Tutması Muhtemel 4 İş Fikri

İş fikri 1: Özçekim Çubuğu / Özçekim Tripodu

Cihazın yaratıcısı ürünlerini yaptıklarını şöyle anlatıyor: “2017 yılının sonlarında bir konferansa katıldığımız sırada, etrafta çok fazla Youtuber ve vlogger olduğunu, bu insanların da yaptıklara hiç de uygun olmayan aletler kullandıklarını fark ettik. Defalarca ellerindeki kameraları ileri doğru uzatıp tutmalarını ve sonra düz bir yüzeye sabitlemeye çalışmalarını izledik. Kullandıkları aletler hantal, kullanımı zahmetli ve zaman alan, hatta izlemesi üzücü aparatlardı. Kendi kendimize ‘bunun daha iyi bir yolu olmalı’ diye düşündük. Fakat öyle bir şey yoktu. Bu nedenle, sonraki 14 ayda SwitchPod’u icat ettik.”Kısaca katlanabilen bir tripod olarak tanımlayabileceğimiz SwitchPod, akıllı tasarımı sayesinde saniyeler içerisinde katlanarak özçekim çubuğuna dönüşüyor. Bu sayede el ile çekimden tripodlu çekime kolayca geçiş yapılabiliyor ve vloggerlar ile kendi kameramanlığını yapan insanlar için SwitchPod, ideal araç haline geliyor. Dahası hafif ve dayanıklı alüminyum malzemeden üretilen SwitchPod, kırılmasından endişe etmenize de izin vermiyor. Hatta o kadar dayanıklı ki, muhtemelen kameranız daha önce bozulacaktır.

 

İş fikri 2: Otomatik Köpek Tuvaleti

Köpekler en iyi dostlarımız ve sadık hayat arkadaşlarımızdır. Fakat köpek sahiplenmek yanında büyük sorumlulukları da getirir. Onlarla ilgilenmeli ve ihtiyaçları geldiğinde onları dışarı çıkarıp ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Inubox, denenmiş ve işe yarayan bir yöntem kullanarak size alternatif sunmayı ve köpeğinizin evinizden çıkmadan ihtiyacını giderebilmesini sağlamak için adım atıyor. 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan otomatik ev içi köpek tuvaleti, artık Kickstarter sitesinde ulaşılabilir vaziyette.Üretici firmanın iddiasına göre Inubox, köpeğinizin platforma çıktığını tespit ederek çalışmaya başlıyor. Dostunuz işini bitirdikten sonra geride bıraktığı atığı belirleyen cihaz, kapanarak kendini temizlemeye başlıyor. Inubox kapandıktan sonra köpeğinizin dışkısı platformdan kaldırılıyor ve bir sonraki kullanıma hazır hale gelerek tekrar açılıyor. Katı ya da sıvı farketmeksizin platformdan temizlenen dışkılar, kapalı poşetlere konularak tutuluyor. Otomatik tuvalet dolduktan sonra tamamen kapalı bir poşete konulan atıklar, kolayca çöpe gönderilecek hale geliyor. Poşetleri sıkıca kapatan Inubox, evinizin hiçbir yerinin kokmamasını da garantiye alıyor.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

İş fikri 3: Robot Langırt Eğitmeni

Eğer langırt oynamayı seviyor ve oynayacak birini bulamıyorsanız. Üstelik evinizde langırt masanız da varsa, Kickstarter’da başlayan bu yeni Foosfit adlı kampanya tam size göre. Yeteneklerinizi geliştirmenize yardım eden bu robot arkadaş, karşı takımı yönetiyor. Bu eğitmen sayesinde edineceğiniz yetenekleri de birgün arkadaş edinebilirseniz, onu oyunda yok etmek için kullanabilirsiniz.Cihazın amacı karşılıklı oyun oynama deneyimini ortadan kaldırmak değil, oyuncuların daha rekabetçi olabilmeleri için onların yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak. Zira bu gelişim rakip olmadan elde edilebilecek bir şey değil. Foosfit Android telefonunuza indireceğiniz (Henüz iOS için uygulama bulunmuyor) uygulama aracılığı ile farklı oyun metodları sergileyebiliyor. Cihaz ayrıca hemen her langırt masasına kolayca monte edilebiliyor.

 

İş fikri 4: Cebe Sığabilen Drone

Yıllarca drone piyasası birkaç büyük firma tarafından domine edildi ve oldukça güzel fakat bir o kadar pahalı dronelar satıldı. Artık, dronelarda kullanılan teknolojinin ucuzlamaya ve daha ulaşılabilir olmaya başlamasının ardından, birçok yeni isim bu piyasada yerini almak için kollarını sıvadı ve işe başladı. Günümüzde piyasadan büyük pay almaya çalışan birçok yeni marka, donanımı yüksek ve uygun fiyatlı dronelar ile karşımıza çıkmaya başladı.Bu dronelardan birisi de Micro Drone 4.0 adlı Micro Drone serisinin dördüncü ve en gelişmiş modeli. “Gelişmiş otonom uçuş becerilerini mümkün kılmanın temel gereksinimi olan kontrolün bırakılması için otomatik gezinti sistemini entegre ettik.” sözleri ile Indiegogo sitesindeki proje sayfasında açıklama yapan dronenun yaratıcıları, açıklamaya şöyle devam ediyor: “Çoğu küçük dronenun sabit ve stabilizasyonu olmayan kamerası bulunuyor ve bu da bulanık fotoğraflar ile videolar ortaya çıkarıyor. Micro Drone 4.0’ın sahip olduğu iki eksenli gimbal, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Drone dünyasına dalıyor olsanız da, yeni bir drone alacak olsanız da, artık bu eğlenceli aletler için binlerce dolar ödemenize gerek yok.”

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İş Fikirleri

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir