Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?

Sabahın köründe telefonun çalar saatiyle uyan. Yüzünü yıka, canın istemeye istemeye bir şeyler ye. Birilerini daha da zengin etmek ve sana tanınan bu fırsata teşekkür etmek için felç olmuş trafiğin içine kendini bırak. Bu gerçekten de yaşamak istediğiniz hayat mı?

Hepimiz günün birinde zengin olmayı ve tüm zamanımızı özgürce sevdiğimiz şeyler için harcamayı hayal ederiz. Bu elbette mümkün. Hiçbir yaş zengin olma hedefi koyup bunu inşa etmeye başlamak için geç değildir.

Bu yazımızda sizlere, günün birinde nasıl zengin olup finansal özgürlüğünüze kavuşacağınıza dair bir yol haritası sunacağız.


Zengin Olmak İçin Benimseniz Gereken Düşünce Yapısı

fakir ve zengin

Zengin olmak, kişinin hayatındaki en tatmin edici ve heyecanlı çabalardan biridir. Zenginlik, günden güne daha rahat ve özgür bir hayata kavuşmanın reçetesidir. Artık ay sonunu getirebilmek ve faturaları ödeyebilmek için kara kara düşünmek zorunda kalmazsınız. Bazıları için bu bile yeterli motivasyon sebebiyken bazıları içinse zenginlik daha çok bir oyuna benzer; ilk satışlarını yaptıklarında ya da ilk kirayı aldıklarında oyun tutkuya dönüşür.

Bugüne dek sizlerle zengin olmakla ilgili onlarca yazı okumuş olabilirsiniz. Ancak hala zengin değilseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımız diğerlerinden farklı olarak size yeni bir hayatın kapısını aralayabilir.

Sıfırdan başlayıp nasıl zengin olabilirim?” diyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve yazımızı sonuna kadar okuyun!


Türkiye’de Nasıl Zengin Olunur?

1. Ertelemeyi bırakıp harekete geçin.

ertelemeyi bırakmak

“Bugün canım istemiyor yarın okurum.”

“Şimdi yatayım sabah erken kalkıp çalışırım”

“5 dk daha uyuyayım kalkarım.”

Sürekli olarak bir şeyleri erteleyip duruyoruz. Siz siz olun bu yazımızı okumayı ertelemeyin. Zengin olma yolunda ilk kazancınızı elde etmiş olun!

Zengin olmanın tıpkı emeklilik gibi hayatın ilerleyen dönemlerinde ilgilenilmesi gereken bir şey olduğuna inanıp günlük telaşlarla ordan oraya savruluyoruz. “Haftaya, bir dahaki aya, seneye” diye diye kısır bir döngüye girebilirsiniz. Bu kısır döngü 10 yılınıza ve bu sürede katlanacak birikiminize mal olabilir. Bunu engelleyecek şey ise hemen şimdi harekete geçmek.

Mutlaka okuyun: Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum?

Uçamıyorsanız koşun,

Koşamıyorsanız yürüyün.

Yürüyemiyorsanız sürünün. Ne olursa olursa ilerlemeye devam edin.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek2- Maddi Konulardaki Düşünce Şeklinizi Değiştirin

para hakkında yanlış düşünceler

Toplumun zenginliğe karşı sevgi – nefret ilişkisi var. Bir yandan zengin olanlara içerlenirken hatta sokakta lüks bir araba gördüğümüzde “vay o..” diye başlayan küfürler ederken bir yandan da zengin olmayı hayal ediyoruz. Bazı istisnalar dışında insanların çoğu paranın nasıl kazanılacağını ya da nasıl işletileceğini bilmediği için hiçbir zaman zenginliğe ulaşamıyor.

Zenginlik içinde doğan çocuklar ise farkına bile varmadan önemli bilgi birikimine ve çevreye sahip olarak büyüyorlar ve bu sayede uzun vadede daha iyi kararlar alabiliyorlar. Bu sebeple zengin olmak istiyorsanız her şeyden önce zenginlerin benimsediği düşünce yapısını öğrenmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler


3- Hayattaki Konumunuzdan Siz Sorumlusunuz

sorumluluk almak

Sorumluluklarımızdan kaçınabiliriz, ama kaçınmanın sonuçlarından kaçamayız.

“Aileden bize ne miras kaldı ki zengin olalım? “

“Arkamızda bir dayımız yok ki yükselelim. Torpilsiz hiçbir yere gelinmiyor.”

Bu sözler size de tanıdık geldi mi?

Zengin olamadığınız için suçu ailenizde ya da başka yerlerde aramaktan vazgeçin. Çünkü bunu yaptığınızda bilinçaltınızda kendinize set çeker ve zenginlik yolculuğu için hiçbir adım atamazsınız.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki:

Zenginlerin sadece %13’ü miras yoluyla zengin olurken geri kalanlar ise sıfırdan kendi çabasıyla zengin olmuştur.

Bill Gates’in de dediği gibi:

Yoksul olarak doğmanız sizin suçunuz değildir ancak yoksul olarak ölmeniz tamamen sizin suçunuzdur.

Bu sebeple başarı ve başarısızlıkta tüm sorumluluğu üstünüze alıp attığınız tüm adımlardan dersler çıkarmalısınız.

Mutlaka okuyun: Daha Sorumlu Bir Kişi Olmak İsteyenlere4- Kendinize ait bir yol haritası oluşturun.

zengin olma hedefi

Sizi finansal açıdan yönlendirecek bir yol haritası oluşturmak için önceliklerinizi sıralamakla işe başlayın. Şöyle bir oturup bu hayattan ne istediğiniz üzerine düşünün. Daha fazla seyahat etmek, erken emekli olmak ya da bir gün yeni bir ev satın almak için mi zengin olmak istiyorsunuz?

Önceliklerinizi bilirseniz bu hedeflere nasıl ulaşacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: 10 Dakikada Hayat Amacınızı Bulun!

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?


5- En başta kendinize yatırım yapın.

kendine yatırım yapmak

Kendinize yatırım yapmak, zengin olmak için gereken en önemli kaynağı iyi kullanmak anlamına gelir. Peki kendinize yatırım yapmaktan ne anlamalısınız?

Bu, eğitiminize daha fazla zaman harcayarak kendinizi geliştirmek, becerilerinizi artırmak ve hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olabilecek yeni insanlarla tanışmak anlamı taşır. Ne kadar eğitimli, yetenekli ve deneyimli olursanız ve iletişim ağınız ne kadar geniş olursa karşınıza çıkacak fırsatları o kadar iyi değerlendirebilirsiniz. Bu sayede daha çok para kazanabilir ve zengin olma yolunda etkili yatırımlar için güçlü bir finansal kaynak oluşturabilirsiniz. Kendi değerinizi ne kadar artırırsanız zengin olma şansınızı o kadar yükseltirsiniz.

Bu sebeple bütün hayatınız boyunca kendinizi geliştirin. Liderlik , finansal, sosyal ve genel hayat becerilerinizi artırın.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Mutlaka okuyun: Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları


6- Çevrenizi başarılı insanlarla donatın

zenginlerin arkadaşları

Odadaki en zeki kişiyseniz yanlış odadasınız demektir.

Geçmişiniz veya eğitim seviyesiniz ne olursa olsun herkes sıfırdan başlayıp zengin olabilir. Zengin olmak istemeniz okulda bize öğretildiği gibi birilerini geride bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Bu yolda, etrafınızı onlar gibi olmak istediğiniz başarılı insanlarla kuşatmanız son derece önemlidir. Vaktinizi kimle harcarsanız en nihayetinde o insana dönüşeceğinizi unutmamalısınız. Bu yüzden bir an evvel sizden maddi anlamda çok daha iyi konumda olan arkadaşlar ve tanıdıklar edinmeye başlayın. Bu kişilerin alışkanlıklarını iyi öğrenin ve onlara dürüst sorular sorun.

Unutmayın, dünyanın en zeki insanı dahi olsanız ortamanız vasatsa düzeyinizi korumanız bile imkansızdır. Hepimiz birlikte en çok vakit geçirdiğimiz 5 kişinin ortalamasıyız.

Çevrenizde 5 özgüveni yüksek insan varsa 6.’sı siz olursunuz.

Çevrenizde 5 zeki insan varsa 6.’sı siz olursunuz.

Çevrenizde 5 tembel insan varsa 6.’sı siz olursunuz.

Çevrenizde 5 milyoner varsa 6.’sı siz olursunuz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?


7- Okuyun

zengin olmak ve kitap okumak

Ortalama bir insan yılda 10 kitaptan az okurken bir CEO ortalama 40 kitap okuyor ve ortalama birinden tam 400 kat fazla kazanıyor!

Çok zengin ve başarılı kişilerin genelde tek bir ortak noktaları var: Okumak. Ve hiçbiri okuma eylemini bir başkasına devretmiyor.

Herkes zenginlerin okuduğu kitap ve dergileri satın alma gücüne sahiptir. Aynı bilgi, o bilgileri edinmek isteyenler için hep orada duruyor. Ancak görünüşe göre çoğumuz o bilgileri edinmek istemiyoruz. Zenginlerin bizim erişemeyeceğimiz daha büyük sırlarının olduğuna inanıp kendimizi okumaktan alıkoyuyoruz. Oysa ki böyle bir sır yok. Onlar da sahip oldukları bilgilere her insan gibi okuyarak ulaşıyor. Peki zenginler nasıl ve ne kadar okuyorlar?

– Warren Buffett günde 500 sayfa okuyor.

– Bill Gates haftada 1 kitap bitiriyor.

– Elon Musk CEO olmadan önce günün 10 saatini kitap okumaya ayırıyordu. Lise yıllarında Güney Afrika’nın yoksul bir bölgesinde yaşayan Musk, kitap okuyabilmek için her gün çevresindeki iki kütüphaneye giderdi. Eline ne geçerse okuyan Musk bir süre sonra tüm kitapları bitirince kütüphane müdürüne yeni kitaplar getirmesi için baskı yaptı. Müdür Musk’ın baskısına bir süre dirense de sonrasında yeni kitap sipariş etti. Gelen yeni kitaplar dünyaca ünlü Britannica Ansiklopedisiydi ve Musk, tüm ansiklopedileri baştan sona büyük bir heyecanla okudu.

Elon Musk’ın şu sözü kitap okumayla ilgili düşüncesini çok iyi ifade etmektedir.

Önce kitaplar, sonra ailem tarafından yetiştirildim.

Dünyayı değiştiren Musk’ın başarısının sırrı, okumaya karşı duyduğu bu karşı konulmaz tutkusunda saklı.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!


8- Akıl hocası edinin

akıl hocası

Hayat, sadece kendi deneyimlerinizden öğrenmek için çok kısa. Bu yüzden sizin yürümek istediğiniz yolları defalarca aşındırmış kişilerden yardım alarak hedefinize çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle doğru akıl hocasını bulmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere9- Biriktirdiğiniz Her Kuruş ile Özgürlüğünüzü Satın Alıyorsunuz

para biriktirerek zengin olmak

Zengin olmaya çalışan insanların en büyük hatası, devasa bir birikimle işe başlamaları gerektiğine inanıyor olmalarıdır. Bu insanlar yeterli kaynak olmadığı inancı ile konuya yaklaşıyorlar ve her yatırımdan binlerce lira kazanmadıkları takdirde zengin olamayacaklarını düşünüyorlar. Bu insanların anlamadıkları ise orduların tek tek askerlerle kurulduğu ve servetin de aynı şekilde oluştuğudur.

Bir yakınım, zamanında bulaşıkçılık yapan bir kadından bahsetmişti. Bu kadın boş deterjan şişelerinden kendine çanta yapan ve birkaç lira dahi olsa, eline geçen her parayı biriktiren bir kadındı. Bu kadın şu anda milyoner ve tüm bu serveti küçük birikimler sayesinde meydana geldi. Size tabii ki bu kadar tutumlu olmayı önermiyorum ama bu olaydan çıkarılacak ders ortada: “Küçük başlangıçların önemini yadsımayın.”

Mutlaka okuyun: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Para Biriktirme Yolları


10- Para konusunda kendinizi eğitin.

kendini eğitmek

Bazen, finans dili neredeyse yabancı bir dil öğrenmeye çalışmak kadar zor görünebilir. Ancak yine de finansal alanda okumalar yapmaya ve öğrendiklerinizi uygulamaya zaman ayırırsanız çok şey öğrenebilirsiniz.

Başarılı yatırımcılar önemli finansal kavramları incelemeye, mevcut trendlerin artısını eksisini öğrenmeye veya söz konusu trendlerden haberdar olmaya zaman ayırırlar. Anlayışlarını güçlendirmek veya genişletmek ve kendilerini günlük olarak finansal bilgilere maruz bırakmak adına her türlü fırsattan yararlanırlar.

Siz de bir finans dergisine abone olun, ekonomi kanallarını yakından takip edin, magazin sayfaları yerine ekonomi sayfalarını okuyun ya da sosyal medya üzerinden finans uzmanlarını takip edin. Kendini parasal konularda geliştirmeye adamış sadık bir öğrenci olun çünkü ancak bu sayede zenginlik bilimine hakim olabilirsiniz.

Para hakkında bir şeyler öğrenmenin ve kendinizi geliştirmenin en kolay yollarından biri de finans kitapları okumaktır. Bu tarz kitaplar milyonlarca kopya satar çünkü paranın temelleri söz konusu olduğunda bir yerden başlamak ve olan biteni anlamak için harika bir seçenek sunarlar. Bunları okuduktan sonra paranızla nasıl yatırım yapabileceğinizi öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu süreçte kendinize fazla yüklenmemeye de dikkat edin. Yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen önerileri hayata geçirin; böylece süreç içinde yaşanacak felç edici durumlardan kaçınmış olur, uygun olmayan ve potansiyel olarak tehlikeli yatırımların mağduru olmazsınız.

Mutlaka okuyun: En İyi Borsa ve Yatırım Kitapları

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!


11- Borç yapmayın. Borcunuz varsa ödeyin.

borçlu olmak

“Borçsuz çoban, yoksul beyden yeğdir” ya da “borç yiyen kesesinden yer” gibi atasözlerini duymuşsunuzdur. Durum zengin olmaya geldiğinde de böyledir. Düzenli olarak tasarruf etme ve yatırıma başlamadan önce, varsa borçlarınızı ödemek genellikle iyi bir fikirdir. Kredi kartı borcu, eğitim borcu ve hatta taşıt kredisi, faiz oranları ile sizi ağır bir yükün altına sokabilir. Bu faizler gelecekteki birikiminizden tırtıklayarak zamanla buharlaşmasına yol açabilir. Buna izin vermeyin ve borç ödemeyi önceliğiniz haline getirin. Borçlarınızdan olabildiğince çabuk kurtulun.

Mutlaka okuyun: Borçlardan Nasıl Kurtulunur?


12- Bir an önce yatırıma başlayın

yatirim-plani
yatırım yaparak zengin olmak

Paranızı ne kadar erken işletmeye başlarsanız, onu büyütecek o denli çok zamanınız olur. İster serbest meslek sahibi olun ister maaşlı çalışın hiç fark etmez. En kısa sürede küçük yatırımlar yapmayı öğrenin. Yatırım yapmak için yeterli paranızın olmasını beklemeyin. Erkenden küçük yatırımlar yapmaya başlayın. Bileşik faiz ve yatırım stratejileri gibi ekonominin temel bileşenlerini öğrenin. Bununla ilgili “Paranızı güvenli bir şekilde her yıl ikiye katlayın!” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak hiçbir zaman her kalıba uyan bir formül yoktur. Sonuçlardaki değişimi görebilmeniz için yaptığınız yatırımlara en az 5-10 yıl dokunmamanızı öneririz.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır?


13- Daha Fazla Kazanın!

daha fazla kazanarak nasıl zengin olunur

Tasarruf edebileceğiniz para miktarı sınırlıyken kazanacağınız paranın sınırı yoktur.

Bu sebeple daha çok kazanmaya çalışmak hayati önem taşır. Maaşlı bir işte çalışıyorsanız işe maaş pazarlığı yaparak başlayabilirsiniz. 5-10 dakikalık bir pazarlık gelecek kazançlarınızı ummadığınız düzeyde artırabilir. Araştırmalara göre sadece maaş pazarlığı yapan çalışanlar, hayatları boyunca yapmayanlara kıyasla 100 binlerce lira daha fazla kazanabilirler.

Maaş pazarlığı yapmak ve zam istemek için stratejik adımlar attığınızdan emin olmalısınız.

Ülke genelinde sizinle aynı konuma sahip diğer insanların ne kazandığını öğrenmek için araştırma yapın. Herhangi bir müşterinin çalışmanızı övdüğü zaman dilimlerini not alın. Ayrıca, fikirlerinizin veya iş ahlakınızın büyük bir projeye katkıda bulunduğu anları da  emin olun.kayda geçirmeyi ihmal etmeyin.

Sonra tüm bu bilgileri patronunuzla yapacağınız toplantı sırasında gözler önüne serin ve hak ettiğinizi gösterdikten sonra zam isteyin.

Mutlaka okuyun: Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: İlk 1 Milyon Liranızı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Yöntem


14- Bilinçli Harcama Alışkanlığı Edinin!

zenginlerin harcama alışkanlıkları

Eğer ihtiyaç duymadığınız şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyaç duyduklarınızı satmak zorunda kalırsınız. – Warren Buffet

Daha fazla para kazanmak sorunlarınızı çözmeyecek. Para büyüteç gibidir; gerçek alışkanlıklarınıza ışık tutar. Eğer asgari ücretle çalışıp hayatınızı sürdüremiyorsanız, başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri yüksek maaşla çalışmaya başlamanızdır. Bu durum sizi zora sokabilir. Çok yüksek gelirlere sahip bu tip tanıdığım birçok insan, ay sonunu zor getiriyor ve neden bu halde olduğunu bir türlü anlayamıyor. Sorun kazandıkları para değil, bu parayı nasıl kullanacaklarını bilmemeleri.

Zengin olmak kolay, zengin kalmak ise çok zordur.

Mutlaka okuyun: Zengin İnsanlar Paralarını Nasıl Harcarlar?

Mutlaka okuyun: İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Neden Satın Alırız?


15- Pasif Gelir Kaynakları Yaratın

pasif gelir kaynakları ile zengin olmak

Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek para kazanmak için çalışmaya mahkum olursunuz.

Zamanımız ve hayatımız kısıtlı. Bu yüzden hayatımızı para peşinde koşarak heba etmek istemezsiniz. Onun yerine siz uyurken de size para kazandıracak gelir kaynakları yaratmalısınız. Böylece gerçek zenginliğin, yani zamanınızı para kazanmak dışında dilediğiniz gibi harcama özgürlüğünün tadını çıkarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pasif Gelir Fikirleri


16- Tüketici Değil, Üretici Olun!

üretici zihin yapısı

Sanılanın aksine zenginlerin büyük bir kısmı ( yaklaşık %85’i ) miras yoluyla değil kendi çabasıyla zengin olmuştur. Ve maaşlı işte çalışmaktansa girişimcilik hayatına atılıp kendi işlerinin sahibi olmuşlardır. Bu kişiler üretici bir zihin yapısına sahip olup insanlara hizmet veya ürünler satarlar. Örneğin bu yazıyı okuyorsunuz ve muhtemelen tanışma fırsatımız olmayacak. Buna rağmen ortağı olduğum herhangi bir firmanın ürünlerini aldığınızda bana para kazandırmış olacaksınız. Hisselerine sahip olduğum firmalar bana hediye olarak ya da miras olarak gelmedi. Sıfırdan başladım ve elimdekilerle üretime yatırım yapmaya öncelik verme kararı aldım. Bu öncelik meselesidir. Elime geçen her para için üzerine düşünülmüş ve değerlendirilmiş bir şekilde karar vererek yatırım yaptım.

Birçok ülkede uzun süreden bu yana kendi başına zengin olma oranı giderek düşüyor. Kendi servetinizi elde etmek için geçerli olan bu davranış biçimleri yani üretime yönelik yatırımlar önemlidir. Basit bir matematik olarak düşünürsek bu işe yarayan davranışın üzerine gidilip tekrarlanması, zenginliğe giden yol olacaktır.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olmak İsteyenlere


17- Kendi işinizi kurun

is-kurmak-isteyenlere-oneriler

Girişimcilik, hayatı birkaç yıl hiç kimsenin yaşamaya cesaret edemeyeceği şekilde yaşamaktır. Bu sayede geri kalan hayatınızı hiç kimsenin yaşayamayacağı şekilde yaşayabilirsiniz!

Milyonerlerin çoğu girişimcidir. Riskli olmasına karşın zengin olmanın en mantıklı yoludur.

Disiplinli ve azimli biriyseniz işiniz için zaman ve para ayırabilecekseniz başkası için çalışmak yerine kendinize çalışın. Bir işletmenin nasıl kurulması, yönetilmesi ve büyütülmesi gerektiğiyle ilgili her türlü konuda kendinizi geliştirin. Ancak dikkatli olun. İşletmelerin çoğu özellikle de ilk yıllarında iflas eder. Siz de ciddi bir borca girebilir ve kazanç elde edemeyebilirsiniz.

Kendi hayalinizi gerçekleştirmek için çalışmazsanız bir başkasının hayalini gerçekleştirmek için işe alınırsınız!

Mutlaka okuyun: Kurduğunuz İşten Zengin Olamamanızın Nedenleri

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey


18- Yaptığınız işte en iyisi olun.

en iyisi olmak

Yaptığınız işte her zaman ortalamada kalmayı değil, ortalamanın üzerine çıkmayı hedefleyin. Herhangi bir sektör ortalama ya da ortalamanın altındakiler için acı verici bir deneyime dönüşebilirken ortalamanın üzerinde olanlar için çoğu zaman ödüllendirici olmaktadır. İşinizi yaşayın, onun için nefes alın, işiniz ile beslenin ve işiniz hakkında takıntılı olun, ancak bu şekilde ortalamanın üzerine çıkabilirsiniz.

Sektördeki en iyi %20′ nin pastanın %80’ini paylaştığını unutmayın.

Zaten hangimiz herhangi bir sektörde işinde en iyi olmasına rağmen rekabete yenik düşen bir aktör tanıyor ki?

Dikkate alınması gereken gerçek şu ki, mükemmel değilseniz ortalamasınız demektir. Zenginler ise her zaman ortalamanın üzerindedir.

Mutlaka okuyun: Sektörünüzde En İyisi Olmanın Yolları


19- Başarıyı ve Başarı Kazananları Takdir Edin ve İnceleyin.

Takdir ettiğiniz davranışı seçin ve bu davranışa sahip olmak için elinizden geleni yapın. Çevrenizdekileri buna göre seçin. Bu tür davranışı sergilemeyen insanlardan da mümkün mertebe uzak durun. Kendinizi olmak istediğiniz kişi olarak şekillendirin. Kendinizi keşfettikten sonra para da hayatınıza girmeye başlayacaktır.

Başarı ve zenginlik, daha çok başarı ve zenginliği getirir. Kendinizi bu döngünün içine sokmalı ve bunu yaparken de küçük büyük farketmeden birikim yapmaya ve birikimlerinizi değerlendirmeye başlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Gerçek Hayattan Başarı Hikayeleri


20- Aileniz Zengin Değilse Onların Yaptıklarını Yapmayın

zengin aile

Deliliğin tanımı; tekrar tekrar aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemektir.

Eğer aileniz, hayalinizdeki hayatı yaşamıyorsa onların yaptıklarını yapmayın. Eğer onlarınkinden farklı bir hayat istiyorsanız onların mantığını bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Ailenizde var olan ya da olmayan zenginliğe ve başarıya ulaşabilmek için yapmanız gereken iki şey var:

İlk olarak, borçlarınızdan kurtulmak için kararlı adımlar atın. Yatırım yapmadan önce hangi borçlarınızı kapatmanız gerektiğini, hangilerinin ise kabul edilebilir olduğunu belirleyin. İkincisi ise; para biriktirmeyi ve yatırım yapmayı hayatınızın önceliği haline getirin. Başka bir deyişle önce kendinize olan borcunuzu ödeyin.

Yatırım için bütçe, finansal anlamda başarı sağlamanız için vazgeçilmez öneme sahiptir. Paranız hiçbir yerde, gelecek vadeden bir işe yatırım yaptığınızdaki kadar çalışamaz

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark


21- Hayat tarzınızı değiştirin

çok para harcamak
zenginler nasıl yaşar

Milyonerlerin deli gibi harcamalar yaptığı ve para içinde yüzdüğü şehir efsanelerini unutun. Pahalı evlerde yaşayan ve son model arabalar kullanan insanlar aslında çok da zengin olmayabilirler. Daha ilginci ise anketlere göre gerçek zenginler elit semtlerde bile yaşamamaktadır. Hatta en zengin olanlar eli en sıkı olanlardır. Bu kişiler hiçbir zaman kazandıkları kadar harcamazlar. Birikimlerini önce kenara ayırır, sonra kalanı harcarlar.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Yaşarlar?


22- Baştan çıkarıcı tüm unsurlardan kaçının.

hayır demek

İmkanlarımızın oldukça ötesinde bir yaşam sürme fikri tüm cazibesiyle bizi kuşatmıştır: TV, dergiler, arkadaşlar, aile, meslektaşlar… Harcama yapmanın baskısından kaçmak neredeyse imkansız olup ciddi bir mücadele istemektedir. Temel sorun ise yapacağınız bu aşırı harcamaların çoğu zaman borç yığınına, yetersiz bir tasarrufa ya da uzun vadeli finansal güvensizliğe yol açmasıdır.

Bu nedenle olumsuz finansal etkilerden kaçınmak adına kendinizi zorlamalısınız. Bunun tek yolu ise belirli alışkanlıklardan vazgeçmektir: Alışveriş merkezlerinden kaçınmalı, müdavimi olduğunuz perakende satış mağazalarına ait e-posta aboneliğinden çıkmalı veya yeni kayıtlar oluşturmamalı ve sizin için aşırı maliyetli olacağını düşündüğünüz davetlere “hayır” demeyi öğrenmelisiniz.

Ardından, baştan çıkarıcı tüm bu şeyleri sizi motive edenlerle değiştirmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Konfor Alanından Çıkmak İsteyenlere

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın


23- Sakin Olun

sakin olmak

Hayatta nerede olduğunuz değil, nereye gittiğiniz önem taşır. Hayatınızın kontrolünü elinize alın ve zengin olmaya giden yola adım attığınızda, “eğerleri” düşünmek için zaman harcamayı bırakın. Bu kararın ardından geçen her dakika, finansal olarak bağımsızlık hedefinize biraz daha yaklaşıyorsunuz demektir.

Elinize geçen her para, gelecekteki mali durumunuzun temel taşlarından biridir. Emin olun ki, yeterince çalışkan ve sorumluluk sahibi biriyseniz finansal başarı neredeyse kaçınılmazdır. Gün gelecek ki, arabanızın, evinizin ya da neye sahip olmak istiyorsanız, onun son taksitini ödemiş olacaksınız.

O gün gelene dek, yolculuğun keyfini sürün.

Mutlaka okuyun: Bilim Adamları Oto-Kontrolün Önemli Bir Başarı Faktörü Olduğunu Söylüyor!


24- Risk almaktan çekinmeyin.

risk almak ve zengin olmak

Şu an gençseniz ve önünüzde uzun yıllar varsa şimdi tam da risk alma zamanı. Daha yüksek riskli, daha yüksek kazançlı hisse senedi fırsatlarına yatırım yapın. Kendi işinizi kurma fırsatınız varsa çalıştığınız işi bırakmayı düşünebilirsiniz. Yeni girişimlere ve fırsatlara atılım yapın. Eğer işler kötüye giderse telafi etmek için zamanınız olacak merak etmeyin.

Zengin insanlara soracak olursanız size başarının en büyük anahtarlarından birinin hesaplanmış ve kabul edilebilir riskler almak olduğunu söyleyeceklerdir. Ancak insanların çoğu emniyetli sularda seyretmeyi tercih eder, bu yüzden sürü psikolojisinden sıyrılmak istiyorsanız rahatınızı bozacak hamleleri de denemek zorundasınız.

Mutlaka okuyun: Hesaplanmış Riskler Alarak İş Hayatında Başarıyı Yakalayın


25- Çabalarınızı çeşitlendirin.

yatırımı çeşitlendirmek

Risk almanın yanında çabalarınızı farklı kulvarlara yayarak çeşitlendirmek de gençlikte izlenmesi gereken faydalı bir stratejidir. Bir konuda derinleşmek iyi olsa da konu yatırıma geldiğinde farklı alanlarda beceri geliştirmenin ve iletişim ağlarını çeşitlendirmenin birçok yararı vardır. Aynı şekilde yatırımlarınızı da çeşitlendirin.

Tek bir yatırım türüne bel bağlamayın ve tüm paranızı aynı ata yatırarak kumar oynamayın. Bunun yerine birden fazla gelir akışı oluşturun. Hedefleriniz ve işleriniz için yedek planlar yapın ve yeni fırsatlarla yatırımlarınızı çeşitlendirin. Kısaca eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın. Böylece ilk sarsıntıda yıkılmaktan korunursunuz ve girişimlerinizden birinde büyük vurgunu yapma şansınız artar.

26- Sihirli Bir Değnek Olmadığını Anlayın.

şapkadan tavşan çıkarmak

Bu makaleyi okumadan önce zengin olmak için garantili ve sihirli bir çözüm olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ne yazık ki yok! Formül temel olarak basit: Kazandığınızdan azını harcayın ya da başka bir deyişle harcadığınızdan fazlasını kazanmaya bakın ve artırdığınız paranızı akıllı yatırımlar için kullanın. Bu kadar basit. Özetle, daha fazla para kazanın, daha az harcayın ve yatırımlarınızı akıllıca yapın.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Bir Sihirbaz Gibi Düşünün!

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek


Zengin Olmak İçin İpuçları

neden

1– Doktorluk, avukatlık, ekonomistlik, bankacılık gibi size avantaj ve güvenli bir ekonomik pozisyon sağlayacak yüksek maaşlı meslek dallarından birinde eğitim alın. Daha fazla bilgi için Zengin Eden Meslekler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2– Sezgilerinizi dinleyin ve akıntıya karşı gelmekten korkmayın. Birileri size sizi zengin edecek yüzde yüz garantili bir fırsat bulduğunu söylerse buna sakın inanmayın çünkü yüzde yüz kendilerini zengin edecek bir fikirleri vardır. Durun ve düşünün, dışarıda milyonlarca fırsat var. Arka plandaki bütün gürültüleri susturun ve bu fırsatları bulmaya çalışın çünkü gerçek dünyada kimse bu fırsatları sizin için bulmaz.

3– Vizyon oluşturun. Neden zengin olmak istiyorsunuz? Buna bağlı olarak amaçlarınızı belirleyin. Amaçlarınızı belirlemezseniz ve amaçlarınıza odaklanmazsanız yükselemezsiniz.

4- Sağlıklı olun. “Sağlıktan büyük zenginlik yoktur ” diye bir söz vardır. Zenginleşmeye çalışırken sağlıklı kalmanız oldukça önemlidir. Sağlıklı olursanız sıkı çalışabilir, kazancınızı arttırabilir ve aynı zamanda ömrünüzü uzatabilirsiniz. Diğer taraftan sağlık masraflarınızı da azaltabilirisiniz.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

Son Söz

Artık siz de biliyorsunuz, herkes zengin olma şansına sahip. Ancak bunun için vakit kaybetmeden işe koyulmanız gerekiyor.

Zengin olmanın ilk adımı zihniyetinizi yeniden değerlendirmektir. Zengin insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazla para kazanmaya ilişkin fikriniz nedir? Paraya dair çocukluk çağında edindiğiniz ve değiştirmenizin gerekebileceği ne tür bilgi ya da alışkanlıklar edindiniz?

Zengin olma yolunda işe yarayacak olumlu özellikleri ne kadar erken edinirseniz servet ve paraya ilişkin anlayışınızı da o denli geliştirebilirsiniz. Zengin insanların da iyi şeyler yapabildiğine inanırsanız, zengin bir hayatın kapısını bir nebze de olsa aralamış olursunuz.

Para algınız üzerinde çalıştıktan sonra sıra etrafınızı başarılı ve varlıklı insanlarla kuşatmaya gelmelidir. Onlara sorular sormalı ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmalısınız. Aynı zamanda maaşınıza zam istemek için işinize sıkı sıkıya sarılmayı da unutmamanız gerekir. Harcama eğilimlerinizi kayıt altına almalı ve paranızı nasıl kullanacağınızı belirlemek için sağlam bir plan yapmalısınız.

Kişisel finans, yatırım ve pasif gelir hakkında bulabildiğiniz her şeyi okumalısınız. Sonuçta, ne kadar çok okursanız, o kadar çok şey bilirsiniz ve ne kadar çabuk zenginleşirseniz, istediğiniz yaşamı elde etmeniz o denli hızlı olur.

Harika değil mi?

Umarız siz de bizimle aynı fikirde olup ölmeden önce yapılması gerekenler listenize finansal özgürlüğü çoktan dahil etmişsinizdir.

İlginizi çekebilir

Türkiyede Kısa Yoldan Nasıl Zengin Olunur?

22 Yaşında Nasıl Zengin Oldum?

En Gerçekçi Zengin Olma Taktikleri

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. zengin olmak istiyorum diyenlere tek bir şey söylemek isterim. Donald Trump’ın şu sözü benim hayatımı değiştirdi:

    ” Şehrin bittiği yerden arsa alın, bir gün gelecek orası şehrin merkezi olacak!”

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir