Bakkal Açmak

Her ne kadar alışveriş merkezleri ve büyük market zincirleri bakkallara büyük zarar verse de doğru strateji ve yer seçimiyle açılan bakkkallar güzel kazançlar elde edebilmektedir. Küçük sermayeli iş kurmak isteyenler için bakkal açmak doğru bir iş fikri olabilir.

Bu yazımızda bakkal işine nasıl başlayacağınızı kısaca özetlemeye çalışacağız. Kendi bakkalınızı açmak istiyorsanız sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Bakkal nasıl açılır?

Perakende sektörü günümüzde en hızlı büyüyen sektörlerden biridir ve ekonominin hayati parçalarından biridir.  Bu sektörün öncelikli amacı mallar temin etmek ve tüketicilere satmaktır. Ürünleri imalatçılardan, toptancılardan veya distribütörlerden alırlar. Sonuçta bu ürünler tüketim için müşterilere satılır. Bu mallar geniş ölçekli ve çeşitlidir. Satıcılar gıdadan elektroniğe kadar her şeyi satabilir. Bakkallar günlük gıda ( hem taze hem de kuru) ve diğer ev ihtiyaçlarını karşılayan işletmelerin bir koludur.

Bakkal işine girerken doğru bilgi birikimine sahip olmanız gerekir aksi takdirde zorlanırsınız. Bu işte odaklanmanız gereken bir sürü konu vardır ve iyi sonuçlar almak istiyorsanız çalışmanız gerekecektir.

Kendinizle başlayın. Önceden perakendecilik deneyiminiz olmayabilir. İhtiyacınız olan doğru tavır ve “müşteri önce gelir” zihniyetidir. Başarılı ve etkili bakkal sahipleri çoklu görevlerin altından nasıl kalkacaklarını bilir. Hızlı ve hesaplanmış kararlar verirler. Çok çalışırlar ve uzun saatler çalışmaktan korkmazlar.

Bakkalınızı stoklarken planlama yapmanız hayati önem taşır. Bu sayede ilk başta gözünüze iyi bir fikirmiş gibi görünen ama raflara koyduğunuzda satılmayacak olan ürünleri almazsınız. Yedekleme yapma deneyiminiz yoksa envanterinizi doğru bir şekilde yapamazsınız. İşte bu nedenle planlama yapmalı ve en azından pazar araştırması yapmalısınız. Uygun bir planlama ve araştırmayla nelere ihtiyacınızın olduğunu, neleri almanız gerektiğini ve ne kadar almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız ankette yapabilirsiniz. Aynı zamanda imalatçılara en popüler ürünlerini sorabilirsiniz. Ancak çok heveslenmeyin size her zaman doğru cevabı vermezler.

Ürünler için en iyi kaynağı araştırırken gerekli özeni gösterin. Sonuçta düşük fiyatlardan alım yapmanız en iyi şekilde fiyat yükseltmenize yardımcı olur.

Kısıtlı bir alanınız olursa müşterileri baştan çıkarmanız da zorlaşır. Bu nedenle akıllı ve kurnaz olmalısınız. Düşünmeden satın alınacak ürünler ( dergiler, şekerlemeler vb. ) ve yüksek fiyatlı ürünler ayrılmalıdır. Süt ve ekmek gibi hızlı tüketim ürünleri bakkalın arka bölümünde yer almalıdır. Buradaki amaç şudur: Müşteriler temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan ürünlere ulaşmak için birçok bölümü geçecektir ve bu arada ihtiyacı olmayan ürünleri de almak isteyeceklerdir.

Son bir not. Bu bilgiler ışığında fazladan bir alana ihtiyacınız olabilir mi? Kesinlikle. Niş bir pazar yaratın. Bunu yaparak eşsiz ürünler satabilirsiniz. Bulunması zor ve süpermarketlerin çoğunda bulunmayan özel ürünlerden satabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın. Farklı bir konsept düşünün. Buradaki amaç müşterilere başka yerlerde bulamayacakları ürünleri satmaktır.

 

Bakkal açma şartları

1– Tüm tezgâh ve raflar zeminden en az 15 cm yükseklikte olacaktır.

2– Soğuk meze, et ve süt ürünleri, sakatat ve balık gibi farklı gıda maddeleri için ayrı ayrı veya bölümlere ayrılmış soğutma tertibatlı dolap veya tezgâh bulunacaktır.

3- Gıda maddeleri ile diğer maddeler farklı raf ve tezgâhlarda satışa sunulacaktır.

4- Ekmekler ve unlu mamuller kapalı dolaplarda ve vitrinli tezgâhlarda satışa sunulacaktır.

5– Kuruyemiş ve kuru kahve satılan işyerlerinde kavurma ve ısıtma işlemi yapılacak ise bunun için gereken donanım kurulacaktır.

 

Bakkal açmak için gerekli belgeler

1. 2 (iki) adet yeni çekilmiş fotoğraf

2. Başvuru formu

3. Yangın söndürme cihazı kartlarının fotokopileri (Devirlerde istenmez)

4. Bağlı bulunduğu meslek odası kaydı fotokopisi (yada ticaret sicil kaydı fotokopisi)

5. Esnaf sicil kaydı fotokopisi

6. Ustalık belgesi

7. Kira kontratı fotokopisi (2 adet)

8. Tapu fotokopisi

9. İskan raporu fotokopisi (Yapı kullanım izin belgesi) (Devirlerde istenmez)

10. İşyeri açma ve çalışma ruhsat büromuzdan imar görüsü alındıktan ve tüm evraklar tamamlandıktan sonra Büyükşehir Bel. Gelir Md.’ne itfaiye tetkik harcı yatırılacak (Devirlerde istenmez)

11. Devirlerde eski ruhsat asli ile devir eden ve devir alandan dilekçe

Not: Bu belgeler ve aranan şartlar belediyeden belediyeye farklılık gösterebileceğinden kesinlik göstermemektedir. Kesin bilgiler için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurabilirsiniz.

 

Bakkal açma maliyeti

Dükkanın büyüklüğüne, lokasyonuna ve satağınız ürün çeşidine göre maliyet oldukça değişken olabilmektedir. Ortalama maliyet 10 bin – 20 bin TL arasında değişmektedir.

Yazımızı özlü bir sözle bitirmek istiyoruz: ” Alışverişe markete gidersiniz ama cenazenize mahalle bakkalı gelir.” 🙂

Küçük iş kurmak isteyenler için az sermayeli ve kazançlı iş kurma fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

2 Comments

Leave a Reply
  1. iş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir. iletişim 0.543.566.81.82 den yada [email protected] dan ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar…0.543.566.81.82 turgut çevik

  2. iş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir. iletişim 0.543.566.81.82 den yada [email protected] dan ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar…0.543.566.81.82 turgut çevik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.