Taklit Ürünleri Tespit Eden Cihaz Geliştirildi!

Lüks ürünlerin orijinal olup olmadığını doğrulamanızı sağlayan Entrupy sayesinde pahalı alışverişler yaparken içiniz rahat edecek.

Taşınabilir bir cihaz olan Entrupy, otomatik öğrenme algoritmalarından yararlanarak gerçek ürünleri taklitlerinden ayırt etmenizi sağlıyor. Sistem, önce nesnelerin mikroskopik boyutta fotoğraflarını çekiyor, sonra da bu fotoğrafları cihazın veri tabanında yer alan üç milyon civarı görselle karşılaştırıyor. Bu esnada üründe kullanılan materyallerin tüm detaylarını ve işçiliğinin kalitesini de göz önünde bulunduruyor.

New York Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Lakshminarayanan Subramanian, Entrupy hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Cihazın başarı oranı %98’in üzerinde. Herhangi bir ürünün orijinal olup olmadığını öğrenmek için tek yapmanız gereken geliştirdiğimiz sistemi akıllı telefonunuza bağlamak.”

Sistemin elinizdeki nesnelere hiçbir şekilde zarar vermediğini de belirtelim. Üstelik Entrupy ile herhangi bir ürünü tarayıp test etmek genelde sadece 15 saniye sürüyor. Bu teknoloji sayesinde kaçak mal satıp dünyaları kazananların da işi hayli zor artık. Günümüzde kaçakçılığın dünya ticaretinin %7’sini meydana getirdiğini göz önünde bulundurursak Entrupy’nin son derece önemli bir icat olduğunu söyleyebiliriz. Entrupy, hâlihazırda 2,6 milyon dolar yatırım almış durumda. Ayrıca cihaz sayesinde şu ana kadar toplamda 14 milyon dolar değerinde malın orijinal olup olmadığı belirlendi.

Bu arada benzer teknolojiler başka alanlarda da kullanılıyor. Mesela son dönemlerde bir araştırma ekibi farklı içecek markalarını birbirinden ayırt eden bir “yapay dil” geliştirdi. Bunun haricinde şirketlerin kendi ürünlerinin tedarik zincirinin hangi aşamasında sahtelerinin yapıldığını tespit etmelerini sağlayan bir uygulama da geliştirildi. Peki sizce böyle teknolojiler sayesinde sahteciliği tamamen önleme şansımız var mı?

 

İlginizi çekebilir

Gıdaların Taze Olup Olmadığını Gösteren Cihaz!
Başarılı İnovasyon Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.