WhatsApp’tan Para Kazanmak İsteyenlere

WhatsApp, kullanıcılarına gelirlerini artırma şansı sunan çok yönlü bir platformdur. Uygulama alt yapısı itibariyle reklamlara veya ticari işlemlere izin vermiyor olsa da işletmeler WhatsApp’ın kendine has formatından yararlanarak ufak çaplı bir gelir elde edebilirler.

Bir WhatsApp hesabına sahip olduğunuz an kendinize ait küçük işletmenizi tanıtabilir, çok daha köklü bir şirketseniz, viral pazarlamayı kullanabilir veya profesyonel yaşamınızın diğer yönlerini tek bir merkezden yönetebilirsiniz.

WhatsApp, işletmelere ürün veya hizmete ilişkin pazarlama faaliyetleri, canlı destek hizmetleri, satış ortaklığı yöntemleri ve ücretli gruplar aracılığıyla para kazandırır.

Gelin WhatsApp üzerinden para kazanma yöntemlerini hep birlikte değerlendirelim.


Bölüm 1- İşletme veya Ürün Pazarlama 

1. Ürün/Hizmet tanıtımı yapın. 

Başkalarına fayda sağlayacağını düşündüğünüz özel bir ürün, beceri veya fırsatı dünyaya tanıtmak adına WhatsApp’tan yararlanın. Kişi listenizdeki her bir kullanıcının ihtiyaçlarını ayrı ayrı ele alın veya hepsine aynı anda ulaşmak adına toplu mesaj hizmetini kullanın.

Tanıtım grafikleri, videolar ve diğer çeşitli medyaların gönderimi için uygulamanın dosya paylaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

WhatsApp kişilerinizin yalnızca belirli bir kısmı için geçerli olacak bir posta listesi oluşturun.


2. Kullanıcıları web sayfanıza yönlendirin.

Kişiye özel spor eğitimleri verdiğiniz bir işletmeye sahip olduğunuzu, WhatsApp aracılığı ile işletmenizin reklamını yapmak istediğinizi varsayalım. Etkili bir tanıtım için yalnızca yaptığınız işi tanımlayan mesaj gönderimleriyle yetinmemeli, bunun yerine kişi listenizin onlara sunacağınız hizmetin ne olduğunu bizzat görmesine izin vermelisiniz. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu ise mesajlarınıza işletmenize ait  web sayfası linkini eklemektir. Ekleyeceğiniz basit bir link izleyenlere profesyonel girişimleriniz hakkında bilgi vermenize yardımcı olabilir, dahası dikkatleri işletmenize çekmenizi sağlayabilir.

Mesajlarınızda web sitenize veya sosyal medya profillerinize direkt bağlantı imkanı sunan özel bir imza da kullanabilirsiniz.


3. E-konferans veya seminer düzenleyin.

WhatsApp’ın “görüntülü grup araması” özelliğini kullanarak fikirlerinizi geniş kitlelere anlatın. Bu görüşmeleri e-konferans veya seminerlere ev sahipliği yapma amacıyla da kullanabilirsiniz. Kullanıcılar görüntülü grup sohbetleri sayesinde sizi eş zamanlı olarak görebilir ve duyabilirler. Görüntüleme ayrıcalıkları için ufak bir giriş ücreti talep edebilir veya yayını yalnızca katılım bedelini ödemiş belirli kişiler için erişilebilir kılabilirsiniz.

İdeal olan kullanıcılarınıza herhangi bir konu hakkında özel bilgiler sunabilmektir.

Birden fazla bölümden oluşan seminerler düzenlemekle işletme karınızı arttırabilir ve çok daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz.


4. Canlı destek hizmeti sunun.

WhatsApp’ın karşılıklı konuşmaya dayalı formatı, müşteriden gelen soruları ve endişeleri sağduyulu bir şekilde ele almanızı sağlar. Müşteriler, ürün veya hizmetinizle alakalı sorunlarını çözmek adına işletme hesabınıza mesaj gönderebilir, hatalı ürünlerin resimlerini yollayabilir, hatta  gerektiğinde bir temsilci ile canlı bir görüntülü sohbet dahi başlatabilirler.

WhatsApp üzerinden sunacağınız canlı yardım/destek hizmetinde sorulara bizzat yanıt verebilir veya bir iş arkadaşınızın ya da çalışanınızın işletmenizin destek hattına ilişkin görevleri yönetmesini sağlayabilirsiniz.

WhatsApp aracılığıyla kuracağınız iletişim, yorumların günde yalnızca birkaç kez kontrol edildiği Facebook ve Twitter gibi programlardan çok daha şeffaf olacaktır.


Bölüm 2- Satış Ortaklığı

1. Daha büyük şirketlerin reklamını yapın.

Bazı işletmeler, kendilerine yeni müşteriler kazandıran çok daha ufak çaplı işletmelere mütevazı ödüller vermeyi bir şirket politikası haline getirmiştir. İnternet dünyası söz konusu olduğunda, bu türden bir kulaktan kulağa pazarlama beraberinde doğrudan mesajlaşma yoluyla referans sağlama, kullanıcıları sponsorlu reklamları tıklamaya yönlendirme ve şirkete has teklifler veya etkinliklere özel bağlantı gönderimi vb. işlemleri getirecektir.

WhatsApp sayesinde, restoranlar, perakendeciler ve otel zincirleri gibi sektör lideri şirketlerle mesajlaşabilir ve yayınlarınızda bu işletmelere ait sponsorlu içerikleri paylaşmayı teklif ederek işbirliği yapabilirsiniz- yani bir nevi satış ortaklığına girişebilirsiniz.

Bu aşamada gereğinden fazla ısrarcı davranmamaya çalışmalısınız. Baskı temelli reklamcılık çabaları takdirle karşılanmaz, hatta sizi türlü şikayetlerle burun buruna getirebilir.


2. Reklam geliri oluşturun.

WhatsApp uygulaması reklam paylaşımlarına izin vermese de sizi doğrudan mesajlaşma yoluyla link paylaşmaktan alıkoyacak hiçbir şey yoktur. Web sitenizi veya satış ortağı olduğunuz web siteleri ücretli reklamlarla destekleniyorsa söz konusu siteye ait bir URL yazın ve WhatsApp kişilerinizi bu URL’yi kontrol etmeleri konusunda teşvik edin. Böylece, web sayfanızın her açılışından küçük bir miktar para kazanabilirsiniz.

Spam kategorisine dahil edilebilecek link gönderimini minimumda tutun. Unutmayın, yaptığınız tek şey bir açıklama yapmaksızın URL’le göndermek olduğunda spam olarak algılanmanız kaçınılmazdır.


3. Haberleşme ve iletişime katkıda bulunun.

Haber ve iletişim ağlarının WhatsApp akışlarında kullanacakları benzersiz multimedya içerikleri oluşturun veya mevcut içerikleri yakalamaya odaklanın. Bu sektöre mensup şirketler çoğu zaman yüksek kaliteli fotoğraflar, kısa açıklamalar ve önemli son dakika haberlerine ait video görüntüleri için ödeme yapma konusunda istekli olur. Elinizde işe yarar bir şey olduğunda, bunu doğrudan WhatsApp uygulaması aracılığıyla-WhatsApp ihbar hatları ile- uygun kanallara iletebilirsiniz.

Haber değeri taşıyabileceğini düşündüğünüz heyecan verici ya da sıra dışı olayları yakalamaya hazır olun.

Haber kaynaklarının çoğu dışarıdan gelen bu  türden katkılar için ödeme yapmaz. Bu nedenle, ilk işiniz haber içeriklerini birer gelir kaynağına dönüştürebileceğiniz platformları bulmak adına araştırma yapmak olmalıdır.


Bölüm 3- Erişim Alanı Genişletme

1. WhatsApp kişi sayınızı artırın.

Yapacağınız ilk şey telefon rehberinizde yer alan isimleri içe aktarmak, yani WhatsApp kişilerinize dahil etmektir. Sonrasında bu listeyi iş bağlantılarınız, arkadaşlarınızın arkadaşları ve sıradan tanıdıklarınızı da dahil ederek daha da genişletebilirsiniz.

Ne denli çok sayıda göze ya da kulağa hitap ederseniz, o denli yüksek bir gelir elde edersiniz.

Profesyonel ağınızı genişletmek istiyorsanız, yakın arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı da WhatsApp kullanımına teşvik edin.


2. Ürün ya da hizmetlerinizden maksimum faydayı sağlayacak kitleleri hedef alın.

Hedef kitlenizi belirlediğinize göre tüm dikkatinizi hizmetlerinizden en büyük avantajı elde edecek kişileri bulmaya yoğunlaştırmalısınız. Hikaye akışınızın içeriğini bu insanların dikkatini çekecek şekilde düzenleyebilir veya onları gerçek anlamda şaşırtmak için etkileyici bir iletişim dili kullanın.

Örneğin, sporcuların besin takviyesine ilişkin içerikleri yakalama olasılığı daha yüksek olurken, yeni anneler zamanı nasıl daha etkili bir şekilde yöneteceklerine ilişkin bir web seminere ilgi duyabilir.

Potansiyel müşterileri sosyal medya profillerinde listeledikleri aktivitelere ve ilgi alanlarına göre analiz etmelisiniz.


3. WhatsApp grupları kurun.

WhatsApp’ın bir diğer kullanışlı özelliği ise ortak ilgi alanlarına veya sınıflandırmalara göre kapalı kullanıcı grupları oluşturmasıdır. İyi yapılandırılmış bir grup aynı zamanda markalaşma ve promosyon aktivitelerinize yanıt vermesi garanti insanlardan oluşan bir iletişim havuzu görevi görecektir.

Grupların belirli bir amacı olmalıdır; örneğin, müşterilerin gelecekte görmek isteyecekleri şeyler hakkındaki önerilerini sunabilecekleri veya yeni bir ürün grubu hakkında geri bildirimde bulanabilecekleri bir platform olarak kullanılabilirler.

Tek seferde istediğiniz kadar farklı grubun parçası olabilirsiniz. Bu size pazarlama stratejilerinize ince bir ayar yapma özgürlüğü sunacaktır.


4. Farklı sosyal medya platformları üzerinden çapraz tanıtım yapın.

WhatsApp halen daha Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalar kadar güçlü bir görünürlüğüne sahip değil. Neyse ki, teknoloji konusunda algıları açık kullanıcılar daha büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak adına farklı sosyal medya platformlarından da yararlanabilirler. Kişilerinizi gelişmelerden haberdar etmek adına düzenli paylaşımlar yapabilir, ardından ayrıntılı bilgi için alıcılarınızı WhatsApp profilinize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya takipçilerinizin sizinle yalnızca WhatsApp üzerinden bağlantı kurarak alabilecekleri özel teklifler ve diğer içerikler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayın.

WhatsApp’ı Facebook Messenger veya İnstagram gibi kişilerarası sohbet seçeneklerinin alternatifi olarak kullanın.


İpuçları

  • WhatsApp kullanarak para kazanma sürecinde WhatsApp kullanıcı hükümlerine uygun davrandığınızdan emin olun.
  • Uygulamanın en güncel sürümünü kullanın. Böylece, hem çok daha geniş bir özellik yelpazesine sahip olur, hem de can sıkıcı kimi aksaklıklar veya güvenlik problemleri için kaygılanmazsınız.
  • Önemli soru, sorun veya talepleri kaçırmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, WhatsApp mesajlarınızı belirli aralıklarla kontrol edin.
  • WhatsApp’ı akıllı telefonunuza, tabletinize ve diğer cihazlarınıza indirin, böylece hareket halindeyken dahi uygulamaya rahatlıkla erişebilirsiniz.Uyarılar

  • Kişisel ayrıntıları masaya yatırmak veya finansal bilgileri paylaşmak için WhatsApp uygulamasını kullanacaksınız, olabildiğince sağduyulu davranmalısınız.
  • Yasadışı hizmetler sunmanız WhatsApp’tan etkin bir biçimde yararlanmanıza engel olacaktır.
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir