları bir yere ekmekleri başka bir yere koyun.

7 – Mini marketinizin tanıtımını yapın. Mini marketinizde etnik ürünler satacaksanız sadece etnik kökenli insanları hedeflemeyin. Aynı zamanda aşçılık okullarını, sağlıklı yaşam dükkanlarını da hedefleyin. Bu tür mini marketlerden alışveriş yapanlar genellikle dünya mutfağına meraklıdırlar. Bir internet sitesi veya blog açmayı deneyin, mini marketinizi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla tanıtın, yerel etkinliklere veya kermeslere sponsor olun ve el ilanları dağıtın.

Market açarak kendi işini kurmak isteyenler için farklı market konseptlerini ve iş kurma önerilerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir