Yurtdışında Çalışmak İçin En İyi 10 Ülke

Küçücük bölmenizde canla başla çalışıp didindiğiniz günleri unutun. Şöyle bir temiz hava solumaya ihtiyacınız varsa, neden yurt dışı ücretli çalışma programlarını denemiyorsunuz? Yurt dışında çalışmak, tam da işinde mutlu olmak için ücretten fazlasına ihtiyacı olan maceraperestlere göredir. Sizi müthiş imkanlarından dolayı son derece tatmin edecek, ufkunuzu genişletecek, profesyonel ağınıza yeni kişiler ekletecek, yabancı bir dili akıcı konuşmanızı sağlayacak ve daha birçok farklı yetenekler kazanmanıza yardımcı olacak olan en iyi uluslararası işlerden oluşan listemizden seçin beğenin. Geçireceğiniz harika zamandan ise bahsetmeye gerek bile yok.

Dünyanın tamamı önünde seçenek olarak dururken en iyi uluslararası çalışma yerini nasıl seçeceksiniz? Öncelikle, kültürel olarak benzer özelliklere sahip bir yerde mi çalışmak istersiniz (Avustralya gibi) yoksa yaşadığınız yerden tamamen farklı (Güney Kore gibi) bir yerde mi? Yeni bir dil öğrenebileceğiniz ya da mevcut yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz bir yerde mi çalışmak istersiniz yoksa dil ailenize yakın yerlerden birinde mi? Peki çalışma izinleri? Hayalinizdeki o ülkeye başvuru yapabilecek şartları taşıyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise başka seçenekleri değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

Seçenekleri daralttıktan sonra, çalışmak istediğiniz alanda en iyi olan, keşfetmek ve tecrübe kazanmak istediğiniz ülkeleri bir düşünün. Yurt dışında tonlarca iş bulabilirsiniz. Hizmet ve sağlık sektörleri, İngilizce öğretmek ve çocuk bakıcılığı çok tercih edilen seçeneklere de bakabilirsiniz.

Haritadan yer beğenmeye hazır mısınız? Sadece çalışıp gezmekle kalmayın, harika yerlerde yaşayın bu tecrübeyi. İşte sizlere yurtdışında çalışabileceğiniz en iyi yerler!

 

1. İspanya

Yurt dışı iş araştırmalarınız sizi nereye götürmeli? Por supuesto İspanya! Yurt dışında çalışmak için en iyi yerlerden birisi, aslında, kullanıcılarımıza göre, en iyisi. Yüksek ücretli iş pozisyonları için son derece rekabetçi olmasına rağmen, yeterli seviyede diliniz ve iş tecrübeniz varsa hemen hemen her alanda iyi bir pozisyona kapak atabilirsiniz. Eğer yoksa, İngilizce öğretmek, çocuk bakıcılığı, turizm ve konaklama gibi en kolay yurtdışı çalışma fırsatlarından bazılarına göz atabilirsiniz. Madrid, Barcelona, Valencia ve Sevilla, İspanya’da bir yabancı olarak çalışmaya en uygun şehirlerdir.

 

2. İtalya

Eğer konu la dolce vita yaşamak ise, İtalya kesinlikle yurt dışında çalışmak için en iyi ülkelerden birisidir. Eğer biraz İtalyanca biliyorsanız, turistlere rehberlik ederek kayda değer bir para kazanabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız İngilizce öğretmek, yaz kamplarında yardım etmek, ya da çocuk bakıcısı olarak çalışmak her zaman başvurabileceğiniz seçeneklerdir. Eğer İtalyancanız iyi seviyedeyse, o zaman sizin için sınır gökyüzüdür. Roma, Milan ve Floransa’da işletme, moda ve yiyecek/şarap ihracatıyla ilgili işler bulabilirsiniz. Ayrıca gelatoyu denemeyi de unutmamanızı tavsiye ederiz.

 

3. Avustralya

Avustralya, masa başı ya da saha işi olsun, yurt dışında çalışmak için en iyi yerlerden biridir. Yabancı çalışanların çoğu, ofislerde sözleşmeli çalışan, çocuk bakıcısı, hizmet sektöründe garsonluk ya da barmenlik işleri bulabilirler. Ayrıca Avustralya’da geçimini sağlamak için hayvanları seven, düşmekten ve kirlenmekten korkmayan işçilere ihtiyacı olan birçok tarla, küçükbaş ya da büyükbaş hayvan çiftlikleri vardır. Yurtdışında iş arama sırasında Sydney, Melbourne ve Peth gibi şehirlerde Avustralyalı yaşam tarzını keşfedin. Maceracı ve rahat yaşam tarzı, ayrıca dolgun maaşlı işleri sayesinde Avustralya, yabancıların yaşayabileceği en iyi ülkelerden biridir.

Mutlaka okuyun:  Avustralya’daki İş Fırsatları

 

4. Amerika Birleşik Devletleri

ABD, yurt dışında çalışmak ve yaşamak için en iyi ülkelerden biri olma özelliğini korumakta ve ilgilisine çokça ücretli yurt dışı çalışma programları sunmaktadır. Eğer vasıflı ve akıcı İngilizce konuşabilen biriyseniz Amerika’da bilgi teknolojileri ve sağlık sektörlerinde sizler için bolca iş fırsatı var. Bu fırsatlar ülkesi her daim, hemşireler, laboratuvar teknisyenleri, bilgisayar programcıları, web tasarımcıları ve yazılım geliştiricileri aramaktadır. Eğer neredeyse deneyimsiz olarak geliyorsanız, kısa süreli yurt dışı işleri arıyorsanız, tatil yerlerinde, kayak tesislerinde, ulusal parklarda ve diğer turistik noktalarda iş fırsatları bulabilirsiniz. Ayrıca, eğer özellikle hala öğrenciyseniz, birçok perakende firmasında iş bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amerika’da Yaşamak ve Çalışmak

 

5. İngiltere

Ortak kültür ve dil sebebiyle İngiltere, Amerikalılar için yurt dışında yaşamak için en iyi yerlerden biri olarak kalmaya devam etmektedir. Neticede, atlas okyanusun hemen öbür kıyısında. Konu işletme, eğitim, gazetecilik ve sanat olunca İngiltere’nin aşağı kalır yanı yoktur. Londra, Manchester ve Liverpool gibi kozmopolit şehirlerde veya daha İngiliz hissettiren Oxford ve Cambridge gibi şehirlerde çalışabilirsiniz. Mesai sonrası iş arkadaşlarınızla birer Arjantin birası içerek stres atabilirsiniz. İngiltere ayrıca Kıta Avrupa’sını ve Birleşik Krallığın geri kalanını keşfetmek isteyenler için en iyi yurt dışı çalışma yerlerinden birisidir.

 

6. Meksika

Bütün gün güneşin tadını çıkarmak ve Meksika yemekleri yemek ister misiniz? Yurt dışında çalışmak için en iyi yerlerden birisi olan Meksika’da çalışın ve yaşayın. Devlet okullarında, şirketlerde, Mexico City’deki dil merkezlerinde, Guadalajara ve diğer yerlerde İngilizce öğretin. Cancun ve Cabo ‘daki tatil yerlerinde barmenlik ve tesislerdeki misafirler için eğlence organize etmek gibi geçici işler bulun. Eğer iki diliniz varsa, işletme yönetimi, mühendislik, iletişim ve diğer teknik alanlarda daha yüksek ücretli işleri kovalayabilirsiniz.

 

7. Fransa

Söz konusu iş ve yaşam dengesi olduğunda, sizce yurtdışında yaşamak için en uygun ülkelerden biri hangisidir? Tabii ki Fransa! İnanmıyor musunuz? Fransa akşam saat 6’dan sonra e-mailleri yasaklayan ilk ülkelerden biridir. Uzun ya da kısa süreli fark etmemekle birlikte, yabancılar üzüm bağlarında çalışarak, İngilizce öğreterek ya da çocuk bakıcılığı yaparak para kazanabilirler. Eğer Fransızcanız akıcıysa Paris gibi büyük şehirlerde ya da Lyon ve Marsilya gibi daha eski (ama hala modern) şehirlerde çok uluslu şirketlerle yurt dışı işleri bulabilirsiniz. Euro ile maaş almaya ve birikimlerinizin artmasına oui oui deyin!

 

8. Kosta Rika

Yaşam kalitesini göstermek üzere kendi takma adı olan (la pura vida: saf hayat) Kosta Rika’da yaşamayı deneyimleyin. Yurt dışında çalışmak ve yaşamak için en iyi ülkelerden biri olan Kosta Rika sizleri sunduğu seçeneklerle şımartıyor. Bırakın Kosta Rika sizi; taşan aktif volkanlara, yağmur ormanlarına, kumsallara, vahşi doğaya götürsün. Turizmde, doğa korumada çalışırken ya da İngilizce eğitimi verirken Tico yaşam şeklini öğrenin. İş aramaya başkent San Jose’den ya da daha küçük olan Valle Central, Limon, ve Guanacaste gibi şehirlerden başlamanızı öneriyoruz. İyi şanslar!

 

9. Kanada

En iyi uluslararası işi bulma söz konusu olduğunda Kanada iddialı bir yarışmacıdır. Yabancılar Toronto şehrinde bankacılık, öğretmenlik, medya ya da iletişim alanlarında pozisyonlar bulabilirler. Eğer ofis hayatı size göre değilse, kayak tesislerinde çalışırken ya da kayak öğretirken temiz dağ havasını içinize çekebilirsiniz. Banff ya da Whistler’de işçi olmak ne kadar harika olurdu! Ülkenin on bölgesine yayılmış olan tarlalarda ve hayvan çiftliklerinde alın teri dökebilirsiniz. Eğer poutine yemeye doyamıyor ve iyi derecede Fransızca biliyorsanız bırakın, iş arayışınız sizi Montreal ya da Vancouver’e sürüklesin.

Mutlaka okuyun: Kanada’da Çalışmak İsteyenlere

 

10. Çin

Eğer kültürel bir yıkıma karşı özellikle maceraperest ve gözü pek olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman neden Çin’de iş bulup denizaşırı çalışmayasınız? Namı diğer Orta Krallık, yüksek ücretli işleri ve düşük yaşam maliyeti ile yurt dışında çalışmak ve yaşamak için en uygun ülkelerdendir. Eğer uluslararası iş piyasasında büyük bir atılım yapmak istiyorsanız o zaman Hong Kong ve Şanghay gibi uluslararası şehirlerde iş tecrübesi edinmeye bakın. İngilizce öğretmenliği yapanlar ülke genelinde birçok iş bulabilecekleri gibi öğrencilerin kendi kendilerine verdikleri Yoyo, Eleven ve King gibi İngilizce lakaplar sayesinde onları tanımaktan daha büyük bir keyif alacaklardır.

 

İlginizi çekebilir

Yaşanılacak En İyi Ülkeler
Çalışılabilecek En İyi 10 Şirket
Avatar

Yazar : Rıdvan

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir