Zengin Olmak İstiyorum!

Herkes zengin olmak istese de kimilerinin ayın sonunu zor getirip bir sonraki maaş gününü iple çektiği kimilerinin ise zenginliğe kavuşmanın yolunu bulduğu, adil şartlarda savaşmadığımız bir dünyada yaşıyoruz.

Peki, bu düzeni değiştirmenin yani sıfır noktasından zenginliğe ulaşmanın bir yolu olduğunu söylesek?

Üstelik büyük ikramiye tutturmak, Mısır’daki dedelerimizden kalma mirasa konmak vb. mucizevi unsurlardan da bahsetmiyoruz. Aksine, konuya bir hayli bilimsel yaklaşacağız. Zira son yıllarda zenginliğe ilişkin kitaplara dahi konu olmuş pek çok araştırma herhangi birinden yardım veya herhangi bir mirastan pay almaksızın kendi servetini yaratmayı başarmış insanlarda ortak olan bazı davranış eğilimlerini/stratejileri gün yüzüne çıkarmıştır. Ve bu eğilimleri/stratejileri işe koşan herkes günün birinde zengin olabilir.

Ne dersiniz? Başlangıçta tek kuruşu olmasa dahi zengin olma hayali kuranlarımız için ufak da olsa bir umut ışığı doğmadı mı?

Eğri oturup doğru konuşalım. Burada nasıl hızlı bir şekilde zengin olunacağından bahsetmiyoruz- zaten zenginliğin hızlıca elde edilebileceğini iddia eden her kimse ya sizi kandırıp dolduruşa getirmeye çalışıyor ya da ne konuştuğunu bilmiyordur.

Sıfırdan zenginliğe ulaşmak sağlam bir yatırım planı yapıp uzun vadede bu plana bağlı kalmayı gerektirir.

Nasıl mı?

Yazımızda sıfırdan zenginliğe – milyonlara – ulaşma yolunda size ışık tutacak bir dizi tavsiyeye yer vereceğiz. En önemlisi de Thomas J. Stanley ve William D. Danko adlı iki araştırmacının Amerika’daki milyonerlere ilişkin uzun yıllar süren çalışmalarına dayanan “The Millionaire Next Door” (Yan Kapıdaki Milyoner) kitabından yola çıkarak milyonerlerin ortak özelliklerini gözler önüne sereceğiz(Ne yazık ki bu kitabın Türkçe çevirisi mevcut değil, ancak içerdiği değerli bilgilerden mahrum kalmanızı istemediğimizden kitaba konu olan yedi temel özelliğe ayrı bir bölümde ele alacağız).

Başlamaya hazır mısınız?

 

Zengin Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu bölümde işlevselliği defalarca kanıtlanmış, sıfırdan zengin olma yolunda size kılavuzluk edecek tavsiyeleri listeledik.

 1. Harcamalarınızı kontrol altına alın.
 2. Zihniyetinizi değiştirin.
 3. Uzun vadeli büyümeye odaklanın.
 4. Borçlarınızdan kurtulun.
 5. Net, uygulanabilir hedefler belirleyin.
 6. Yatırıma erken yaşta başlayın.
 7. Hayat boyu öğrenmenin gücüne inanın.
 8. Gelir akışınızı artırın.
 9. Harcama ve ödemelerinizi otomatik hale getirin.
 10. Rotanıza sapmayın.

Bu maddelerin her birini ayrıntılarıyla değerlendireceğiz. Başlamadan önce çoğu milyonerin servetini dedelerinden kalma bir mirasa borçlu olmadıkları gerçeğini bir kez daha hatırlatalım. On maddelik bu liste kendi servetini inşa etmeyi başarmış kişilerin ortak yönlerini gösteren araştırma sonuçlarına dayalı olarak hazırlanmıştır. Ve bu, sıfır noktasından zenginliğe ulaşmanın yalnızca Facebook şirketini kuran Mark Zuckerberg vb. şanslı bir azınlığın tekelinde olmadığı anlamına gelir.

Bugün parlak bir fikre veya ince bir zekaya sahip olup olmadığına bakılmaksızın herkes başkalarının yaptıklarını örnek alarak kendi servetini inşa edebilir.

Son olarak, bu listenin sırayla yapmanız gereken maddelerden oluşmadığını da belirtelim. Önemli olan finansal alışkanlıklarınız ile para algınızı mercek altına almanız ve listelediğimiz tavsiyelerin hepsini olmasa da büyük bir kısmını olabildiğince hızlı şekilde devreye sokmayı başarmanızdır.

 

1) Harcamalarınızı kontrol altına alın.

Kazandığınızdan daha fazlasını harcarsanız asla zengin olamazsınız-dahası bu aşırılık sizi hep sıfır noktasında tutacaktır.

Bu nedenle, finansal yolculuğunuzun hangi aşamasında olursanız olun, harcamalarınızı kontrol etmeniz gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir ay boyunca yaptığınız tüm harcamaların takibini/listesini tutmaktır. Bu sayede, paranızın tam olarak nereye gittiğini anlar, en önemlisi de farkında dahi olmaksızın çizmeyi aştığınız alanları fark etmiş olursunuz.

Yani, finansal durumun daimi takibi son derece önemlidir. Bunun için “Spendee” vb. para izleme ve yönetme odaklı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Böylece hem para takibi yapar hem de mali durumunuzu an be an görüntüleyebilirsiniz. Üstelik bu uygulamalar ücretsizdir ve sayesinde yalnızca paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda harcama konusundaki aşırılıklarınızı tamamıyla kontrolden çıkmadan fark edebilirsiniz. Bu kavrayış çözümü de beraberinde getirecek, dizginleri tekrar ele geçirmenize yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Zengin İnsanlar Paralarını Nasıl Harcarlar?

 

2) Zihniyetinizi değiştirin.

Paraya ilişkin doğru bir zihniyet geliştirebilmek servet oluşturmanın önemli bir adımıdır. Kısa sürede zengin olmak vb. bir arayış içinde iseniz bu işten bir an evvel vazgeçmenizi öneririz. Çünkü odaklanmanız gereken asıl soru bu değildir.

Zengin olmak 100 metre koşusundan çok bir maratona benzer. Önemli olan bitiş çizgisine varabilmektir.

Bunun yerine, servet yaratmayı uzun vadeli bir süreç olarak görmeyi denemelisiniz. En iyi ihtimalle on yılı aşkın bir süre boyunca finansal özgürlüğe ulaşmak uğruna ter dökeceğiniz gerçeği düşünülürse sizi bekleyen bu zorlu sürece odaklanıp kararlı davranmanız, hedefinizden ve kendinizden bir saniye dahi şüphe etmemeniz gerçekten önemlidir.

Zenginliğe giden bu yolda en güçlü desteği sergilediğiniz azim ve kararlılıktan alacağınızı unutmayın-özellikle de rotadan sapmaya meyilli olduğunuz anlarda. Paranızı keyfi amaçlar için kullanmak elbette ki iyi bir şeydir. Sonuçta her birimiz hayatımızı idame ettirmek kadar kendimizi mutlu etmek için de çalışmaz mıyız? Ancak, uzun vadede servet oluşturma stratejisine bağlı kalmayı planlayanlarınız için bu zevkin kritik bir soruna dönüşmesi an meselesidir. Bu yüzden, son model telefonların cazibesine kolaylıkla kapılan veya her üç yılda bir araba yenileyen biriyseniz, paraya ilişkin algınızı kökten değiştirmelisiniz. Paranızı doğru yere harcayıp doğru kullanmayı öğrenmelisiniz. Unutmayın, doğru bir zihniyet, zenginleşmeye ilişkin engelleri aşmanıza yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

3) Uzun vadeli büyümeye odaklanın.

“Işık hızıyla nasıl zengin olunur” propagandası yapanların internette her daim ciddi bir izleyici kitlesi olmuştur. Sorun, bu kişilerin koparttığı yaygara kadar verdikleri tavsiyenin de boş ve işlevsiz olmasıdır.

Işık hızında zengin olan tek kişi bunun mümkün olduğuna sizi inandıran kişidir.

Söz konusu servet yaratma olduğunda bunun bir anda gerçekleşemeyeceğini bilip uzun süre bu işin içinde olacağınızı kabullenmeniz gerçekten önemlidir. Daha sonraki bölümlerimizde bileşik faizin ve paranın zamana karşı değerlenmesi fikrinin ne denli harika olduğunu da konuşacağız, ancak şu gerçek asla unutulmamalıdır: Paranızın sihrini yerine getirmesi ve yedi haneli rakamlara ulaşması yıllarınızı alabilir.

Uzun vadeli bir taahhütte bulunma fikri zengin olmayı henüz aklına koymuş biri için korkutucu olabilir, çünkü sonunun ne olacağını bilmediğiniz ve en iyi ihtimalle on yıl sürecek bir deneyimi başlatmak her daim ürkütücüdür. Ancak, emekli olamamak vb. bir senaryoya alternatif olarak düşünüldüğünde uzun vadeli büyümeye odaklanmak ya da uzun vadeli taahhütlerde bulunmak kesinlikle yapılacak en doğru şeydir.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

4) Borçlarınızdan kurtulun.

Borç içinde debeleniyorsanız asla ama asla zengin olmazsınız. Bu, özellikle de kredi kartı vb. yüksek faizli borçlar için geçerlidir.

Anlayacağınız, borcunuz varsa tüm çabalarınızı onu ödeyip bitirmeye yönlendirmeniz gerekir. Aksi takdirde, paranızı kendi servetinizi büyütmek için kullanmak yerine faiz olarak doğrudan banka kasalarına göndermeye mahkum olursunuz.

Borç ödemenin ilk adımı harcamalarınızın takibini yapmaktır, böylece paranızın nereye gittiğini bilir ve onu doğru yöne yani borcunuza aktarırsınız.

Borç ödeme sürecini hızlandırmanın tek istisnası ise- faiz oranının ne kadar düşük olacağı göz önüne alındığında- ev kredinizdir. Sahip olduğunuz tek borç buysa, genel kural ödemelerinizi minimum düzeyde devam ettirmektir. Geri kalan parayı ise yatırımlarınız için kullanırsınız. Ancak bu kredi koşullarınıza bağlı olarak değişebilecek bir durumdur, bu yüzden doğru bir matematik hesabı yaptığınızdan emin olun.

Sıfırdan zengin olmanın yolunu arıyorsanız yüksek faizli borçlara ilişkin harcamalarınızı sınırlandırma yoluna gitmeniz her şeyden önemlidir. Bu aşamada bütçe planlaması yapmak iyi bir seçenek olabilir, biz özellikle 50/20/30 bütçeleme yöntemini uygulamanızı tavsiye ediyoruz. 50/20/30 bütçesi ile harcamalarınızı; “zorunlu harcamalar”, “birikimler”, “kişisel harcamalar” olmak üzere üç ana kategoriye bölersiniz. Bu sistemin amacı, bir yandan harcamaları olabildiğince kontrol altında tutarken diğer yandan da kategori sayısını azaltarak kafa karışıklığını önlemektir. Belirlenen üç temel kategori ile tüm harcamaları kontrol altına alabilir, birikim yapma fırsatı dahi elde edebilirsiniz.

Özetle bu yöntem, gelirin yüzde 50’sinin temel ihtiyaçlara, yüzde 30’unun keyfi durumlara, yüzde 20’sinin ise birikim ve yatırıma ayrılmasını amaçlar. Bu denli işlevsel olmasının nedeni ise keyfi şeyler için az da olsa para ayırmasıdır. Böylece kendinizi hayatın zevklerinden mahrum kalmış hissetmezsiniz. Ayrıca, paranızın belirli bir miktarının finansal hedeflerinize tahsis edileceğini yani sıfırı tüketmeden evvel ödeme yapmayı garantilemiş olursunuz. Bu, ay sonu geldiğinde kendinizi nihai hedefiniz için yeterli paranızın kalmayacağı bir durumda bulma riskinin ortadan kalkacağı anlamına gelir. Aylık masraflarınızı karşılayacak ve borcunuzu ödeyecek para zaten oradadır, dahası bütçenizin bir parçasıdır.

Tüm bunları gerçekleştirmek için ücretsiz bütçe şablonlarından da yararlanabilirsiniz. Bu sayede, harcamalarınızı bahsi geçen üç kategoriye rahatlıkla böler, harcamalarınızı belirli bir oranda tutmayı başarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Borçlardan Nasıl Kurtulunur?

 

5) Net, uygulanabilir hedefler belirleyin.

Net, eyleme geçirilebilir hedeflere sahip olmanız hayatınıza ilişkin büyük ideallere ulaşmanızı sağlar- ve zengin olma hedefi asla bir istisna değildir. Net hedefler belirlemediğiniz takdirde, çabalarınız amaçsız kalacak ve zenginliğe ulaşma olasılığınız azalacaktır.

Peki, belirleyeceğiniz bu hedefler ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?

Hemen açıklayalım.

 • Spesifik – “Harcamaları kontrol altına almak” bir hedeftir, ancak “kredi kartı borcu ödemek” nihai zafere kolayca ulaşmanızı sağlayacak, çok daha spesifik bir hedeftir.
 • Ölçülebilir –Sınırları önceden belirlenmiş ölçülebilir hedeflere sahip olmanız da önemlidir. Böylece kaydettiğiniz ilerlemeyi takip edebilir ve motivasyonunuzu asla kaybetmezsiniz. Önceki örneğimizi devam ettirecek olursak “10.000 TL olan kredi kartı borcunu ödemek” vb. bir hedefe sahip olmanız, yol boyunca kat ettiğiniz ilerlemeyi takip etmenizi, dahası bunu bir motivasyon kaynağı olarak kullanmanızı sağlar. Böylece, başarıya/zafere bir adım daha yaklaşırsınız.
 • Ulaşılabilir – Ulaşılabilir hedefler belirlemezseniz, kendinizi başarısızlığa mahkum etmiş olursunuz. Bunun yerine, belirlediğiniz zaman dilimi içerisinde hayata geçirilebilecek türden finansal hedeflere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Alakalı – Hayatınızla birebir alakalı hedefler belirleyin. Kendinize belirlediğiniz hedefin uğraşmaya değer veya maddi çabalarınızla doğru orantılı hedefler olup olmadığını sormakla işe başlayın. Peki, bu hedefe ulaşmak için en doğru kişi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Vakit kaybetmeden karar verin.
 • Zamana bağlı – Net bir tarih belirlemeden kendinizi hedefinize olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşma konusunda zorlayamazsınız. Yani, “önümüzdeki iki yıl içinde 10.000 TL kredi kartı borcunu ödemek” vb. bir hedef belirlemelisiniz. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için “önümüzdeki altı ay içinde 2.500 TL ödeme yapmak” gibi alt hedefler oluşturun. Böylece, süreci takip etmeniz kolaylaşacaktır.

Mutlaka okuyun: Hayatınızla İlgili Hedef Belirleme Yöntemleri

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

6) Yatırıma erken yaşta başlayın.

Milyonerlere gıptayla bakan herkesin aklında tutması gereken basit bir gerçek vardır: Yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar hızlı zengin olursunuz.

Tasarrufa veya yatırıma küçükken başlayanların çok daha erken yaşta milyoner olduklarını fark etmiş olmanız muhtemeldir. Bunun nedeni bileşik faizdir. Ve bileşik faizin güçlü etkisini basit bir matematikle kanıtlamak mümkündür.

Yatırıma 25 yaşında ayda 500 TL ile başlayan Zeynep’i ele alalım. Zeynep, bu miktarı tam 10 yıllığına yani 35 yaşına gelene kadar yatırmış, sonra durup parasını emeklilik hesabında saklamaya karar vermiştir.

Arkadaşı Ahmet ise yatırıma 35 yaşında iken ayda 500 TL ile başlamış. 65 yaşına gelene ve emekli olana kadar bu miktarı yatırmaya devam etmiştir.

Pazar ortalaması olan yüzde 7’lik yıllık getiri oranı baz alındığında, Ahmet’in 30 yıllık, 180.000 TL tutarındaki yatırımının kendisine 606.000 TL’ nin biraz üzerinde bir getirisi olacaktır. Oldukça iyi değil mi?

Ancak, Zeynep kendi parasının yalnızca 60.000 TL’sini kullandığı 10 yıllık yatırımı ile 771.000 TL üzeri bir gelir elde edecektir.

Anlayacağınız, yatırıma 10 yıl önce başlayıp 120.000 TL daha az yatırım yapmak nihayetinde 160.000 TL’lik bir gelir artışına yol açabilir.

Bu iki örnekten çıkarılacak ders şudur: Paranızın bileşik faizin nimetlerinden yararlanması için zamana ihtiyacı vardır. Ona bu zamanı tanımak istiyorsanız, yatırıma olabildiğince erken yaşta başlamalısınız. Bu, servet oluşturmanın kritik noktasıdır.

Yatırıma ne denli geç başlarsanız, net varlık değerinizi yedi haneli rakamlara çıkarmak adına kendi paranızdan o denli fazla feragat etmeniz gerekir.

Dolayısıyla, paranızın küçük bir bölümünü ayırıp sonunda daha fazlasını elde etmek istiyorsanız yatırım konusunda geç kalmayın.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır?

 

7) Hayat boyu öğrenmenin gücüne inanın.

Zenginliğe kavuşmanıza sağlayacak faktörlerden biri de pazar fırsatlarını yakalama konusunda tetikte olmaktır. Ve gelirinizi arttıracak bu fırsatları keşfetmek için öğrenmeye her daim açık olmanız gerekir.

Öğrenme çabanız, işe giderken radyodan ziyade kişisel bir finans podcasti veya sesli kitap dinlediğinizden emin olmak kadar basit bir şey dahi olabilir.

Bir diğer seçenek ise finansal/kariyer hedeflerinize zaten ulaşmış kişileri bulup bağlantılarınız arasına eklemektir. Bu kişilerden görüş almak ve deneyimlerine başvurmak adına birlikte bir kahve içmeyi teklif edebilirsiniz – onlardan öğrenebileceğiniz bilgilerin değeri yüksek ihtimalle bir fincan kahveye ödediğiniz bedelin kat be kat üzerinde olacaktır.

Bunu nasıl yapacağınız fark etmez. Ancak bu işte sizden bir adım önde olan kişilere ait stratejileri öğrenmeniz ve hayata geçirmeniz hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Böylece aynı hataları yapmaktan kaçınır ve edindiğiniz yeni tecrübeleri hayatınızı yönlendirecek sağlam birer kılavuz olarak kullanırsınız.

“Yatırım işinde yeniyim” mi diyorsunuz?

Finansal kavramlara yeni yeni aşina olanlara J.L. Collins’in “Zenginliğe Giden Basit Yol: Finansal Bağımsızlığa Giden Yol Haritanız ve Zengin, Özgür Bir Yaşam” kitabını okumalarını tavsiye ediyoruz. Bu, yazarın kendi parasını nasıl yönettiğini ve zengin olma yolunda yaptığı yatırımların niteliğini net bir dille açıkladığı dürüst, samimi ve eşşiz bilgilerle donatılmış, harika bir kitaptır.

Ayrıca, George S. Clason tarafından yazılan “Babil’in En Zengin Adamı”, Ramit Sethi’nin “Size Zengin Olmayı Öğreteceğim” kitabı ve Burton G. Malkiel tarafından kaleme alınan “Borsada Rastgele Seyir” de kitaplığınızda mutlaka bulundurmanız gereken finansal eserler arasındadır.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

8) Gelir akışınızı artırın.

Sıfırdan zengin olmak için ille de fahiş maaşlı bir işe sahip olmanız gerekmez. Tabi geliriniz ne kadar yüksekse (kontrollü harcamayla birleştiğinde), yatırım yapmak ve servetinizi büyütmek için o kadar çok paraya sahip olacağınız aşikardır.

Anlayacağınız, gelirinizi zaman içinde arttırmak zenginlik hedefine ulaşma şansınızı arttırabilir. Bunu gerçekleştirmek için üstlerinizle maaş düzenlemesi konusunda görüşmeler yapmak veya birkaç yılda bir iş değiştirmek vb.-iş değişikliğinin yaratacağı gelir artışından yararlanmak adına- gelir arttırıcı her türlü fırsattan yararlanmalısınız.

Ancak, çoğu milyoner bu işi farklı gelir kaynakları yaratmak suretiyle yapar. Ek işler ile uğraşmak -ana işinizden tamamen ayrı başka bir gelir kaynağı geliştirmenize olanak tanıması açısından- bunun mükemmel bir örneğini oluşturur. Bunun bir adım ötesine geçip ek işten elde ettiğiniz geliri pasif bir gelire dönüştürmek ise zenginleşme yolunda atacağınız en mantıklı adımdır- tabi boş zamanınızın tamamını bu ek işe odaklanarak geçirmek istemiyorsanız.

Böylece hem servetinizi büyütür hem de yatırımın temel felsefesi sayılan “tüm yumurtaları tek bir sepete koymama” kuralına riayet etmiş olursunuz. Bu, mesai saatlerinizin azaltıldığı veya bir süreliğine işsiz kaldığınız kara günlerde imdadınıza yetişecek bir teminata dahi dönüşebilir.

Mutlaka okuyun: Pasif Gelir Kaynakları

 

9) Harcama ve ödemelerinizi otomatik hale getirin.

Harcamaları otomatiğe bağlamak çoğu finans uzmanının değinmediği mükemmel bir servet yaratma taktiğidir. Bu, mali yükümlülüklerinizin gözetileceği, yani geliriniz hesabınıza ulaştığı anda gitmesi gereken yere gönderileceğinden emin olabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, faturalarınızı takip etme zahmetinden de kurtulmuş olursunuz – çünkü bu sorun da sizin adınıza halledilecektir.

Burada borç ödemelerinin otomatiğe bağlandığından emin olmak vb. adımların halledilmesi de söz konusudur. Ödeme gününüzü maaş gününüzün birkaç gün sonrasına ayarlamalısınız- böylece maaşınızı zamanında alamadığınız durumlarda borç ödemesini riske atmamış olur, ödemedeki gecikme veya taksit atlama durumlarının yaratacağı ek ödemelerden/cezalardan kaçınırsınız.

Otomatikleşme süreci gelirinizin bir kısmını her ay düzenli olarak belirli bir yatırıma harcamayı da kapsamalıdır. Harcamalarınız kadar yatırımlarınızı da otomatik hale getirmelisiniz. Böylece, yatırım sürecini insani hatalarından arındırmış olursunuz- örneğin kredi kartı ödemesi yapmayı unutup oraya gitmesi gereken parayı yanlışlıkla harcamak vb. hatalar! Ayrıca, tüm gelirinizi tek tuşla yönetebilir, kalan zamanı yapmaktan zevk aldığınız şeylere ya da daha fazla gelir elde etmek adına ek iş yapmaya harcayabilirsiniz.

 

10) Rotanızdan sapmayın.

Bu, listemizin en az heyecan verici maddesi olabilir, ancak servet geliştirme yolculuğunuzun en önemli adımlarından biri de belirlediğiniz rotaya sadık kalmaktır.

Az evvel bahsettiğimiz Ahmet ve Zeynep adlı iki arkadaşa ilişkin yatırım örneğinden de anlayacağınız üzere zengin olmak zaman alır. Ve kısa yoldan zengin olmanın yolunu bedavadan sunacağını iddia eden gurular neden bahsettiklerini dahi bilmezler. Zira zengin olmanın en doğru yolu yıllar boyu sürecek, sağlam ve tutarlı bir finans yönetimini işe koşmaktır.

Biliyoruz; saydığımız yöntemlerin hiçbiri “gelecek yıl bu zamanlarda zengin olma” hayali kurmak kadar cezbedici değil.

Ama işe yarıyor. Geliriniz ne olursa olsun, bu temel ilkeleri uygulamanız nihayetinde servetinizi finansal olarak güvende olacağınız bir noktaya kadar geliştirmenize olanak tanıyacaktır. Dahası bu yöntemlerin işlevselliği pek çok insan tarafından da kanıtlanmıştır.

Jeff Bezos Warren Buffett’a sorar

Servet yaratmak adına yatırım yapmanın her daim kolay olmayacağı doğrudur. Paranızı yatırım yerine eğlenceli bir şeylere harcamak çok daha cazip gelebilir. Gelirinizin düştüğü veya eskisi gibi olamayacağı dönemler yaşamanız da muhtemeldir- ki bu bazen paranızı istediğiniz gibi yönetmenizi imkansız kılar.

Ancak, finansal problemlerinizi ne kadar erken çözerseniz, gelecekte sizi bekleyen fırtınalı günleri o denli kolay atlatırsınız.

Bu nedenle, nihai hedefinizi asla aklınızdan çıkarmayın-finansal özgürlük-ve rotanızdan sapmadığınızdan emin olun.

Şuan sizi para harcamaya cezbeden her ne ise gelecek yıl bugün onu çoktan unutmuş olacağınızdan şüphemiz yok. Hem zaten paranın mutluluğu satın alabileceği durumlar da var, öyle değil mi?

Herhangi bir yatırım stratejisine uzun vadeli bağlılığın sizi kaçınılmaz olarak zenginleştireceğini kanıtlamak için matematiğin gücünü de güvenebilirsiniz.

35 yaşından 65 yaşına yani emekli olana kadar ayda 500 TL’lik yatırım yapan Ahmet’i hatırlıyor musunuz?

Hafızanızı tazeleyelim: Ahmet’in emekli olduğunda 606.000 TL alacağını ve bunun kendisine yalnızca 180.000 TL’ye mal olduğunu söylemiş, bu miktarı yıllık yüzde 7 getiri oranı üzerinden hesapladığımızı belirmiştik. Bu, piyasa dalgalanmalarının ya da trendlerin kokusunu alarak gerçekleştirebileceğiniz bir şey değil. Peki, bu yatırım stratejisine bundan da uzun bir süre boyunca bağlı kalırsanız ne olur?

Hatırlarsınız Zeynep de aynı yatırım stratejisini izlemiş, ancak yatırıma 25 yaşındayken başlamış 65 yaşında ise süreci sonlandırmıştı. Ve 40 yıl boyunca bağlı kaldığı bu strateji ona parasından 240.000 TL’yi feda etmesi karşılığında yaklaşık 1,3 milyon TL’lik bir kazanç sağlamıştı- Ahmet’in sahip olduğu net gelirin iki katından fazla! Fazladan yapılacak 60.000 TL’lik yatırımın getirisi bu boyutta, inanabiliyor musunuz?

Peki, buradan çıkarılacak sonuç nedir? Yatırım dünyasında yavaş ve emin adımlarla ilerlemek en önemlisi de istikrarlı olmak kesinlikle yarışı kazandırıyor.

Elbette “kısa sürede nasıl zengin olunur” temalı kitaplar satan hiç kimse size 40 yıl boyunca aynı yatırımı yapmanızı öğütlemez. Öğütlediği takdirde ise bu kitapları okuyacak birilerini bulamaz. Ancak bu sıfırdan servet yaratmanın en garanti yöntemidir. Zira matematik yalan söylemez.

Mutlaka okuyun: Hedeflerinize Ulaşmada Alışkanlıkların Gücü

 

Sıfırdan Servet Yaratmaya Bilimsel Bakış

Yazımızın bu bölümünde kişisel finans kitabı The Millionaire Next Door (Yan Kapıdaki Milyoner)’a ve savunduğu görüşlere değineceğiz. Bu kitabın ABD’deki 300 kadar milyonere ilişkin araştırmalara dayalı olarak kaleme alındığına değinmiştik(bilimsel bakış açısı tam da bu araştırma noktasında açığa çıkıyor).

Kitabın ortaya koyduğu en çarpıcı gerçek ise çoğu milyonerin sanılanın aksine varlıklı kesimden değil, orta sınıftan hatta beyaz yakalılar arasından çıkmış olmasıdır. Kitapta ayrıca milyonerlerin büyük kısmının sahip oldukları yedi haneli varlık değerine ortalama bir maaş kazanmak suretiyle ulaştıkları iddia edilmektedir- ki bu iddia büyük ölçüde, yüksek gelirli profesyonellerin paralarını lüks mallardan ziyada tasarrufa veya yatırıma harcama olasılıklarının çok daha yüksek olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

En güzeli de bahsi geçen bu kitap, profili çıkarılan milyonerler için ortak olan temel özellikleri derinlemesine incelemektedir.

Bu da bize milyoner olmanın ille de yüksek bir gelir gerektirmediğini gösterir. Dahası milyonerlerin çoğunda rastlandığını söyleyebileceğimiz yedi ortak özellik mevcuttur– ve bunları kendi hayatınıza uyarlamayı başarırsanız, sizler de bu yedi haneli rakamlara ulaşabilirsiniz.

Gelin son olarak araştırma sonuçlarına dayalı bu kitabı ve milyonerlerin bahsi geçen 7 ortak özelliğini hep birlikte inceleyelim.

Bilimsel gerçekler her daim güven vericidir, öyle değil mi?

 

Sıfırdan Zengin Olan İnsanların Ortak Özellikleri:

1) Gelir düzeylerinin altında bir yaşam sürerler.

Bu muhtemelen yoktan zenginlik var etmenizi sağlayacak en güçlü faktördür. Aslını sorarsanız servet inşa etme işi şu basit denklemden ibarettir: Kazandığınızdan daha az harcamalı ve geri kalan parayı yatırıma ayırmalısınız.

Böylesi bir yaşam tarzı, paranızı büyütmek için yeterli zamana sahip olmanız açısından da önemlidir. Anlayacağınız, yazımızın başından beri harcamalarınızı kontrol altına almakla finansal refaha ulaşmanın ya da geleceğinizi güvence altına almanın ilk adımını atmış olacağınızı sürekli olarak vurgulamamız milyonerlere özgü bu özelliğe dayanıyor.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Yaşarlar?

 

2) Zaman, enerji ve paralarını verimli kullanırlar.

Zaman kaybetmek para kaybetmek demektir. Elbette ki bu 7/24 çalışmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kitaba konu olan milyonerlerin ortak özelliklerinden biri de boş zamanlarını-sırf yedi rakamlı net varlık değerine ulaşmak adına-verimli kullanmalarıdır.

Anlayacağınız, vakit kaybetmeden zamanınızı ve enerjinizi neye harcadığınıza odaklanmalı ve onları daha etkili bir şekilde kullanmanın bir yolu olup olmadığını bulmaya çalışmalısınız. Örneğin, ek bir iş yapmak veya para yönetimi konusunda daha fazla şey öğrenmek vb. şeylerle uğraşmaya ne dersiniz?

Netflix’e zaman ayırmayın, keyifli işleri bir kenara bırakın demiyoruz, ancak kendinizi sık sık sosyal medyada gezinirken buluyor veya zenginliğe ulaşmak için yalnızca kaşınan sol elinizden medet umuyorsanız toparlanmanın ve büyümeye odaklanmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir.

Mutlaka okuyun: Zengin İnsanların Günlük Alışkanlıkları

 

3) Finansal bağımsızlığı sosyal statünün önüne koyarlar.

Etrafınızdaki insanlara ayak uydurmak için kendinizi paraladığınız ve sınırları zorladığınız bir hayat paranızı iyi yönetmenize yardımcı olmayacaktır. Bu tıpkı kiralık ev ararken çok daha ucuz alternatifler olsa dahi “Buralar tam sana göre!” vb. bir söylemin rüzgarına kapılıp pahalı bir muhitte yaşamaya çalışmaya benzer. Bu arzu aslında sosyal statü geliştirmenin veya var olanı korumanın uzantısı niteliğinde bir davranıştır.

Halbuki milyonerleri yüksek bir gelire sahip kişiler olarak algılama eğiliminde olsak da durum hiç de sandığımız gibi değildir(Ortalama bir gelir sahibi her insan milyoner olabilir). Ne yazık ki bu yanılsamaya kapılan ve yüksek gelirli olduğu varsayılan çoğu kişi gelirlerinin kat be kat fazlasını gerçekte karşılayamayacakları belirli bir yaşam tarzını sürdürmek adına harcarlar-halbuki bu zenginliğe ulaşma yolunda karşılaşılan en ciddi engeldir.

Kısacası, sıfırdan zengin olmak için “topluma ayak uydurma” adına gerçekleştireceğiniz cezbedici ancak bütçenizi sarsacak her türlü adımdan şiddetle kaçınmanız gerekir. Altınızda son model bir araba ile gezmek harikadır. Rahat, güvenli ve hatta erken bir emeklilik ise size bu keyiften çok daha fazlasını vaat edebilir.

Mutlaka okuyun: Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

 

4) Finansal açıdan ebeveynlerine (veya diğer aile üyelerine) bağlı kalmazlar.

Kişisel finans yönetimi söz konusu olduğunda, anne ve babanızdan gelecek limitsiz krediye güvenme lüksünüz yoktur ve buna güvenen kişiler asla finansal anlamda bağımsız olamazlar.

Yani, milyoner olma yolunda aile üyelerinden gelecek yardımlara değil, kendi gelirinize güvenmelisiniz. Buna sıfırdan zengin olmayı başaran insanların aileden kalma önemli bir mirasa sahip olmadığı bulgusunu da ekleyebiliriz.

İyi tarafından bakalım. Gelecekteki servetiniz için yalnızca kendinize güvenebileceğiniz gerçeği aynı zamanda sıfırdan zengin olma ihtimalinizin yüksek olduğunu da işaret etmektedir.

Ne dersiniz?

Umut vaat edici değil mi?

 

5) Kendi kendine yetebilen, nitelikli çocuklar yetiştirirler.

Çocuklarınız varsa sıkıştıkları an yardıma koşacak türden bir ebeveyn olmanın hayalini kuruyor olmanız muhtemeldir. Bu güce sahip olmanın değerine ise paha biçilemez.

Ancak, kitapta bahsi geçen milyonerlerin genellikle maddi anlamda kendine yetebilecek, nitelikli çocuklar yetiştirdiği gerçeği ortaya koyulmaktadır. Çocuklarını paranın hele de parayı kendi imkanları ile kazanmanın değerli ve faydalı olduğu gerçeği ile büyüten insanlar, aynı zamanda onların geleceğini de teminat altına almış olurlar.

Finansal yeterliliğe sahip çocuklar yetiştirmeye yönelik bu zihniyet, söz konusu milyonerlerin paralarını çocuklarına yardım etmek/onları geçindirmek için harcamak yerine büyüme odaklı yatırımlar yapıp daha da zenginleşmelerine olanak tanımıştır.

Mutlaka okuyun: Mutlu ve Başarılı Bir Çocuk Yetiştirmek İsteyenlere

 

6) Pazar fırsatlarını yakalamaya odaklanırlar.

Milyonerlerin çoğu yüksek gelir garantili, yepyeni fırsatları yakalamada başarılıdır.

Bu, yalnızca hisse senedi biriktirmede harika oldukları anlamına gelmez. Aksine, kendi kariyerlerine ilişkin gelir artırıcı her fırsatı takip edip uygulamaya geçirebildiklerine işaret eder.

Dahası bu uzmanlık alanlarına veya pazarda fark ettikleri bir boşluğa/eksikliğe dayalı olarak yeni bir ek iş yaratma konusunda usta olduklarını da gösterir.

 

7) Kendilerine en uygun işi seçerler.

Sıfırdan zengin olmanızı sağlayacak en etkili yöntemin kazandığınızdan daha azını harcamak olduğunu söylemiştik. Bu iş iki şekilde yapılabilir: Harcamalarınızı azaltır veya gelirinizi artırırsınız (veya aynı anda her ikisini birden yaparsınız).

Bu gerçek aynı zamanda doğru işi seçmenin milyoner olma yolunda arz ettiği önemi de göstermektedir. Yanlış anlamayın, ille de yüksek gelirli bir iş seçmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Kitaptan derlediklerimizden yola çıkarak zevk aldığınız ve iyi olduğunuz bir işi seçmenin o işi başarma olasılığınızı yükselteceğini, dolayısıyla zamanla çok daha yüksek gelirler elde edebileceğinizi iddia ediyoruz. Denemeye değmez mi?

 

Zengin Olma Yolunda Tavsiyeler

Para biriktirerek zengin olmak

1- Önce kendinize ödeme yapın. Maaş çekinizi ihtiyacınız olmayan yeni bir çift ayakkabı veya golf sopası için çarçur etmeden önce bir hesaba yatırarak paranızı bir kenara atın. Her ödeme aldığınızda bunu yapın ve hesabınızın büyüdüğünü görün.

2- Bütçe yapın. Esas masraflarınızı ve eğlence için ayırdığınız az bir parayı karşılayacak aylık bir bütçe hazırlayın. Bu bütçenin üzerinde çıkmayın.

3- Araba ve evinizin derecesini düşürün. Müstakil bir evde kalmak yerine apartman dairesine çıkabilir, tek başına yaşamak yerine ev arkadaşı bulabilir, yeni bir araba almak yerine ikinci el bir araba alabilir ve daha tutumlu kullanabilirsiniz. Bütün bunlar her ay tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

4- Harcamalarınızı kısın. Gereksiz yere harcama yaptığınız şeyleri düşünün ve bunları hayatınızdan çıkarın. Örneğin her sabah Starbucks’a gitmeyi bırakın. Haftaiçi her sabah 5 TL ödediğiniz bir kahveye haftada 25 TL ödersiniz ve bu bir yılda 1.300 TL eder.

 

Kariyer yaparak zengin olmak

1- Akademik olarak başarılı olun. İster dört senelik üniversite eğitimi olsun ister mesleki eğitim olsun başarılı olan insanların çoğu liseden sonra eğitimine devam eden insanlardır. Kariyerinizin başlangıç dönemlerinde işverenleriniz eğitim durumunuza bakmadan üzerinize basarlar.

2- Doğru mesleği seçin. Belli mesleklerin ortalama yıllık gelirlerini öğrenmek için araştırma anketlerine bakın. Ekonomi alanında kariyer yapmak yerine eğitim alanında kariyer yapıyorsanız zengin olma olasılığınız azalacaktır.

3- Doğru yer seçin. İyi işler neredeyse oraya gidin. Örneğin ekonomi alanında kariyer yapmak istiyorsanız kırsal bölgeler ve küçük şehirlere göre büyük şehirlerde daha büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz

4- Okul bittikten sonra hemen işe girin ve çalışmalarınızla kendinizi ispatlayarak terfi almaya çalışın. Oyunu kurallarına göre oynayın. Birçok yere başvurun ve bir sürü mülakata katılın. İşe kabul edildikten sonra sakın pes etmeyin. Deneyim kazanmak için kendinizi geliştirmeniz gerekir.

5- İşinizi ve işvereninizi değiştirin. Ortamınızı değiştirerek maaşınızı artırabilir, farklı örgüt kültürlerini deneyimleyebilir ve riski azaltabilirsiniz. Birden çok kez yapmaktan korkmayın. Değerli bir elemansanız çalıştığınız firma gideceğinizi anlarsa maaşınızı yükseltebilir veya farklı fırsatlar sunabilir.

Mutlaka okuyun: Zengin Eden Meslekler ve Kariyer Alanları

 

Yatırım yaparak zengin olmak

1- Paranızı eğitime yatırın. Seçtiğiniz meslekle alakalı üniversitelere gidin ve diploma alın. Bazen para kazanmak için para harcamanız gerekir. Örneğin ekonomiye ilgi duyuyorsanız ve ekonomi mastırı yaptıysanız eğitiminize harcadığınız para birkaç sene içinde size geri dönecektir.

2- Borsaya para koyun. Yatırımınıza karşılık size yıllık kazanç sağlayacak hisse senetlerine, bonolara veya diğer yatırım araçlarına yatırım yapın.

3- Gayrimenkule yatırım yapın. Kiralık mülkler veya adım adım büyüyen bölgelerdeki potansiyel arsalar gibi sabit mallar iyi örneklerdir. Bu alımların değeri zamanla artar.

4- Zamana yatırım yapın. Örneğin günde birkaç saatliğine kendinize vakit ayırın ve dilediğinizi yapın.

5- Değerinin düşeceğinden emin olduğunuz alımlar yapmayın. Bir arabaya 100.000 TL harcamak israftır çünkü en fazla beş yıl içerisinde değerinin düşeceği garantidir.

6- Zengin kalın. Zengin olmak zordur ancak zengin kalmak daha da zordur. Piyasalar inişli çıkışlı olduğundan servetiniz de piyasalar yüzünden etkilenecektir. Piyasa iyi durumdayken fazla rahat davranırsanız piyasalar aniden düştüğünde başladığınız yere geri dönersiniz. Terfi aldığınızda veya maaşınıza zam yapıldığında veya yatırım getiriniz tırmandığında ekstra para harcamayın. Bu parayı işlerin yavaşlayacağı zamanlar için saklayın.

 

Zengin Olmak İçin İpuçları

 • Her zaman kazandığınız paranın dörtte birini saklayın. Belirli bir miktar biriktirene kadar paranızı bankada tutun.
 • Paranızı belli şeyler için harcamak istiyorsanız ( örneğin mevcut arabanız gayet iyi çalıştığı halde yeni bir almak istiyorsanız ) kendinize hakim olun ve almadan önce bir ay bekleyin. Aile bireylerinizden birine veya güvendiğiniz bir arkadaşınıza paranızı sizin adınıza saklaması için verin. Ne almak istiyorsanız onun gerçek maliyetini, avantajlarını ve dezavantajlarını, tatmin olmanıza karşılık yaptığınız harcamanın sizi ne kadar gerileteceğini ve bu parayı daha iyi bir şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi düşünün.
 • İyi bir işe girin ve çok çalışın. En düşük maaşlı çalışan olsanız bile yöneticinizin neler düşündüğünü asla bilemezsiniz. Belki sizi terfi ettirirler.
 • Her fırsatta kar etmeye çalışın. Kullanmadığınız şeyleri satın, hatta en küçük olanları bile.
 • Para konusunda dikkatli olun. Dikkatli seçimler yapın. Yaptığımız seçimler geleceğimizi etkiler.
 • Sadece ihtiyacınız olan şeyleri alın, istediklerinizi değil.
 • Her gece yatağa gitmeden önce fazla paraları ( özellikle bozuk paraları ) ayırarak bir kutuya koyun. Bu sayede bir senede en az 300 TL biriktirebilirsiniz.

 

Zengin Olmak İsteyenlere Uyarılar

“Hızlı zengin olma” yolları sizi daha da fakirleştirebilir. Olabildiğince bunlardan uzak durmaya çalışın. Çünkü size bir yerden miras kalmadığı sürece bu pek mümkün değildir. Hatta size miras kalan parayı bile adamakıllı idare edemezseniz kısa sürede kaybedebilirsiniz. Kısa sürede zengin olmanın en iyi yolu iyi bir plan yapmak ve bunu başarılı bir şekilde uygulamaktır.

 

Son Söz

Okuduklarınızdan sonra halen daha nasıl hızlı bir şekilde zengin olunacağını merak ediyor musunuz? Cevabın piyangoyu kazanmak veya bitcoin’e yatırım yapmak olmadığını anlamış olmanız gerek.

Bunun yerine, paranızın daha da hızlı büyümesini sağlamak için tüm bu stratejileri hayatınıza ve yaşam koşullarınıza göre ölçeklendirmeyi denemelisiniz.

Burada kullandığımız örnekleri hatırladığınızı varsayıyoruz. Yatırım yolculuğunuzu bu örneklerin ışığında başlatmaya ne dersiniz? Ancak, amacın yatırım miktarınızı zamanla artırmak olması gerektiğini unutmayın.

Sonuçta ne denli çok yatırım yaparsanız, paranızın o denli çoğalacak ve geleceğinizi garanti altına almanız kolaylaşacaktır.

Bugün gelirlerinin yüzde 50’sinden daha azını harcayan, geriye kalan yüzde 50’yi ise arka planda sessizce çalıştıran pek çok insan var. Neden siz de bunlardan biri olmayasınız? Bu ne kadar kazandığınıza bağlı olarak değişebilecek bir hedef olsa da hayatınızın geri kalanını gelirinizin yalnızca yüzde 10’unu yatırıma ayırmakla yetinerek geçirmemelisiniz.

Hızlı bir şekilde veya en azından 40 yıldan daha az bir zamanda zengin olmanın en iyi yolu, para/varlık durumunuzu belirli aralıklarla mercek altına almak, harcamalarınızı azaltmak, gelirinizi artırmak için uygun fırsatları kollamak ve elde edeceğiniz ekstra geliri finansal hedeflerinizi ikiye katlamak için kullanmaktır.

Anlayacağınız, tasarruf miktarınız gelecekte elde edeceğiniz kazancın belirleyicisidir. Daha fazla tasarruf, daha fazla kazanç demektir. Bu gerçeği anlamak için karmaşık grafiklere veya keskin bir matematik zekasına sahip olmanıza gerek yok. Artık bütçenizde yapacağınız birkaç basit değişikliğin milyoner olma yolunda zamandan tasarruf etmenizi sağlayabileceğinin farkındasınız.

Evet, yüksek maaşlı bir işiniz olmadan da zengin olabilirsiniz. Sıfırdan zengin olmak hayal değildir.

Aslında The Millionaire Next Door kitabı sıfır noktasından başlamanın, elbette ki tanımladıkları diğer tüm faktörleri de birebir hayata geçirdiğiniz varsayımıyla, milyoner olma olasılığınızı artırabileceğini ortaya koyan bir kitaptır.

Bu aşamada, ışık hızıyla zengin olma konusundaki sözde uzmanları takip etmeniz işe yaramaz. Zenginliğin sırrı kazandığınızdan daha azını harcamak, borçlardan tamamen kurtulmak ve yatırıma olabildiğince erken yaşta başlayıp tutarlılıkla devam ettirmektir.

Bunun o sözde uzmanların savunduğu seçenekler kadar cezbedici olmadığı doğrudur. Ancak araştırma (ve matematik) bu yöntemlerin işlevselliğini defalarca kanıtlamıştır.

Bu yüzden, bir an evvel size en uygun stratejiyi belirlemeli, benimsemeli ve uzun vadeli yatırımlara odaklanmalısınız. Gelecekteki benliğinizin size minnettar kalacağından şüphemiz yok.

 

İlginizi çekebilir

Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?

Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolları

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

One Comment

Leave a Reply
 1. Güzel yazı olmuş elinize, emeğinize sağlık. Eminim ki bu sayfayı ”internetten gerçekten çok para kazanılabilir mi?” sorusuna yanıt arayan kimseler ziyaret ediyorlardır. Elbette bozuk para biriktirmeye, fast food kültüüründen soyutlanmayla zengin olunmaz ama bu altın kurallara uyulmazsa da zengin olunamaz. Maaşı 4,000TL olan bir insan geleceğe yönelik hesap yapmadan ay sonu gelmeden aylığı bitiriyorsa bu onun 4,000TL ile anca geçinebildiğini değil eline geçeni o anda harcadığını gösterir. Bu da demektir ki 4,000TL maaşla dışarıda yiyip içen her ay ayakkabı değiştiren bir insan 40,000TL gelirli bir iş sahibi olsa her ay araba değiştirir.400,000TL gelirli bir işi olsa her ay bir ev değiştirir. Anlatmak istediğim kazandığı rakamı geleceğine göre hesaplamak yerine hayatını kazandığı rakama endeksliyerek yaşar. Bu tip insanlar miras ve piyango gibi sürpriz servetleri elde ettiklerinde bile sırf tükeme alışkanlıkları yüzünden kısa sürede başladıkları noktaya geri dönerler. Hayat ne kadar kısa da olsa bir günlük değildir. Yarını görebileceğimizin garantisi yok ama şunu da unutmayın belki yarın da bizi bekleyen bir gün var. Onun için geleceğinizi şimdiden garantiye almak hala şu anda ellerinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir