Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler

Yatırım yapmaya hazır mısınız? Yatırım yapmak oldukça büyük bir adımdır. Gelirinizin belli bir bölümüyle düzenli olarak yatırım yaparsanız zamanla finansal anlamda bağımsız olursunuz. Yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk zengin olursunuz. Pazarı bilmediğiniz veya ilk yatırım seçenekleri gözünüzü korkuttuğu için yatırım yapmaktan korkuyor olabilirsiniz. Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir takım önemli noktalar olacaktır.

 

Finansal anlamda hazır mısınız?

Yatırım yapmadan önce finansal anlamda buna hazır olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Bir sürü borcunuz varsa veya acil durumlar için kenarda birikmiş paranız yoksa yatırım yapmanız akıllıca olmaz. Borçlarınızı özelliklede kredi kartı borçlarınızı temizleyerek ve acil durumlar için birikim yaparak yatırım yapabilirsiniz. Meslek sahanız istikrarlı değilse veya kendi hesabınıza çalışıyorsanız kenara en az altı aylık para ayırmanız gerekir. Yatırım yaptığınız parayı zorda kaldığınız için çekmek zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın yatırımınızın büyümesine izin vermelisiniz.

 

Parayla ne yapacaksınız?

Yatırım yapacağınız parayla ne yapmayı planlıyorsunuz? Bu sorunun cevabını vermeniz gerekir. Yatırımı gelecek beş yıl içinde kullanmayı planlıyorsanız paranız için daha muhafazakar bir hesap seçmeniz size avantaj sağlar. Beş yıldan uzun süreli yatırımların peşindeyseniz yatırımlarınızda daha agresif olabilirsiniz. Ayrıca yatırım fonları ve hisse senetleri de kullanabilirsiniz.

 

Yatırım seçeneklerinizi biliyor musunuz?

İlk kez yatırım yapacaksanız size daha fazla para kazandıracak olan yatırım fonlarının hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sayede paranızı farklı hisse senetleri arasında hareket ettirebilirsiniz. Bu şekilde para kazanmayı düşünüyorsanız borsadan anlamanız ve zamanınızın olması gerekir. Sizin adınıza bireysel işlem yapacak birisi varsa dikkatli olmalısınız. Her şeyinizi bir anda kaybedebilirsiniz.

 

Finansal planlamacıya ihtiyacınız var mı?

İyi bir finansal planlamacı bulmalısınız. Finansal planlamacınız ulaşmak istediğiniz amaçları net bir biçimde anlamalıdır ve bu amaçlara ulaşmanız için size çeşitli seçenekler sunmalıdır.  İşlem yapmadan önce her yatırımın riskini bilmeniz gerekir. Finansal planlamacınız yatırımları açıklama konusunda yetersizse başka birini bulmalısınız. Finansal planlamacınız sizin için çalışacaktır. Bu nedenle onunla tartışmamanız gerekir. Bankanız veya referanslar aracılığıyla finansal planlamacı bulabilirsiniz.

 

Benim için uygun olan seçenekler ne?

İlk yatırım maliyeti düşük olan yatırım fonu seçeneklerinin avantajlarından yararlanın. Seçeneklerin çoğu düşük yatırımlar yapmanıza izin verir. Bu ilk kez yatırım yapacak olanların işini kolaylaştırır. Buna ek olarak zamana yayılacak olan faaliyet giderlerini ve ortalama yıllık kazancı da dikkate almanız gerekir. Unutmayın yatırım fonları bazen yükselir bazen düşer ve para kazanmak istiyorsanız düşük zamanların üstesinden gelmeniz gerekir.

Yatırım yapmak istiyorum diyenlere özel kazandıran yatırım tavsiyeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir