5 Senede veya Daha Kısa Bir Sürede Zengin Olmak

Öncelikle açık olalım. Bu yazıda zengin olmak için bir ürün, hizmet veya affiliate program yok. Bu benim kişisel yolculuğum ve umarım sizin yolculuğunuza da yardımcı olur.

Her şeye “nasıl” sorusunu sormadan önce “neden” sorusunu sormalıyız. Kendinize öncelikle “neden zengin olmak istiyorum” sorusunu sorun. Cevap “çünkü istiyorum” veya “parayı seviyorum” gibi basit bir cevap olamaz.

Gerçekten itici bir güç olması gerekir.

 

Peki, neden milyoner veya “zengin” olmak istiyorsunuz?

 • Ailem, arkadaşlarım ve kendim için daha iyi bir yaşantı yaratmak
 • Finansal anlamda özgür olmak ve para tarafından kısıtlanmamak
 • Mümkün olduğunca çok insana yardımcı olmak
 • Hayatı ve dünyayı bütün yönleriyle deneyimlemek

Finansal anlamda özgür olmaya 22 yaşında karar verdim, şu anda 27 yaşındayım ve hala milyoner değilim. O zaman niye beni dinlemeye edeceksiniz ki? İyi soru. Beş seneden az sürede zengin olmak istiyorsanız bunu başaran insanları bulmalı ve onlara nasıl başardıklarını sormalısınız.

Bana sorarsanız zengin olmanın en iyi yolu girişimci olmaktır. Bazı insanlar gayrimenkul ve yatırımı tercih eder ancak bana sorarsanız işletmeler daha ilginçtir.

Hala neler söyleyeceğimi dinlemek istiyorsanız hoş geldiniz. Son beş senede çok şey öğrendim. Şu anda size sunabileceğim tek şey öğrendiklerim, denediklerim ve düşünce yapımı nasıl değiştirdiğim olacaktır.

 

İşletme nedir?

İş kurmak derken size para kazandıracak bir sistem yaratmaktan bahsediyorum.

Haftada bir saat çalışarak küçük bir yatırımla kısa sürede zengin olmayı vaat eden şemalardan bahsetmiyorum. Bunların hepsi koca bir yalan.

Kendi hesabına çalışmaktan bahsetmiyorum. Kendi işinin patronu olmak demek her şeyi sizin yapacağınız anlamına gelir. Bir iş kurmak ve zengin olmak istiyorsanız siz olmadan ayakta kalacak bir iş kurmalısınız.

Halk için bir değer yaratacak ürün veya hizmetler yaratabileceğiniz bir iş yaratmaktan bahsediyorum. Çalışanlarınız olmalıdır. Sıfırdan kurulacak bir sistem olmalıdır ve teknik görevler yavaş yavaş çalışanlarla birlikte yerine getirilmelidir.

 

Ne tür becerilere ihtiyacım var?

Hadi gerçeklerle yüzleşelim. Başarılı bir iş kurmak zordur. Çok zor. Tabi ki herkesin bunu yapma potansiyeli vardır ancak kolay değildir.

Bu süreç zaman alır, çok çalışmak gerekir, çok çalışmak gerekir ( evet tekrar etmekte fayda var ) ve her zaman öğrenmeye devam etmeniz gerekir.

İnsanların çoğu herkesin iş kurabileceğini düşünür. Uyanın ve gerçek dünyada yaşamaya başlayın. Dünyadaki büyük firmaların hepsine göz atın ve sağduyulu bir şekilde bu firmalardan hangisi olabileceğinizi söyleyin.

Daha sonra dünyadaki bütün küçük ölçekli işletmeleri gözden geçirin. Bu araştırmadan sonra akıllı birçok işletme sahibinin işletmelerini büyütemediklerini fark edeceksiniz. Bu işletme sahiplerinin çoğu hayal ettikleri başarıya ulaşamamışlardır.

Farklı olmak sizin elinizdedir. Ne tür özelliklere sahip olmanız gerektiğinizi bilecek olan sizsiniz.

 • Pazarlama
 • Finans
 • Sistem yaratma
 • Stratejik planlama
 • Personel yönetimi
 • Liderlik
 • Yaratıcılık
 • Psikoloji gibi konularda usta olmanız gerekir.

İhtiyacınız olan becerilerle ilgili bir liste oluşturmak neredeyse imkansızdır çünkü işler büyüdükçe değişeceklerdir. İhtiyacınız olan en önemli beceri öğrenme istediğinizin olmasıdır.

Şu andan itibaren bir şeyler öğrenmek ve gerçeklerle yüzleşmek için kendinize baskı yapın.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

Güçlü yönleriniz neler?

Her başarılı işletme ve işletme sahibi bu noktaya gelmek için güçlü yönlerine odaklanmıştır. Bir önceki bölümle çelişiyor gibi gözükse de izin verin size açıklayayım.

Güçlü yönler gerçekten iyi olduğumuz noktalardır. Diğerlerini heyecanlandıran ve sizin için yapması kolay olan faaliyetlerdir. Matematikte iyi olabilirsiniz, insan ilişkileriniz çok iyi olabilir veya teknolojiden çok iyi anlıyor olabilirsiniz.

Güçlü yönlerinize odaklandığınızda her şey sizin için daha kolay olur. Güçlü yönleriniz sayesinde pazarda rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. İşletmenizi ve çalışma faaliyetlerinizi güçlü yönlerinize dayandırdığınız taktirde muazzam sonuçlar elde edersiniz.

Az sayıda insan güçlü yönlerinin farkındadır. Bazı insanların elinde ipucu vardır ancak bunu işleriyle bağdaştırmayı beceremezler. Uzun bir süre bende bu muhteşem konseptin ve gücün farkında değildim. Güçlü yönlerimin farkında olmadan altı ay geçirdim ancak ne zaman ki anladım işlerim bir ay içinde büyüdü ve büyümeğe de devam ediyor.

Örneğin benim güçlü tarafım büyük resmi görmektir. Bir işe bakarım ve mükemmel bir strateji tasarlarım, inovatif yeni fikirler bulurum ve buları tam olarak işe dönüştürürüm. Yeni projelere büyük bir hevesle ve çabayla başlarım ancak sonra ne olur biliyor musunuz? Projeleri neticelendiremem. 100 metrelik yarışın son 5 metresinde yani son kısımda her zaman bocalarım.

Sonuçta benim en güçlü yönüm insanları hayrete düşüren stratejiler tasarlamaktır ancak bunları hayata geçirecek ve neticelendirecek kişi ben değildimdir.

Mutlaka okuyun:  Potansiyelinizi Keşfetmenin Yolları

 

Ne iş yapmalıyım?

İşiniz güçlü yönlerinize bağlı olarak değişecektir. İlk andan itibaren adımlarınızı doğru atarsanız büyümeniz de daha hızlı olacaktır.

Tabi ki burada bir iş kurmaktan bahsediyoruz. İnsanların çoğu özellikle internet üzerinden bir sürü farklı ürüne odaklanırlar ve dikkatlerini her yöne çevirirler.

Başarılı olmanın bir diğer anahtarı da odaklanmaktır. Olay başarılı bir iş kurmaya geldiğinde ben de dahil bir sürü insan için odaklanmak zordur. Etrafınızda bir sürü harika fırsat vardır ancak sizin için doğru olan işe odaklanmanız gerekmektedir.

Tamam, bir tane işimiz var ve güçlü yönlerimizi biraz daha iyi anladık. Şimdi doğru bir mantıkla bir şeyler yaratmalıyız. Peki ne yapacağız?

Tekrardan güçlü yönlerinize bakın. Güçlü yönlerinizi hobilerinizle ve gerçekten iyi yaptığınız şeylerle bütünleştirin. Bazı insanlar için futbol oynamak veya evleri dekore etmek gibi hareketler heyecan vericidir.

Başkaları için tesisatçılık gibi işler heyecan vericidir. Benim için tesisatçılık heyecan verici değildir ancak siz bunu yapmayı heyecanlı bulabilirsiniz. Ancak örneğin bir musluğun neden çalışmadığını ve nasıl tamir edileceğini en iyi siz biliyorsanız bunu insanlara anlatabilir ve nasıl yapabileceklerini gösterebilirsiniz. Bu sizin işiniz olabilir.

Herkesin bir tutkusu vardır, herkesin yapmaktan hoşlandığı bir şeyler vardır.

Olası fikirlerinizi listeledikten sonra araştırma yapın. Olası pazarı, pazarın ne istediğini, pazarın problemlerinin ne olduğunu ve ürün veya hizmetinizin bu problemi nasıl çözeceğini doğru anladığınızdan emin olun.

Mutlaka okuyun: Gerçekte Ne İş Yapmak İstediğinizi Anlamanıza Yardımcı Olacak 7 Öneri

 

Almadan önce vermelisiniz

Şimdi insanların para ödemek isteyeceği bir iş fikrimiz var. Sıra geldi bu fikri piyasaya sokmaya.

İnsanların çoğu milyon dolarlar kazanmak ister. Buna hırs diyebilirsiniz veya farklı bir isim koyabilirsiniz ancak bu hepimizin içinde vardır. Bunu inkar etmeye gerek yok. Dikkatli olmazsanız bu hırs sonuçları engeller.

Size para kazanmayın ve para kazanmaktan keyif almayın demiyorum ancak önemli gerçeklerin de farkında olun:

 

İnsanlar bencildir

Kulağa hoş gelmiyor ama bu doğru. Bunu işinizde, ilişkilerinizde ve hatta dünyanın her yerinde görürsünüz. Bu hayatın bir gerçeğidir ve ne kadar inkar etseniz de bundan kaçamazsınız.

Peki bu kuralı nasıl alt edeceksiniz? Kolay… Adığınızdan fazlasını verin. Bunu yapın ve sonuçları görün. Ürün veya hizmetinizin değeri binlerce TL ise siz sadece yüzlerce TL isteyin. Tuhaf geliyor biliyorum ama sonuçları görünce faydalarını siz de anlayacaksınız.

İnsanlara değer verirseniz sizi herkese anlatacaklardır.

Müşterilerinize inanılmaz değerler sunun ki işleriniz yolunda gitsin.

Mutlaka okuyun: Müşterilerin Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?

 

Bir şeyler yapın, herhangi bir şey!

Bunu okuduğunuzda “kulağa hoş geliyor ancak bu çok çaba gerektirir” dediğinizi tahmin edebiliyorum.

Sizi suçlamıyorum çünkü gerçekten çaba gerektiriyor. Ancak her şey zahmetli değil mi? Eğitim, ilişkiler, kariyer… Bütün bunlar çaba gerektirmiyor mu?

Mutlaka okuyun: Acı yoksa kazanç da yoktur: Kazanç için acı çekmek gerekir!

Şimdi sıra geldi zengin olmanızı engelleyecek en önemli faktörden bahsetmeye:

 

Harekete geçmemek!

Büyün kitapları okudunuz, bütün ünlü girişimcileri araştırdınız ancak harekete geçmezseniz hiçbir zaman başarılı olamazsınız. Kullanmazsanız öğrendiklerinizin de bir anlamı kalmaz.

Bu yola çıkan sizden daha aptal, daha fakir ve çirkin insanlar milyoner oldular. Ne tür bir bahaneniz olursa olsun başarılı olmak için engellerin üstesinden gelmeniz gerekir.

Bir şeyler yapmamak için bahaneler bulan sizsiniz. Bu acı bir gerçek.

Bahaneler hayatınızı ciddi anlamda etkiler. Bu nedenle korktuğunuz şeylerin üstüne gidin ve gerçek sebepleri bulun. Daha sonra bir kitap alın ve bunun üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

Finansal anlamda özgür olmak bir gecede gerçekleşmez. Ulaşmak istediğiniz noktaya gelen kadar işleri sırayla ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Dürüst olmak gerekirse biraz sıkıcı bir durum ancak işin kuralı bu.

Zengin olmakla ilgili bütün gizemleri ortadan kaldırdıktan sonra bunun aslında ne kadar olduğunu anlayacaksınız.

Mutlaka okuyun: Neden Erteliyoruz?

 

Özet olarak zengin olmanın 7 adımı

Tamam, belki bu yazının kısa versiyonunu görmek istiyorsanız. İşte beş senede veya beş seneden az sürede zengin olmanın 7 adımı:

1 – Bu amacı gerçekleştirmek istemenizin asıl sebebini bulun

2 – Yapmak istediğiz şeye odaklanın ve hiç bir şeyin bunu engellemesine izin vermeyin

3 – Hiçbir şey bilmediğinizi düşünün ve öğrenmek için hazır olun

4 – Güçlü yönlerinizi keşfedin ve güçlü yönlerinizi kullanın

5 – Öldürücü fikrinizi bulun

6 – Mümkün olan herkese değer verin

7 – Harekete geçin!

Zengin olmak istiyorum diyenlere özel zengin olmanın yollarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. ben babek tebizden(iran) kaleminize sağlık çoş güzel yazmışsınız. ben türkiyede bir haber okudum şöyle;
  moğlada köy kadınları atık mermerler le muzaik tasarliyor ve ihrac ediyorlar. bu nedenle araştırdım ve türkiye de bir firma buldum. fırmaya önerdim bu işin nasıl yapılmasını bana öğretip ürünüm alıp ihrac edip ve kazancına şerik olsunlar. ilk kabul ettiler sonra mesafeyi bahane ederek vaz geçtiler. o kadınlara da olaşamadım. ne yapmamı bilmiyorum

  • ben izmir medereste oturuyorum normal bir işçiyim ama bende girişimci olmak zengin olup aileme çevreme arkadaşlarıma faydalı olmak istiyorum ama yatırım yapacak param yok yaşım 35 yardımcı olacak arkadaşlar olursa neden olmasın

 2. Hocam herşeyinizi okudum inceledim . Çok daha gencim. Kafamda öyle milyoner olmak trilyoner olmak gibi sasosyonel bir şey yok. Ancak belirli miktarlarda her insan gibi kazanmak istiyorum. Herşey iyi güzel de , “Güçlü yönleriniz neler?” kısmındaki soru. İşte tek cevap bulamadığım soru bu. Bı kısımda yardımcı olursanız sevinirim.. Güçlü yönlerimi nasıl bulabilirim ?

 3. Çok inandığınız ve üzerinde 1 yıldan fazla çalıştığınız bir girişimin sırf parasızliktan dolayı bekliyor hayata geçse adından söz ettirecek ve 1-2 yılda milyon dolarlık bir proje olacak buna inandık ama 100-200 bin sermaye olmadığı için hayal olarak kalacak malesef.

 4. İnternetten para kazandıran oyunlar var . Ben bir kaç tanesini oynuyorum ve ayda güzel bir para kazanıyorum. Eğer oynamak ve bilgi almak isteyen arkadaşlar olursa instagramdan bana ulaşabilirler. @kazandiran.firsat2 instagramdan aratıp ulaşabilirsiniz..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir