Zengin insanların 10 alışkanlığı

Her zenginin bildiği tek bir sır vardır. Bu sır çok önemlidir çünkü her şeyden önce zengin olmalarını sağlamıştır. Bu büyük sır Aristo’nun sözleriyle özetlenebilir: ” Sürekli yaptığımız şey neyse, biz o’yuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.”

Zengin insanlar, zengin insanların alışkanlıklarını şekillendirme sürecinden geçerler ve siz de aynısı yaparsanız finansal anlamda özgür olabilirsiniz.

 

İşte zengin insanların 10 alışkanlığı

1 – Hedefler belirlerler

İnsanlar kazara zengin olmazlar. Zengin insanlar kendilerini zengin edecek hedefler belirlerler ve bu hedefleri gerçekleştirmek için planlar yaparlar. Hedef belirlemek içinizdeki zengin olma tutkusunu körükler ve sizi harekete geçirir.

 

2 – Sadece tek bir şeye odaklanırlar

Lazer ışını en sert nesneleri keser. Aslına bakacak olursanız hemen hemen her şeyi keser. Bunun nedeni olağandışı kabiliyetidir. Nesne erimeye başlayana kadar bütün gücünü tek bir nesneye yoğunlaştırır. Zengin insanlar ulaşılması zor hedefler belirlerler ancak tek bir hedefe odaklanırlar, başarana kadar bütün çabalarını ve eylemlerini bu hedef doğrultusunda gerçekleştirirler. Diğer taraftan sıradan insanlar genellikle odaklanmazlar; önlerine çıkan şeyleri halletmeye çalışırlar ve risklere girmezler. Zengin olmak istiyorsanız, hedef odaklı olun ve odağınızı kaybetmeyin.

 

3 – Zamana saygı duyarlar

Zengin insanlar aylık veya yıllık olarak ne kadar kazanacaklarını düşünmek yerine saatlik olarak ne kadar kazanacaklarını düşünürler. Saatlik olarak düşündükleri için, ne zaman verimsiz faaliyetler için zaman harcasalar, her geçen anı kaybettiklerini düşünürler. Zengin insanlar sosyal medya veya televizyon izlemek için çok zaman harcamazlar. Gece gündüz çalışırlar ve günlerinin herhangi bir dakikasını boşa harcamazlar.

 

4 – Kazandıklarından az harcarlar

Zengin olmanın sırlarından biri de budur: her zaman kazandığınızdan az harcayın. Mantıksız insanların problemi şudur: Gelirleri arttıkça harcamaları da artar. Daha iyi arabalar, daha büyük evler alırlar ve fakir veya orta direk kalmaya devam ederler. Zengin olmak istiyorsanız şu mottoyu takip edin: kazandığınızın en az %10’ununu biriktirin. Ancak akıllıca davranın. Warren Buffet’ın söylediği gibi: “Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.” Ayrıca bütçe yapın ve gelir ve gider durumuzu takip edin.

 

5 – Çok çalışırlar

Miras yoluyla zengin olanlar haricinde tembel bir zengin göremezsiniz. Zengin insanlar çok çalışkandırlar. Çok çalışan insanlar geride kalmazlar ve ister işadamı, ister kendi işinin patronu, isterse de maaşlı çalışan olsunlar kendi mesleklerinin zirvesindedirler.

 

6 – Öğrenmeye ve ilerlemeye devam ederler

Ne kadar çok şey bilirseniz o kadar çok kazanırsınız. Öğrenme gücünüz kazanma gücünüzü belirler. Çok çalışmak önemli olsa bile, çok çalışmak tek başına yeterli değildir. Para kazanılmadan önce, karşılığında değer sunulmalıdır ve müşterilerinize değer kazandırmanın tek yolu kendinize daha fazla vermenizden geçer. Bu da kesintisiz öğrenmeyle gerçekleşir. Yeni beceriler geliştirmeyi ve her gün daha çok deneyim kazanmayı aklınıza koyun.

 

7 – Zengin insanlarla arkadaşlık ederler

Zengin insanların fakir arkadaşları yoktur. Eskilerin de söylediği gibi: Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Şu anda çok fazla paranız olmayabilir ancak zengin insanlarla veya zengin olma potansiyeli olan insanlarla yürümeye devam ederseniz eninde sonunda siz de zengin olursunuz.

 

8 – İnatçıdırlar

Zengin insanlar asla pes etmezler. Zengin insanların yaklaşık %90’ı düşündükleri veya niyet ettikleri şekilde zengin olmamışlardır. Denemişlerdir, başarısız olmuşlardır ve nihayet zengin olana kadar denemeye devam etmişlerdir. Bu süreçte para kaybedebilirsiniz ancak hatalarınızdan ve deneyimlerinizden dersler çıkararak ilerlemeye devam ederseniz eninde sonunda finansal özgürlüğünüzü kazanırsınız.

 

9 – Hesaplanmış riskler alırlar

Zengin insanlar risk almaya bayılırlar. Bir şeyi elde etmek istedikleri zaman, bazen hayatlarını riske etmeleri gerekse bile bunu yaparlar. Zengin olmak istiyorsanız risk almaktan korkmamalısınız. Yürekli ve cesur olun ancak hesaplı da olun. Her kararın neye mal olacağını bilin ve tüm kaynaklarınızı tek bir işe asla yatırmayın.

 

10 – Cömerttirler

Zengin insanlar çok cömerttir. Modern tarihteki zengin insanların yaşantısını incelediğinizde, birçoğunun hayırsever olduğunu görürsünüz.

 

İlginizi çekebilir

Zenginlerin her gün yaptıkları 9 şey
Orta sınıf ve zenginler arasındaki 10 fark
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir