Yatırım Planı Nasıl Yapılır?

Yatırım yapmaya karar verdiniz ve yatırım planı nasıl yapılır öğrenmek mi istiyorsunuz. Öyleyse doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre.

Sağlam bir yatırım planı hazırlamak için kendinize doğru soruları sormanız ve cevaplar üzerinde sabırlı bir şekilde çalışmanız gerekir. Aşağıdaki beş soruya verdiğiniz cevaplar doğrultusunda bir yatırım planı hazırlayın ve doğru seçimler yaptığınızdan emin olun.

İşte sizlere yatırım planınızı nasıl yapacağınızı gösteren adımlar:

5 adımda yatırım planı hazırlama

1 – Yatırımlarınızın amacı ne? Yatırım planın öncelikli bir amacının olması gerekir.

Yatırım yaparken şu amaçlardan birini seçmeniz gerekir: güvenlik, gelir veya büyüme. Öncelikle bu üç nedenden hangisinin sizin için daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekir. Cari gelire mi ihtiyacınız var, yatırımlarınızı büyütmek mi istiyorsunuz yoksa en yüksek önceliğiniz güvenlik mi?

55 yaşında veya 55 yaşın üstündeyseniz yatırım planı hazırlamadan önce emeklilik geliri planı yapmanız gerekir. Emeklilik gelir planı yatırım planınızın temeli olacaktır.

2 – Parayı ne zaman kullanacaksınız? Yatırım planının zaman diliminin olması gerekir.

Zaman dilimi belirlemek yatırım planı açısından oldukça önemidir. 1 veya 2 sene içinde yeni bir araba almayı düşünüyorsanız farklı bir yatırım planı hazırlamanız gerekir.

Bu noktada asıl sorun hesabın bir sene içinde ne kadar değerleneceğidir. Yatırım getirisi kısa vadeli zaman dilimlerine ve uzun vadeli zaman dilimlerine göre farklılık gösterir.

3 – Yatırım riskinin farkında mısınız? Yatırım planının risk seviyesi hesaplanmalıdır.

Bazı yatırımlar beşinci seviye yatırım riski taşır ve bu yatırımlar sonucunda bütün paranızı kaybedebilirsiniz. Bu yatırımlar çoğu insan için oldukça risklidir.

Yatırım riskini azaltmanın yollarından biri çeşitlendirmedir. Çeşitlendirme yatırım değerinde sallanmalara neden olsa da yatırımı tamamen kaybetme riskinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

4 – Ne kadarlık yatırım yapmanız gerekiyor? Yatırım planınızda ne kadarlık yatırım yapacağınızı belirtmeniz gerekir.

Yatırım tercihlerinin çoğunun minimum yatırım tutarı vardır. Bu nedenle sağlam bir yatırım planı hazırlamadan önce ne kadar yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Toplu ödeme mi yapacaksınız yoksa düzenli aylık katkılar mı yapacaksınız?

Bazı indeksli yatırım fonları 3,000 TL kadar az bir parayla bile hesap açmanıza olanak verir. Bu tür bir hesap açtıktan sonra otomatik yatırım planı başlatabilir ve her ay belli bir miktar para vadesiz hesabınızdan yatırım hesabınıza aktarabilirsiniz.

Yatırım yapmak için daha büyük bir meblağa sahipseniz daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu durumda çeşitli yatırım seçeneklerini kullanabilirsiniz ve böylece riskleri azaltabilirsiniz.

5 – Uygun yatırım seçeneklerinin listesi yaptınız mı? Uygun seçeneklerini öğrenmeden sağlam bir yatırım planı yapamazsınız.

İnsanların çoğu kendilerine sunulan ilk yatırım ürününü alır. Ancak sizin yapmanız gereken hedeflediğiniz amaca uygun olan seçeneklerin listesini yapmaktır. Her birinin avantaj ve dezavantajlarını öğrenin. Daha sonra nihai yatırım seçeneklerinizi daraltın.

Yatırım yapmak isteyenlere özel yazı en güzel yatırım fikirlerini ve fırsatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir