Yeni bir iş kurmanın riskleri

Girişimciler yeni bir iş kuracakları zaman birçok riskle karşı karşıya kalırlar. Bunalımda olan bir ekonomi, kesin olmayan piyasa durumları ve finansal zorluklar yeni bir firmanın başarılı bir şekilde işe başlaması karşısında esaslı birer tehdit durumundadır. İş sahipleri yeni maceralarını en çok etkileme ihtimali olan risk durumlarını belirleyebilmeli ve bu risklere rağmen şirketin başarılı olmasını sağlayacak risk yönetim stratejilerini önceden önlemler alarak üretmelidirler.

 

Piyasa riski

borsadan-para-kazanmak

Şu anki piyasa durumları ve trendler yeni işyerlerine karşı risk oluşturmaktadır.  “Eğer sanayi trendleri sizin ürünlerinizden ve hizmetinizden uzaklaşıyorsa ya da eğer potansiyel müşteriler çoktan rakipleriniz tarafından kapılmışsa müşteri ivmesi kazanmak zor olacaktır.”  Piyasa; işyerinin mizacına, konumuna , ileriye dönük rekabete ve ürün fiyatlarına bağlı olarak yeni işyerlerini etkileyebilir. Aynı ürün ve hizmetlere doymuş piyasalar yeni işyerlerinin yeterli pazar payı kazanmalarına engel olabilir.

İşyeri sahipleri, ürünleri ve hizmetleri için pazarlama bölgesi bulmalarına yardımcı olacak bir piyasa analizi yaparak bu riskten kurtulabilirler. Bir pazarlama planı müşteri ihtiyaçlarını ortaya çıkarmanın yanı sıra pazarlama bölgesi bulma konusunda da yardımcı olabilir.

 

Finansal risk

çok para harcamak

Bir işin finansal duruşu genellikle bir firmanın başarılı olma ihtimalini hem artırabilir hem de yok edebilir. Yeni işyerleri büyük finansal risklerle karşı karşıya kalırlar. Yeni işyerlerinin ürünlerinin veya servislerinin piyasanın finansal zorluklarına karşı gelebilecek kadar güçlü olup olmadıklarını belirlemeleri gerek.

Başlangıçta sahip olunan para yetersizliği yeni işler için büyük bir tehlike arz ediyor. Kurulmuş olan yeni iş kâr yapana kadar iş sahibinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar anaparanın olması şart. Ayrıca birçok işyeri verimli bir şekilde yürümek için envanter, ekipman, ofis gereci ve pazarlama materyaline ihtiyaç duyuyor. Yeteri kadar finansal desteği olmayan girişimciler genelde kişisel birikimlerini kullanıyorlar ya da kredi kartı limitlerini aşıyorlar. Eğer işyeri başarılı olmazsa  işyeri sahibi finansal açıdan bir çıkmaza giriyor. Bu da işletmeyi batağa sürüklüyor.

 

Yönetim riski

girisimci-olmakla-ilgili-11-sey

Yeni işyerinin organizasyonel yapısı ya da bunun eksikliği yeni bir işe başlamanın risklerinden biri. Çok az veya hiç yönetim deneyimi olmayan yeni işyeri sahipleri firmayı başarılı bir şekilde yönetme konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Yetersiz yöneticileri işe alan girişimciler firmanın kâr ve zarar tablosunu etkilemenin yanı sıra önemli iş fonksiyonlarına da zarar verme riski taşıyorlar. Yöneticiler genellikle bir firmanın günlük işlerini üstünkörü yapmakla itham ediliyor. Yetersiz yönetim; satış verimliliği, kalite kontrol ve müşteri hizmetleri üzerinde kötü etkide bulunabiliyor.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin alması gereken riskler
Düşük riskle iş kurmanın yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir