Çalışılabilecek En İyi 10 Şirket

İş ve kariyer sitesi olan Glassdoor, her sene şirketlerin kendi çalışanları tarafından değerlendirilmiş çalışılabilecek en iyi 10 şirketi yayınlıyor.

Aslında listede kimlerin var olacağını tahmin etmek zor değil. Facebook, LinkedIn and Twitter gibi teknoloji siteleri tahmin edilmesi en kolay olanları. Şunu da belirtmekte fayda var ki, geçen sene Google bir numaradaki yerini korumayı başarabilmişti. Ancak bu sene Google’ın tahtını karanlıklar içerisinden gelen bir aday ele geçirdi. Aslında Glassdoor senelik olarak bu listeyi 8 yıldır hazırlamasına rağmen, bu sene birinci olan şirket ilk kez listeye girebiliyor. Fakat bunun hakkında daha da konuşarak işin süprizini kaçırmayı hiç istemiyoruz.

Sıralamayı belirlemek için Glassdoor üyelerinden, bu şirketlerde çalışmaya devam etme nedenlerini ve şirketlerin en olumsuz yanlarını  paylaşmalarını istiyor. Değerlendirilmeleri için şirketlerin en az 1000 çalışanı olması ve geçen sene boyunca en azından 50 onaylanmış şirket yorumu olması gerekiyor. Bu ortalama sıralama (beş üzerinden yapılmaktadır) nitelik, kalite ve yorumların tutarlılığı ile belirlenmektedir.

Haydi, Glassdoor’un yapmış olduğu 2016 yılında çalışabilecek en iyi 10 şirkete bir göz atalım.

 

10. Zillow

Zillow

Puan: 4.3

Bir gayrimenkul şirketi olan Zillow’un çalışanları, Seattle merkezli şirketin bir hayli çeşitli ücretsiz yiyeceklerinden, abur cuburlarından ve harika manzarasından yararlanabiliyor. Dahası, “harika insanlar” , “öne çıkan şirket kültürü” ve “şeffaf bir yönetim ekibi” çalışanların en çok memnun olduğu konuların başında yer alıyor!

 

9. Nestlé Purina PetCare

Nestlé Purina PetCare

Puan: 4.3

St.Louis merkezli evcil hayvan maması üreticisi olan şirket, şeffaf iletişim ve iş – özel yaşam dengesi değerlerine büyük önem veriyor. Çalışanlar ayrıca şirket kültürünün evcil hayvan dostu ofis ile daha da pekiştirildiğini belirtiyor. “İş yerindeki sevimli köpekler herkes için bir mutluluk kaynağı.”

 

8. Google

Google

Puan: 4.3

Bugüne kadar büyük ihtimalle Google’da çalışmanın avantajlarını duymuşsunuzdur. Çalışanlarında göre Google’da çalışmak inanılmaz bir deneyim! Yemek, masaj, spor salonları, indirimler, uzun tatiller, esnek çalışma saatleri, aile boyu güvenceleri, senelik primler ve daha nicesi. Kaliforniya merkezli teknoloji devi, harika insanların bulunduğu eğlenceli çalışma ortamıyla da tam puan almayı başarıyor.

Mutlaka okuyun: Google’ın Başarı Hikayesi ve Başarı Sırları

 

7. Boston Consulting Group

Boston Consulting Group

Puan: 4.3

Boston merkezli yönetim danışmanlığı firması, çalışanlarını “zeki iş arkadaşları, harika ekipler, mükemmel kültür” ile etkilemeyi başarabiliyor. Çalışanların birbiri ile olan bağları genellikle ofisin ötesine de geçiyor. Bir çalışan şunu dile getiriyor: “Gerçekten çok çalışıyor ve çok eğleniyoruz.”

 

6. LinkedIn

LinkedIn

Puan: 4.4

Kaliforniya merkezli ağ şirketi, çalışanları tarafından kısaca “harika avantajlar”, “ilham verici liderlik”, “rekabetçi tazminat” ve “inanılmaz iş – özel yaşam dengesi” olarak tanımlanıyor.

Veya sitede yorum yapan yorumculardan birinin söylediği gibi LinkedIn “dünyanın en iyi şirketi!”

 

5. Facebook

Facebook

Puan: 4.4

Kaliforniya merkezli ünlü sosyal ağ şirketi, “harika” avantajlara ek olarak şeflerin hazırladığı özel yemekler, cömert bir doğum izni, hızlı tempolu bir ortam, ilgili yöneticiler ve  arkadaş canlısı şirket kültürü ile öne çıkıyor.

Mutlaka okuyun: “Neden Sizi İşe Alalım?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

4. Hubspot

Hubspot

Puan: 4.4

Yazılım şirketi Hubspot sosyal hayatınızdaki kişisel sorumluluklarınıza kadar çalışanların gelişimine çok önem veriyor. Çalışanlar, ayrıca Boston merkezli bu şirketten “harika kültürü”, “dopdolu mutfağı” ve “zeki ve motive olmuş çalışanlarından” ötürü çok memnunlar.

 

3. Guidewire

Guidewire

Puan: 4.5

Yazılım geliştirici Guidewire çalışanlarına “sürekli olarak gelişme fırsatı”, “yüklü tazminat” ve “farklı bir ortam” sunuyor.

Foster City’de yer alan Kaliforniya merkezli şirket, girişimcilik kültürü ile büyük şirket kültürünü çok iyi harmanlamış. İnsanlarla dilediğiniz gibi konuşabileceğiniz ve işlerinizin yapılmasını sağlayabileceğiniz bir ortam var. Ayrıca çalışanların ve ekiplerin yapmak istedikleri işleri seçebilmesi gibi harika bir esneklik ile birlikte arkanızda şirketin desteğini çok fazla hissediyorsunuz.

 

2. Bain & Company

Bain & Company

Puan: 4.6

Listedeki ikincilik konumunu koruyan Bain & Company, çalışanları tarafından “yüklü maaşlar” ve “eşsiz çalışma arkadaşlığı” ile övülüyor. Eğer bu sizin için yeterli değilse Boston merkezli yönetim danışmanlığı firması ayrıca “ödüllendirici” iş ve “yüksek kaliteli müşteriler” ile sizi cezbedecektir.

 

1. Airbnb

Airbnb

Puan: 4.6

Yeni Airbnb şirketi; harika çalışanlar, canlı işyeri ve rakipsiz kültürü ile listeleri salladı. San Francisco merkezli oda kiralama hizmeti sunan şirket harika liderlik, değişken işgücü ve arkadaş canlısı çalışanlar ile bir numaraya oturdu.

Evde yapılmış yemekler, eşsiz ofis alanı ve el yapımı sağlıklı abur cuburlar da şirketin en beğenilen özelliklerinden.

 

İlginizi çekebilir

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
Milyar dolarlık şirketlerin arkasındaki 4 girişimcinin başarı sırları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir