Youtube Yemek Kanalı Nasıl Açılır?

Restoranda çalışmak zordur. Özellikle lüks restoranlarda çalışmak için yoğun bir stresin altından kalkabilmeniz ve yemek pişirme tutkunuzu koruyabilmeniz gerekir.

Buna karşın yemek yapmak tutkunuz ise ve restoranda çalışmak size göre değilse iyi bir alternatif söz konusu: Youtube’da yemek kanalı açmak…

Bu yazıda Youtube’da yemek videoları paylaşarak para kazanabileceğiniz bir iş fikri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Önce şunu belirtelim: Başarılı ve bol takipçili bir Youtube kanalı açmak son derece ciddi bir emek ister.

Bu emeğe nelerin dahil olduğunu şöyle maddelendirebiliriz:

Youtube yemek kanalları izleyin: Özellikle takipçisi çok olan kanalları derinlemesine analiz edin. Bı kanallardaki içeriklere siz nasıl bir yorum katabilirsiniz? Sizi bu kanallardan farklı kılabilecek ne tür bilgi ve becerilere sahipsiniz? Diğer bir deyişle rakiplerinizi inceleyerek sizi özgün kılan unsurları tespit edin.

Ne tür tarifler paylaşacağınıza karar verin: Youtube demek istikrar demek… Yani haftada en az bir yemek videosu paylaşmanız şart. Aksi halde 3 ayda bir video paylaşarak kanalınızı büyütemezsiniz. Bunun için sorumluluklarınızı, işinizi, ailenize ayırmanız gereken zamanı düşünün ve buna paralel şekilde bir çekim takvimi belirleyin.

Nasıl çekeceğinizi belirleyin: Bir yemek videosunda görmekten keyif aldığınız detayları not alın ve yemek videolarınızda bu görüntüleri kullanın. Yani hem bilgilendirici hem de izlemesi keyifli içerikler üretmeye gayret edin.

Kanalınızı tanıtın: Kanalınıza içerik yükledikçe bu içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan mutlaka paylaşın. Instagram ve Facebook’u asla ihmal etmeyin. Hatta Youtube için ürettiğiniz içerikleri direkt Instagram’da, Instagram Reels’te de paylaşın.

 

Yemek Kanalı Açmak İçin Ne Tür Beceriler Gerekli?

Youtube’da yemek kanalı açmak bilgi ve becerilerinizi sık kullanmanız anlamına gelir. Yani farklı tarifler denemek, değişik sunum teknikleri geliştirmek, kameraya konuşmak, farklı çekim açıları bulmak sizin işinizdir.

Youtube yemek kanalı açmadan önce şunlara dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz:

Temel yemek pişirme tekniklerine hakim olmanız gerektiğini söylemeye gerek bile yok ancak biz yineleyelim. Eğer eliniz bu işe yatkın değilse insanların sizin videolarınızı izlemeye pek istekli olmayacağını söylemek mümkün.

Tariflerinizi insanların anlayabileceği tarzda anlatabilir olmanız da şart. Yani tariflerinizi adım adım gerçekleştirmelisiniz.

Ünlü Youtuber’lar bir tarifi kusursuz olarak sunabilmek için saatlerce, bazen günlerce deneme yapar. Bu bakımdan siz de yaptığınız yemeğin prezentabl, sunulabilir olması için gerekli unsurları bilmelisiniz.

Her şey bir yana, insanlar sizi sevmeli. Yemek yaparken hareketleriniz, konuşma tarzınız, gülümsemeniz, üslubunuz insanların seveceği tarzda olmalı. Bunu yaparken de kendi kişiliğinizden ödün vermemelisiniz. Yani kendiniz olmalı ve bunu da eğlenceli ve izlenebilir bir şekilde göstermelisiniz.

Çekim tekniğinizi de zamanla iyileştirebilirsiniz ancak insanlar güzel çekilmiş, iyi ışıklandırılmış yemek videolarını izlemeyi tercih eder. Bu bakımdan başlangıçta telefonunuzla çekimler yapsanız bile zaman içinde profesyonel bir kamera, ses ve ışık ekipmanları almanızı öneririz. Görüntü kalitesi çok iyi olsa bile ses kalitesi düşükse insanlar o videoyu pas geçebilir. Ses kalitesine büyük önem vermenizi peşinen söyleyelim.

 

Youtube İçin Nasıl İçerik Üretilir?

Youtube’da iyi bir takipçi kitlesi edinmek için haftada en az bir video yüklemeniz şart. Buna karşın videolarınızı ve tariflerinizi aceleye getirmemeniz de gerek. Sizin yaptığınız tarif ne kadar özgün olursa olsun, benzer bir videoyu başka biri yapmıştır. İnsanların sizi takip etmesi için onlara özgün bir içerik sunmanız gerek.

Youtube içeriklerinizi planlarken şunlara önem vermenizi tavsiye ederiz:

İçerik takvimi oluşturun. Yani örneğin Mayıs ayında hangi tarifleri hangi gün yayınlayacağınızı 25 Nisan günü kararlaştırın. Düzenli içerik yükleyerek hem Youtube algoritmasından istifade ederek daha çok kişiye ulaşma şansı yakalarsınız hem de süreci daha planlı bir şekilde yürütürsünüz.

Eğer vaktiniz ve fikriniz çoksa bir haftada birkaç video çekin. Böylece aşırı yoğun olduğunuz ve video çekmeye zamanınız olmadığı dönemlerde bu videoları yayına alırsınız. Yani yedekli hareket edin.

Mevcut yemek kanallarını, rakip olarak gördüğünüz kanalları ve yabancı-popüler yemek kanallarını düzenli olarak takip edin. Bu kanallarda tarifler nasıl sunuluyor? Bu videolardan hangi unsurları kendi videolarınız ekleyebilirsiniz?

Ve tabii takipçilerinizle etkileşime girmeniz de yine son derece önemli. İlk videodan itibaren takipçilerinize ne tür içerikler görmek istediklerini sorun. Onlarla diyaloga girin. Yorumlara cevap verin. Kanal sahibi olarak kitlenizle etkileşime ve iletişime girmeniz takipçilerinizin hoşuna gider ve izleyenlerin de kanalınıza abone olmasını kolaylaştırır.

 

Youtube Yemek Kanalı Nasıl Tanıtılır?

Youtube yemek kanalı açtığınızda sizin gibi yemek yapmayı ve yemeyi seven yüzlerce, binlerce, hatta milyonlarca kişiye ulaşma şansı elde edersiniz. Bu insanların her biri kanalınızın başarısı için önemlidir.

Youtube’da kanalınızı büyütmek için yapmanız gereken bazı şeyler var.

Örneğin takipçilerinizden başında ve sonunda izledikleri videoyu beğenmelerini rica edebilirsiniz. Youtube, beğeni yani like sayısına önem veriyor. Like oranı yüksek videoları daha çok kişiye öneriyor. Bu nedenle takipçilerinizin kanalınıza abone olmasını, izledikleri videoyu beğenmesini ve videoya yorum atmasını sağlamaya mutlaka dikkat edin.

Takipçilerinizin yaptığı yorumları okuyun,  sorulan sorulara cevap verin. Yani sadece video yükleyip işinizin bittiğini sanmayın. Yorumlar kısmında kanalınıza abone olan kişilerle etkileşime girin. Böylece takipçiler onların düşüncelerine önem verdiğinizi görür ve kanalınızı daha bir sever. Bu diyaloglarda takipçilerin ve izleyenlerin nelerden hoşlandığını, ne tür içerikler görmek istediğini de anlamış olursunuz. Yani takipçilerle etkileşim kanalınızı büyütmeniz açısında son derece önemli bir konu.

Sizin gibi yemek kanalı olan insanlarla işbirliği yapabilirsiniz. Birlikte video çekebilirsiniz. Ya da aynı tarifi başka Youtuber’larla birlikte hazırlayabilirsiniz. Örneğin “Meyveli yaş pasta challenge” düzenleyerek farklı kanallarla bir sinerji oluşturabilir, kanallarınızı birlikte büyütebilirsiniz. Siz o kanallara takipçi kazandırırsınız, onlar da size takipçi kazandırır.

Ve tabii sosyal medya platformlarında, özellikle Instagram’da mutlaka ama mutlaka aktif olmanız şart. Videolarınızı, kamera arkası görüntüleri, günlük hazırladığınız yemekleri, gezdiğiniz gördüğünüz yerleri Instagram’da paylaşarak takipçilerinizle ve takipçi adaylarınızla Instagram’da da bir araya gelebilirsiniz. Instagram, Youtube kanalınıza ciddi bir katkı sağlayacaktır.

 

Yemek Kanalından Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’da yemek kanalı üzerinden para kazanmanın pek çok yolu var, ancak reklam ve sponsorlu içerik bunlar içinde en yaygın olanları.

Kısaca şöyle belirtebiliriz:

Son 12 ayda en az 4.000 saatlik bir izlenmeye ve en az 1000 aboneye sahip olmanız gerek. Bu şartları yerine getirdiğiniz zaman Google Adsense hesabınızı Youtube’a bağlayarak videolarınıza reklam alabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ya da şansınız yaver gitti ve farz-ı misal 56.000 aboneye sahipsiniz. Bu noktada markalarla işbirliği yapabilirsiniz. Böyle bir durumda genelde markalar size ulaşır ve kendi ürünlerini kullanmanızı ya da tanıtmanızı ister.

Yemek kanalı olduğunuz için genelde yemekle alakalı şirketler size sponsorlu içerik hazırlatabilir. Mesela bir mutfak robotu firması ya da bir tavuk bulyon firması size reklam vermek isteyebilir… Burada firmalara ne fiyat çekeceğiniz size kalmış. Kanalınız ne kadar popülerse, ne kadar çok takipçiye sahipseniz ona göre bir fiyat belirleyebilirsiniz reklam için.

 

Sonuç

Eğer bu işte ciddiyseniz, yani Youtube’da düzenli olarak yemek videoları paylaşmak istiyorsanız önünüzde güzel bir fırsat var demektir. Zira yemek videoları devamlı izlenen, sürekliliği olan videolardır. Bundan 5 yıl sonra bile bugün yüklediğiniz bir “Kremalı mantarlı tavuk sote” tarif videosu izlenecektir. Zira insanlar 2026 yılında da kremalı mantarlı tavuk sote yiyecektir.

Eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız ancak bir restoranda çalışmak ya da kendi restoranınızı açmak size göre değilse Youtube’da yemek kanalı açmak kariyeriniz açısından uygulayabileceğiniz en ideal stratejilerden biri olacaktır.

Youtube girişiminiz için şimdiden kutluyor ve bol şans diliyoruz!

 

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
YouTube’da Ne Kanalı Açabilirim?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.