Toptan ürünler nasıl tedarik edilir? 

Perakende işine girecekseniz ve satmak için ürün arıyorsanız güvenilir toptancılar bulmanız gerekir. Toptan ürünler tedarik etmek zordur ve işletme sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir sürü gizli tuzak vardır. Bu makale doğru toptan ürün kaynağı bulmak isteyenler için harika bir rehberdir.

 

Adımlar

1 – Ne satacağınıza karar verin

Bunu bulmanın bir sürü yolu vardır. İyi satacak ürünlerden seçmek istersiniz ancak pazarında tamamen doymamış olması gerekir. Bu durumda satış yapabilmeniz için ultra rekabetçi olmanız gerekir. Satacağınız ürünleri kendiniz yapabilirsiniz veya moda takılar veya aksesuarlar satabilirsiniz. İyi satacak ürünlere karar verirken trendleri araştırmanız gerekir. Bulunduğunuz bölgede fiziki bir dükkan açacaksanız yerel trendlerle ilgili araştırma yapmanız gerekir. Online satış yapacaksanız satış potansiyeliniz katlanarak artacaktır. Satış trendlerini kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir sürü online araç vardır. Örneğin eBay satış araçları oldukça sağlamdır, kullanımı kolaydır ve ürün trendlerini görmenizi sağlar.

2 – Tedarikçi türünü seçiniz

Başlayacağınız iş türüne bağlı olarak ( online veya fiziki dükkan ) kullanmak istediğiniz tedarikçi türüne karar vermeniz gerekir. İşte dikkate etmeniz gerekenler:

Üreticiler: doğrudan satın alma çoğu zaman en yüksek minimum sipariş anlamına gelir. Ürünlerini yerel distribütörler aracılığıyla küçük tedarikçilere satanlara üretici denir. Hem imalatçıların internet sitelerini inceleyerek hem de imalatçılarla doğrudan temas kurarak bilgi alabilirsiniz.

Distribütörler: distribütörler farklı üreticilerden aldıkları büyük çeşitlilikteki ürünleri satarlar. Fiyatları doğrudan alımlara göre biraz daha yüksektir. Ancak minimum miktarların fiyatı düşüktür ve bir sipariş formuyla farklı üreticilerden ürün alma şansınız vardır.

Tasfiyeciler: ürün ihtiyacı konusunda esnekseniz tasfiyeciler fiyat kırmanın en iyi yoludur. Çoğu zaman büyük hacimli ürünleri orijinal toptan fiyatın %75’inin altına satın alabilirsiniz.

İthalatçılar: başka bir ülkeden özel ürünler almak istiyorsanız ürünleri almak için bir ithalatçı bulmanız gerekir.

Drop Shipper: dropshipping stoksuz satış anlamına gelir. Online bir işiniz varsa dropshipping imalat işlemleri veya depo masraflarıyla ilgili endişe etmeden ürün tedarik etmenin en iyi yoludur. Drop shipper’lar üreticilerden veya diğer distribütörlerden ürün alan kişilerdir ve ürünleri sizin adınıza müşterilere gönderirler.

3 – Nereye bakacaksınız

Araştırma için en uygun yer internettir. Google ve Yahoo gibi arama motorlarını kullanabilirsiniz veya goWholesale, Top Ten Wholesale veya Wholesale Central gibi toptancılar için olan arama motorlarını kullanabilirsiniz. Dünya çapındaki tedarikçileri bulmanıza yardımcı olacak Alibaba ve Global Sources gibi ticarete yön veren internet siteleri de vardır. Bununla birlikte basılı yayınları, basılı rehberleri araştırabilir ve ticari fuarlara katılabilirsiniz.

4 – Araştırmanızı yapın

Araştırma yapmak zannettiğiniz kadar stresli değildir ancak dikkat edilmesi gereken bir sürü sahtekar, dolandırıcı ve kötü işletme vardır. Kullanabileceğiniz ve ücretsiz olan tonlarca kaynak vardır. Bakmanız gereken ilk yer tedarikçinin internet sitesidir. Bütün şartlarını ( iadeler, zararlar, sipariş bakiyeleri )  okuyun ve internet sitelerinde iletişim bilgilerinin ve fiziki adreslerinin olduğundan emin olun. En iyi bilgi kaynağı tedarikçinin kendisidir. Bu nedenle arayarak veya e-posta atarak ve ürünler, şartlar ve koşullar hakkında sorular sorun. Ayrıca müşteri referansları da isteyebilirsiniz.

5 – Online forumları kullanın

Online forumlar referanslar almak ve sorular sormak için harika platformlardır ancak kendi tanıtımını yapmaya çalışan üyelere karşı dikkatli olun.

6 – Satıcıyla temas kurun ve siparişinizi verin

Satıcıların birçoğunun online ödeme sistemi vardır ancak size doğru toptan fiyatları vermeyen tedarikçilere karşı dikkatli olun. Gerçek toptancılar sadece işletmelerle ( halkla değil ) muhatap olur ve iş yapmak için vergi numarası isterler.

Satıcı ruhsatı: bu ruhsat yeniden satış yapmak için toptan ürünler alacak kişiler için gerekli bir izindir.

Tedarikçilerin sunacağı seçenekleri öğrenmek için tedarikçilerle ödeme vadeleriyle ve kredi düzenlemeleriyle için görüşün.

7 – Her şey yolunda giderse toptancıyla olan ilişiklerinizi geliştirin ve devam ettirin

Ürün yelpazeniz geniş olacaksa birden fazla tedarikçiye ihtiyacınız olacaktır. Birden fazla tedarikçinizin olması faydalıdır çünkü daha çok ürün seçeneğiniz olur, daha uygun fiyatlar alırsınız ve risk daha düşük olur.

İpuçları

İyi ve güvenilir tedarikçiler bulun.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir