Çevreci girişim: Ambalajsız süpermarket

Konu sürdürülebilirlik olduğunda karbon kirliliğini azaltmak için uyguladığı yenilenebilir enerji hedefleri ve çabalarıyla akla ilk gelen ülke Almanya olur. Bu girişimler büyük ölçüde devlet ve araştırmacılar tarafından hayata geçirilse de yeni girişimcilerden oluşan ekipler de bu işe dahil olmanın yollarını aramaktadır. Original Unverpackt, Almanya’nın ilk paketsiz ve ambalajsız süpermarketi olacak.

Sara Wolf ve Miena Glimbovski öncülüğünde gerçekleşen bu girişim bu ikilinin büyük süpermarket alışverişlerinde kullanılan plastik miktarını fark etmeleriyle hayat geçti. Proje üzerinde yaklaşık iki yıldır çalışan ve yakın zamanda biten kitle fonlaması kampanyasıyla büyük başarı yakalayan ekip temiz alışveriş devrimini başlatmak için hazırlık yapıyor.

Berlin’in Friedrichshain Kreuzberg bölgesinde açılacak olan Original Unverpackt’de büyük çoğunluğu yerli tedarikçilerden sağlanan gıdalar satılacak. Bu da kirlilik ve nakliye masraflarının azaltılması anlamına geliyor. Daha sonra bu mallar ‘gravity bins’ adını taşıyan camdan raf sıralarında toptan satılacak. Gravity bins kollu ve başağı duran kaplardır. Müşteriler ürünleri almak için kendi kaplarını kullanabilecek. Kendi kaplarını getirmeyen müşteriler ödünç olarak süpermarketten yeniden kullanılabilir kaplar alabilecek veya geri dönüşümlü kağıttan yapılan poşetlerden kullanabilecek.

ambalajsiz-supermarket-2

Süpermarkette sadece organik mallar, geleneksel ve ucuz ürünler değil aynı zamanda gıda dışı temizlik ve kozmetik ürünleri de satılacak. Tedarik zincirinin her adımı ekibin “Zero Waste” yani sıfır atık felsefesine göre işleyecek. Bunun amacı su ve yağ gibi kaynakların tüketimini azaltmak ve firma tarafından söylenene göre Almanya’da her yıl oluşan 16 milyon ton ambalaj çöpünü yavaş yavaş ortadan kaldırmaktır.

ambalajsiz-supermarket-3

Ambalajsız süpermarket için Startnext platformu aracılığıyla 45,000 Euro toplamayı hedefleyen ekip 24 saat içinde 25.000 Euro topladı ve sonraki iki hafta içinde hedefinin iki katına ulaştı. Umarız ki bu ekibin vizyonu tek kullanımlık paket ve ambalajları tarihe gömer.

Girişimci firma aynı zamanda bayilik de vermektedir. Konu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çevre dostu girişimcilere özel çevreci girişimleri ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir