Yenilenebilir Enerji İşine Girmek

Enerji kaynaklarımız her geçen gün azalmakta ve daha da pahalılaşmaktadır. Yaşanan sıkıntılardan dolayı çevre dostu yaşam, isteğe bağlı olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline gelmiştir. İşte bu nedenle yenilenebilir enerji veya ürün işine girmek sizin için oldukça karlı bir girişim olacaktır. Yenilenebilir enerji işlerinin çoğu formal eğitim veya başlangıç ücretleri gerektirmez.

 

Yenilenebilir enerji işine nasıl başlanır?

1 – Ne tür bir yenilenebilir enerji işi kurmak istediğinize karar verin. Yenilenebilir ve yeşil enerji alanında farklı amaçları, hedefleri, giderleri ve operasyonel prosedürleri olan birçok iş türü vardır. Örneğin bazı firmalar, bir kereliğine ödenen başlangıç ücreti karşılığında güneş enerjisi ürünleri affiliate satış programı sunar. Diğer taraftan bazı firmalar bayilik ücreti veya işletme payı almaz.

2 – İhtiyacınız olan ruhsat ve izinleri araştırın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

3 – Yeşil ve yenilenebilir enerji piyasasıyla ilgili kendinizi eğitin. Yenilenebilir enerji sektöründe profesyonel olmak için üniversite diplomasına ihtiyaç olmasa da başarılı olmak için bilgi birikiminizin ve tutkunuzun olması gerekir. Çevresel konular, geri dönüşüm ve enerji verimliliği istatistikleri, ürünlerin değerlendirilmesi ve yenilebilir kaynaklara karşı olan tüketici talebi gibi konuları bütün yönleriyle araştırın. Eğitim programları, seminerler ve destekler de dahil olmak üzere iş fırsatlarını araştırın.

4 – Potansiyel tedarikçileri araştırın. Ne yazık ki bazı yenilenebilir enerji firmaları zayıf ticari alışkanlıklar veya kalitesiz ürünler yüzünden uzun süre ayakta kalamaz. Yatırımlar, affiliate katılımı veya hizmet sözleşmeleri ile ilgili seçeneklerinizi daralttıktan sonra çalışmayı düşündüğünüz firmaların geçmişini kontrol edin. Herhangi bir affiliate programa katılmadan veya yatırım yapmadan önce elde edilebilir bütün yorumları okuyun ve değerlendirmeleri araştırın.

5 – İş ve pazarlama planları hazırlayın. İş planı size ve yatırımcılarınıza rehberlik edecek bir el kitabıdır. İş planı idari özet, ürün bilgisi, faaliyetsel prosedürler, finansal boyutlar, hedefler ve tahminleri kapsamalıdır. Hedef kitlenizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı – reklam, sosyal medya, satış konuşmaları ve diğer yollar – ana hatlarıyla gösteren sağlam bir pazarlama stratejisi oluşturun.

6 – İhtiyacınız olan sermaye için kaynak bulun. Kuracağınız yenilenebilir enerji işine bağlı olarak devletten hibe alabilirsiniz. Küçük ölçekli işletmeler için verilen hibe ve desteklerini araştırın. Bir plan yazmanız, başvurunuzu tamamlamanız, iş ve pazarlama planlarınızın kopyalarını vermeniz gerekebilir. Enerji işi için yetersiz bulunursanız veya ek fona ihtiyacınız olursa kredi seçeneklerini araştırın.

7 – Hedef kitlenizin yerini saptayın ve iş ve pazarlama planınızı devreye sokun. Girişiminizin lojistiğini oturttuktan ve gerekli olan sermayeyi garanti altına aldıktan sonra hedef kitlenize ulaşmanız ve satış konuşmalarına başlamanız gerekir. Potansiyel müşterilerin en çok nerede olduğunu öğrenmek için bulunduğunuz bölgenin demografik özelliklerini araştırın. İşletmeleri, ev sahiplerini,  toprak sahiplerini, okul bölgelerini, inşaat firmalarını ve yenilenebilir enerji ürün veya hizmetlerinizden yararlanabilecek diğer tesisleri, kuruluşları ve tüketicileri araştırın.

 

İpucu

Düzgün bir başlangıç yapmak için muhasebeciler, hukuk danışmanları, işletme ve pazarlama uzmanları gibi sektör profesyonellerinden yardım alabilirsiniz.

Çevre dostu ve kazançlı iş kurmak istiyorum diyenlere özel iş fırsatlarını ve yatırım fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir