Yüz Tarama Hizmeti, Kullanıcının Ruhsal Durumuna Göre En İyi Yemeği Öneriyor

Ruh hali tarama teknolojisi, bireyin duygusal durumunu doğru bir biçimde değerlendiriyor ve sipariş vermeleri için en ideal yemeyi kendilerine öneriyor.

Bireyin ruh halinin, koku ve tattan aldıkları keyfe önemli ölçüde etki ettiği ispatlanmıştır. Yeni bir ruh hali tarama hizmeti, yüz taraması yaparak kullanıcıların nasıl hissettiklerini tespit ediyor ve ardından ruh hallerini canlandırmak veya endişeyi gidermek için yemek öneriyor.

Yakın bir süre içerisinde piyasaya sürülecek olan bu uygulama dudak ve göz kenarları gibi yüz ifadelerinin aşağıya veya yukarıya dönük olduğuna dair bir tarama yapıyor. Öfkeden korkuya, hüzünden keyfe kadar geniş bir ruh hali tespiti yapabilme becerine sahip olan uygulama, kişinin duygu durumuna göre yemek öneriyor. Heyecanlı bireylere tam tahıllı gibi kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan besinler önerilirken stresli hisseden bireylere bitter çikolata ve fındık gibi magnezyum içeren besinler öneriliyor. Bu ilginç inovasyon, deneysel bir psikolog oaln Charles Spence, yemek dağıtım hizmeti veren Just Eat ve El Bulli şefi olan Ferran Adrià işbirliği ile hayata geçirilmiş. Neyi, nasıl tattığımızın duygularımızın üzerinde etkisi olduğunu bilen Spence şunları söylüyor: “Yediğimiz besinler ve ruh halimiz arasında bir ilişki olduğunu anlayabilmek çok önemlidir. Bu sayede sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal sağlığımız için de bir şeyler yapabiliyor oluruz.”

Yakın geçmişte ev içerisinde kişisel asistanlık hizmeti vermek için yüz tanıma ve doğal dil işleme özelliklerini kullanan Jibo adında bir robottan bahsetmiştik. Sizce bu gibi cihazlar, yeme içme sektöründe yeni bir trend başlatabilirler mi?

 

İlginizi çekebilir

İlginç İnovasyonlar
Gıda Sektöründeki Yenilikçi İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir