Ünlü Markaların En Tuhaf Ürün Girişimleri

Herhangi bir tür reklamcılığın temel amacı, müşterinin gözünde şirketin marka kimliğini güçlendirmektir. Güçlü  marka kimlikleri, zamanla ürün veya hizmetle aynı anlama gelecek biçimde evrilebilir. Mesela Starbucks kahve demekken Coca-Cola deyince aklımıza gazlı içecek gelir.

Ancak bazen markanın kimliği o kadar tuhaf ürünlerle ilişkili hale geliyor ki insan kendini “Bu ne ya? 1 Nisan şakası mı?” demekten alıkoyamıyor. Bu haberde 18 meşhur markanın marka kimliğiyle tamamen alakasız görünen ürün girişimlerine göz atacağız.

 

1- Colgate’in dondurulmuş gıda satması

Uzun zamandır diş macunu, diş fırçası ve ağız bakımı ile ilişkilendirilen Colgate, dondurulmuş gıda piyasasında şansını denemeye çalışmıştı. Ancak tahmin edileceği üzere müşteriler zihinlerinde Colgate diş macunu tadını Colgate spagettisinden ayıramadığı için bu ürünler dükkanların dondurucularında uzun süre varlıklarını koruyamadı.

 

2- Frito-Lay’in limonatası

Patates cipsi vb. üreten Frito-Lay’in limonata üretmeye kalkıştığını biliyor muydunuz? Ürün, markanın kimliği açısından kafa karıştırıcı olarak görüldüğü için piyasaya sunulmadan proje iptal edildi.

 

3- Bic’in iç çamaşırı üretmesi

Çakmak, tükenmez kalem, tıraş bıçağı gibi ürünler üreten Bic’in son derece alakasız bir piyasa olan iç çamaşırı piyasasına girmesi Fransa merkezli şirkete başarı getiremedi. Ürün kısa bir süre içinde piyasadan çekildi.

 

4- Zippo’nun parfüm üretmesi

Çakmak üreticisi Zippo, şişesi zippo şeklinde olan parfümler de üretiyor. Ancak kötü kokulu ve yanıcı çakmak gazını üzerinize sıkma fikriyle ilişkilendirildiği için bu parfümün çok da başarılı olduğunu söylemek mümkün değil.

 

5- Motor şirketi Harley Davidson’ın pasta süsleme seti üretmesi

İnsan ikonik motosiklet markası Harley Davidson’ı pasta süsleme seti üretimiyle pek bağdaştıramasa da böyle bir ürün gerçekten var.

 

6- Dr. Pepper’lı barbekü sos

Popüler gazlı içecek Dr. Pepper’ın kendine has aromasını biraz değiştirip barbekü sos haline getirmek Dr. Pepper’ın umduğu kadar başarı getirmedi.

 

7- Cosmopolitan’ın yoğurt çıkarması

Popüler kadın dergisi Cosmopolitan, kendi yoğurdunu çıkarmıştı fakat çok alakasız bir ürün olduğu ve fahiş fiyata satıldığı için Cosmopolitan kısa bir süre içinde vazgeçip sadece dergi işine odaklanmaya devam etme kararı almıştı.

 

8- Silah üreticisinin dağ bisikleti üretme çabası

ABD merkezli tabanca firması Smith and Wesson, dağ bisikleti üretme amacıyla kolları sıvamıştı ama bu listedeki diğer pek çok ürün gibi bu da marka kimliğiyle hiç bağdaşmadığı için büyük bir başarısızlık örneği olarak tarihe yazıldı.

 

9- Virgin şirketinin gelinlik üretmesi

Richard Branson’ın girişimi Virgin, Birleşik Krallık’ta birkaç gelinlik mağazası açmıştı ancak satışlar iyi gitmediği için mağazalar kapatılmıştı.

Mutlaka okuyun: Richard Branson’un Başarı Hikayesi

 

10- Cilt kremi üreticisi Pond’un diş macunu üretmesi

Yüz kremi ve cilt temizleyicisi üreten Pond, diş macunu piyasasına da girmeye çalışmıştı ancak başarılı olamadı. Pond’un diş macunu tat testlerinde başarılı olsa da piyasada tutunamadı.

 

11- Şişe su satan Evian’ın sütyen satması

Şişe su satan Evian, giyen kişiyi serin tutması için içi suyla doldurulabilen bir sütyen üretti. Şişe su satan bir marka için son derece alakasız olan bu girişim elbette ki başarısızlıkla sonuçlandı.

 

12- Peynir aromalı dudak nemlendiricisi

Frito-Lay’in alt markası olan Cheetos, peynir aromalı Cheetos tadında bir dudak nemlendiricisi çıkardı. Kimse dudaklarının peynir gibi kokmasını istemeyeceği için doğal olarak bu ürün de başarı gösteremeden kaybolup gitti.

 

13- Yetişkinlere özel bebek maması

Bebek maması üreticisi Gerber, karışık yiyecekle doldurulmuş kavanozlar satarak üniversite öğrencileri ve gençleri hedef almak istemişti. Ancak hedef kitle yetişkinlere özel bebek mamasını ne havalı ne de gerekli bulduğu için bu ürünün de üretimi durduruldu.

 

14- Restoran zincirinin havayolu şirketi kurması

Restoran zinciri Hooters 2003 yılında bir havayolu şirketi kurarak genellikle ABD içinde uçuşlar gerçekleştirmişti. 2006 yılında faaliyetlerini sonlandıran havayolu şirketinin renkleri de tıpkı restoranınki gibi beyaz ve turuncuydu, uçakların üzerinde de restoranın amblemi olan baykuş bulunuyordu.

 

15- Şeker üreticisinin şeker tadında içecek üretmesi

ABD’li şeker üreticisi Life Savers, parlak renkli kutularda şeker aromalı gazlı içecek üretti. Ne yazık ki insanlar sıvı şeker içme fikrinden pek hoşlanmadığı için ürün başarılı olamadı.

 

16- Giyim firması Diesel’in şarap üretmesi

Giyim markası Diesel 90’lı yılların başında şarap işine girmişti. Tahmin edileceği üzere başarılı olamadı.

 

17- Michelin’in Rehber çıkarması

Lastik üreticisi Michelin, ilk Michelin kılavuzunu 1900 yılında çıkardı. Amaç ise insanları seyahat etmeye özendirmek, arabaya duyulan talebi artırmak, buna bağlı olarak da araba lastiği ticaretini desteklemekti. Bu kılavuz 1926 yılında restoranları değerlendirmeye başladı. Günümüzde de restoran değerlendirme sisteminin en önemli kısmını oluşturur.

 

İlginizi çekebilir

İlginç İş Fikirleri
Büyük Markaların Geçmişten Günümüze Başarısız Olmuş Ürünleri
Avatar

Yazar : Bade

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir