Üç tekerlekli seyyar mutfak, restoran ve bar

Bir restoranın -mutfak dahil- tüm özellikleriyle donatılmış ve üç tekerlekli bir bisiklet tarafından yönlendirilen seyyar bir bar: Vietnam’dan Ta đi Ôtô barı!

Yiyecek arabaları 19. yüzyıldan beri şehirlerde sıkça görünür olmuştur, ama artan trafik sıkışıklığı nedeniyle artık çok da verimli değil ve serbest piyasa artık onları kabul etmiyor. Geçtiğimiz günlerde Londra sokaklarında Velopresso’nun ekolojik bir yöntem olarak bisikletle kahve servisini duymuştuk. Şimdi ise sırada Ta đi Ôtô isimli (ismin telaffuzu gerçekten çok zor) Vietnam barı var. Ta đi Ôtô’nun amacı bir restoranın -mutfak dahil- tüm özellikleriyle donatılmış seyyar bir bar konsepti oluşturmak. Bunu da üç tekerlekli bir bisikletle hareketlendirmek.

İsviçreli tasarım ajansı Bureau A tarafından eski borularla PVC iskele kullanılarak oluşturulan tasarım, binadan daha çok bir iskelet yapıya benziyor. Yapının en alt katı mutfak, birinci katı aşağı katta hazırlanan yiyeceklerin servis edildiği bir bölge ve ikinci katı da bar olarak kullanılıyor. Mimarların “Yaratıcılık sanat müzelerinde değil, günlük yaşamda filizlenir” dediği gibi bu yapı da hareketli gündelik hayatın değişken doğasına uyum sağlaması için planlanmış. Günün herhangi bir zamanında şehrin herhangi bir yerinde dolaşabilmesinin yanında aynı zamanda yedi kata kadar büyütülebilir olan bu yapı, gezgin sahne ya da bir sanat mekanı olarak da değerlendirilebilir. Yapının işleyişini merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Memleketimizde “serbest meslek” olarak tabir edilen işportacılığa yeni bir soluk getirecek bu girişimciliği Türkiye’de görmeyi kim istemez ki? Bunun için tek ihtiyacımız olan şey meraklı bir yatırımcı. Belki de şu an bu satırları okuyanlardan birisi, kim bilir?

Web sitesi: www.a-bureau.com

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir