Yeraltı Bisiklet Park Sistemi: ECO-Cycle

Tokyo, o kadar kalabalık bir yer ki, bisikletiniz için yer bulmaya çalışmanız bile oldukça göz korkutucu bir iş. Ancak onlar, bu gittikçe büyüyen yer problemine dâhiyane bir çözüm bulmuşlar bile. Örnek bir girişimcilik projesi olan ECO-Cycle Park, şehir sokaklarının 11 metre altına gömülen ve 200 bisiklete kadar depolama kapasitesi olan otomatik bisiklet park sistemi.

Japonya, dünyanın lider araba imalatçılarından biri olmasına ve toplu taşıma sisteminin de muhtemelen yeryüzündeki en gelişmiş sistem olmasına rağmen, bisiklet hala yoğun trafikte dolaşmak için en popüler araçlardan biri. Maalesef, park yerleri paralı olduğundan, araba sahipleri sıklıkla yürüme alanlarına park ediyor ve bu da yayalar için engel teşkil ediyor. Bu problemi çözmek için sel gibi felaketlere karşı koruma konusunda uzmanlaşan girişimci firma Giken Seisakusho, ECO-Cycle’ı tasarladı. Bisiklet sahiplerinin, sadece 8 saniyede bisikletlerini koyabilecekleri 5 yeraltı depolama tesisinden oluşuyor. Yeraltına gömülen silindirel yapılar sadece 7 metre genişliğinde ama 2 tekerli araçların her birini güvenle koyabilecek kadar derin.

Bisiklet sürücüleri, ECO-Cycle’a giriş hakkı kazanabilmek için aylık bir ödeme yapma durumundalar ve kendi adlarına kart bastırmaları gerekiyor. Ne zaman bisikletlerini park etmek isterlerse, tek yapmaları gereken bisikletler için ayrılan yere koymak ve kartlarını okuyucudan geçirmek. Bütün bu süreç sadece 8 saniye alıyor ve geri almak da bir o kadar hızlı. Bu çözüm yöntemi Konan Hoshi No Koen Park’ta uygulandığından beri illegal şekilde park edilen bisikletler de bölgeden yok olmuş durumda.

Hayatı kolaylaştıran ve toplumsal problemlere çözüm getiren en güzel girişimcilik projelerini ve yeni iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir