Çılgın İş Fikri: Güneş enerjili yollar

Birçok çılgın fikir duymuş olabilirsiniz ama bu fikir dünyayı değiştirecek gibi görünüyor. Artık yollar dahili ısıtma sistemi ve LED ışıkları olan güneş enerjili panellerle kaplanacak. Kitle fonlaması kampanyasıyla yeterli finansmanı toplayan Scott ve Julie Brusaw çifti en kısa zamanda Solar Roadways projesini hayata geçirmek için hazırlık yapıyor.

Scott ve Julie Brusaw çifti yollara ve park yerlerine yerleştirilecek ve güneş enerjisi toplayacak güneş enerjili modüler panelleri geliştirmek için tam 10 yıl harcadı. Bu paneller bir taraftan üzerindeki ısıtıcılar sayesinde karı ve buzu eritiyor bir taraftan da LED’ler aracılığıyla yolları aydınlatıyor.

gunes-enerjili-yollar-1

Sokakları ve park yerlerini asfaltla kaplamak yerine Solar Roadways panelleriyle kaplamak fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltacak ve temiz enerji üretilmesini sağlayacaktır. Paneller sağlamlaştırılmış camdan yapılıyor ve örgüsel ağla birbirine bağlanıyor. Bu sayede panellerden bir tanesi bozulsa bile tamir ekibi bunu fark ediyor.

Bu oldukça çılgın bir fikir. Solar Roadways ekibi istedikleri noktaya ulaşmış gibi görünüyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek dahiyane girişimcilik projesi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ekip Indiegogo kitle fonlaması kampanyasıyla bugüne kadar 1 milyon dolardan fazlasını topladı.

Ekip ABD Federal Karayolu İdaresi aracılığıyla ikinci safta prototipini yerleştirdikten ve test ettikten sonra panelleri kullanıma sunmayı umuyorlar.

Doğrusunu isterseniz bu son derece iyi bir fikir olduğu halde Solar Roadways ekibinin panelleri yerleştirmesi için daha çok çalışması gerekiyor. Otoban ve yol altyapısı sayısını düşünecek olursak bu büyük çaplı uygulamanın pahalı olacağına hiç şüphe yok.

En çılgın iş fikirlerini ve ilham veren girişimcilik hikayelerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir