Uluslararası İşlerin Avantajları

Keşfetmeyi seven maceracı ve kendinden emin insanlar uluslararası işler için kusursuz adaylardır. Bir taraftan başka bir ülkede yaşarsınız ve çalışırsınız bir taraftan da farklı işyerlerini, yeni kültürleri deneyimlersiniz ve sektörün global düzeyde nasıl işlediğini görürsünüz. Bu tür avantajlar becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirmenizi ve aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak, yeni bir dil öğrenmek ve farklı uğraşlar keşfetmek gibi kişisel gelişim fırsatlarından yararlanmanızı sağlar.

 

Avantajlar

Her geçen gün daha fazla şirket dış kaynak kullanımına gitmeye ve sosyal medya girişimlerinde bulunmaya başlamıştır. Başka bir ülkede çalışmanız işveren değişikliklerinde daha sevecen olmanızı sağlar ve yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur. Örneğin Çin’den döndükten sonra firmanız Çinli müşterilerle çalışacak ekipte sizi kullanacaktır. Sadece ekibin Çin kültürünü anlamasına yardımcı olmazsınız aynı zamanda da müşteriyle ilişki kurmanız açısından vazgeçilmez bir insan olursunuz. Bunlara ek olarak personel alımları sırasında insan kaynakları departmanlarının gözünde en değerli varlık olursunuz.

 

Kişisel kazanç

Başka bir ülkede çalışırken ve yaşarken yeni arkadaşlıklar ve iş ilişkileri kurarsınız. Bir oda arkadaşınız varsa size alışveriş yerleri ve en popüler restoranlar gibi şehrin en önemli noktalarını gösterebilir. Bu deneyimler gerçek tecrübeler kazanmanızı sağlar ve bu sayede o ülkenin kültürünü geniş ölçekli anlama fırsatı bulursunuz. Buna ek olarak yeni bir ülkede yaşamak, Yeni Zelanda’da kriket oynamak gibi farklı uğraşlar ve sporlara karşı gözünüzü açmanızı sağlar. İş yerinde ve sosyal ortamlarda bir sürü bağlantılar kurarsınız.

 

Artan gelir ve imkanlar

Başka bir ülkede çalışmak için yola çıkmadan önce maaşınızla ilgili pazarlık yapın. Her sorumluluk artışını ve yaşamınızı sürdürme maliyetini de hesaba katmanız gerekir. Mercer tarafından 2014 yılında gerçekleştirilen bir ankete göre Tokyo, Moskova ve Cenevre yaşamın en pahalı olduğu ülkelerdir. Bu tür yerlere taşınacak olursanız yüksek maaş talep edebilirsiniz. Bununla birlikte yaptığınız ufak tasarruflarla da maaşınızı arttırabilirsiniz. Belki araba veya yiyecek yardımı yaparlar. Siz de dışarıda yemek yerine market alışverişi yapabilirsiniz veya arabayı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bunların haricinde eğitiminize devam etmeniz için okul yardımı da alabilirsiniz.

 

Daha yaratıcı olmak

Son yıllarda yapılan bir çalışmaya göre başka kültür uygulamalarını öğrenmek insanların daha yaratıcı olmasını sağlıyor. Neden mi? Uluslararası çalışmak kendinizi evinizdeki gibi sunmanızı engelliyor. Örneğin yeni adetler ve iletişim şekilleri öğrenmeniz dünyanın geri kalanın nasıl yaşadığıyla ilgili bakış açısı kazanmanızı sağlıyor. Bu nedenle taze ve yenilikçi fikirler aklınıza daha kolay geliyor. Buna ek olarak fiziki görünüm, insanlar ve ülkenin kültüründen feyz alırsınız.

 

Kişisel ihtiyaçların karşılanması

Günümüz çalışanlarının sosyal ve çevresel farkındalık seviyesi oldukça yüksektir. Sosyal medya ve internet kullanımı araştırma yapmamıza, çözümler bulmamıza ve planlar yapmamıza imkan veriyor. Yurt dışında çalışmak ve yaşamak kişisel gelişiminizi ve tatmininizi olumlu yönde etkiler. Örneğin Afrika’da öğretmenlik yapmak isteyen bir insan Mali’deki kız çocuklarına yardımcı olduğu için tatmin olur. Bu kişinin bilgi birikimi kızların kendi hayatlarıyla alakalı kontrol sağlamasına ve özgürlük kazanmasına yardımcı olur. Başkalarına yardımcı olarak kişisel ihtiyaçlarınızı tatmin etmenin bir diğer avantajı da özgeçmişinizi zenginleştirmek, diğerlerine kılavuzluk edecek beceriler kazanmak ve ekibin bir parçası olmaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir