3 Sene İçinde Nasıl Zengin Oldum?

Eğer isterseniz üç sene veya daha kısa bir sürede zengin olabilirsiniz. Ben de kısa bir sürede zengin oldum ancak bu hiç de kolay olmadı. Bir sürü fedakarlık yaptım ve bir sürü sorunla mücadele ettim ancak her zaman kararlı oldum. Güçlükler ve zorluklar öğretmenim oldu ve esneklik kazanmama yardımcı oldu.

 

İnsanları idare edin

Yedi haneli rakamlara ulaşma sürecimde, insanları idare etmenin önemli bir nitelik olduğunu öğrendim. İnsanları doğru biçimde idare etmeyi bilmeyenler asla zengin olamazlar. En yakın arkadaşlarınızın saldırılarına veya aile üyelerinizin ihanetlerine karşı hazırlıklı olun. Bazen, bu tür olaylar en beklenmedik zamanlarda olur.

 

İnsanları affedin

Bir gün aile toplantısında kuzenimi kenara çektim ve ona karşı ne hissettiğimi dürüstçe söyledim. Garip olan şu ki bir sonraki hafta beklenmeyen bir şekilde öldü. Bana yaptıklarından dolayı onu affetmeseydim, yıllarca bunun acısını çekecektim. Affetmek en büyük intikamdır.

 

Mali durumunuzu ele alın

İlk yıl finansal anlamda çok zorlandım. Aynı yıl, bir sürü limit aşımı ücreti ve her fatura için vade farkı ödedim. Devam edebilmek için arabamı satmak zorunda kaldım. Başarısızlıklarıma ve engellere rağmen, ilerlemeye devam etmeyi ve sorunlarla mücadele etmeyi öğrendim. Çok geçmeden, işlerim düzelmeye başladı ve bir sonraki yıl gelirim on katına fırladı.

 

Fedakarlıklar yapın

Bu deneyimler zorluydu. Büyük bir dinleyici kitlesine konuşma yapacaktım ve karşılığında 10,000 TL alacaktım. Konuşmadan bir gece önce arabada yatmak zorunda kaldım. O zamanlar hesabımda sadece 200 TL vardı ve otele verecek param yoktu. Neyse ki, takım elbisem yündü.

“Deneyim acımasız bir öğretmendir çünkü önce test eder, sonra ders verir.” – Oscar Wilde

 

Mahcubiyetle başa çıkın

Bir günde markette rezil oldum. 100 TL’lik alışveriş yapmıştım. Kredi kartımı verdim ve reddedildi. Diğer kredi kartlarını da denedikten sonra, arkama baktım ve en az 10 kişinin beni beklediğini gördüm.  O gece sular da kesildi. Bulaşığı yağmur suyuyla yıkamak zorunda kaldım.

 

Yardım isteyin

İşimde belli bir noktaya geldiğimde tıkandım. Yardım istemek bana göre bir şey değildi ancak yardım istemek zorundaydım. Aylar içinde avukatım, editörüm, kişisel antrenörüm ve yarı zamanlı aşçım oldu.  Bütün bunlar ilk başta bir servete mal oldu ancak sonunda milyonlar kazanmamı sağladı. Çoğu insan egosu yüzünden yardım istemiyor.

 

Korkularınızın üstesinden gelin

Lisedeyken üç kere Türkçe dersinden kaldım. Bir üniversite profesörü yazılarımın çok kötü olduğunu söyledi ve beni sınıfta bıraktı. Bir sürü fikrim olmasına rağmen, yıllarca yazma yeteneğimin işe yaramayacağını düşündüm. Ancak kitaplar ve makaleler yazmaya başladıktan sonra, kendime güvenmeye başladım. Bugün, kelimelerimle milyonlarca insana ulaşıyorum.

 

Tutumunuzu düzeltin

Bahaneler uydurmaya bayılırdım. Yetiştiğim çevreden utanırdım. Hayatımın kontrolünü ele geçirmek yerine koşullarımın hayatımı yönetmesine izin verirdim. Sonunda bir gün bu bahaneleri ve kısıtlamaları serbest bıraktım.

 

Diğerlerine güvenin

Duygusal olduğumda, yakın arkadaşlarımla görüşüyorum ve kendimle ilgili acımazsız gerçekleri onlara anlatıyorum. Kendimi savunmasızlaştırma sürecinde, özgürlüğümü kazanıyorum ve kendimi yanlış baskılardan ve endişelerden kurtarıyorum. Diğerleri ile bir şeyler paylaştığımda, çabalarımı maksimize ediyorum ve önemli adımlar atıyorum.

 

Riskler alın

Yedi haneli rakamlar kazanmaya başlamadan önce, riskler almanız gerekiyor. Riskler almak için kendinize ve diğerlerine inanmanız gerekiyor. İnanç, inandığınız şeyin eninde sonunda gerçekleşeceğini bilmektir. Bazen yolun sonunu bilmeden riskler almak gerekir.

 

Dakik olun

Her yere geç kalıyordum. Bu davranıştan vazgeçmem gerektiğini bir yurtdışı uçuşunu kaçırdıktan sonra fark ettim. O gün havaalanında oturdum ve saatime baktım: sadece iki dakika geç kalmıştım. Bu muhteşem hayal kırıklığıyla yüzleştikten sonra, hayatımın geri kalanında dakik olacağıma dair kendime söz verdim.

 

Profesyonel olun

Amatör ve profesyonel arasında büyük fark vardır. Amatör günlerimde internet sitemi kendim tasarlamıştım, saçlarımı kendim kesiyordum ve arabamın yağını kendim değiştiriyordum. Bütün bunlar zaman kaybına neden oluyordu.

Artık bu görevleri işlerinde en iyisi olan profesyonellere bırakıyorum. Bu sayede, en yüksek potansiyelime ulaşmamı sağlayacak yeteneklerimi maksimize edebiliyorum. Bugün etrafımda sadece alanlarında en iyisi olan insanlar var. Biraz maliyetli ancak “bedelini ödemenin” ne demek olduğunu artık öğrendim. Profesyoneller böyle yaparlar.

“Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsanız; bir yolunu bulursunuz, istemiyorsanız; bir bahane bulursunuz.” – Jim Rohn

 

Bıkmadan usanmadan öğrenin

Her yıl, 100’den fazla kitap okuyorum. Her ay düzinelercesine göz atıyorum. Alanımda uzman olmak için, her gün en az dört saat okumam gerektiğini öğrendim. Bununla birlikte, insan doğasını anlamak için tanıştığım her insandan yeni bir şeyler öğreniyorum.

 

Beceriler edinin

Faturalarınızı ödemek için becerilerinizin olması gerekiyor. Her gün en az 3,000 kelime yazıyorum. Her hafta yüzlerce e-posta gönderiyorum ve en meşgul günlerimde bile en az 12 telefon görüşmesi yapıyorum. Becerilerim gelişiyor mu? Şüphesiz.

 

Fırsatları kucaklayın

İlk zamanlarda, kendimi göstermek için sürekli seyahat ediyordum. Buna değdi çünkü bu sayede iş dünyasını öğrendim ve dünyanın farklı noktalarındaki insanlarla el sıkıştım. En büyük fırsatlardan bazılarını hiçbir şey beklemediğim bu ziyaretler sırasında yakaladım.

 

Fırsatları reddedin

Her hafta yüzlerce fırsatla karşılaşıyorum ve en önemli olanın hangisi olduğunu anlamaya çalışıyorum. 1,000,000 liralık bir fırsat varken 10,000 liralık fırsatla ilgilenmiyorum. Muhakeme yeteneğimi kullanıyorum ve partileri, filmleri, ödül törenlerini, konuşmaları ve diğer etkinlikleri geri çeviriyorum. Bu canımı sıkıyor mu? Hayır.

 

Büyük düşünün

Verdiğim en iyi kararlardan biri tüketiciden üreticiye dönüşmekti. İşte farkı: tüketiciler pizza yerler, üreticiler pizza yaparlar; tüketiciler video izlerler, üreticiler video yaparlar. Bencilce kendi arzularımın peşinden koşmak yerine, ihtiyacı olanlara yardım etmeyi tercih ediyorum.

 

Sürekli verin

20’li yaşlarımın başındayken, yaşadığım yerdeki en büyük gönüllülerden biriydim. Zamanımı, enerjimi, paramı ve yaratıcılığımı ortaya koymanın değerini öğrendikten sonra hayatım değişti. Verdiğiniz zaman, fazlasını alırsınız. Yaşamanın sırrı vermektir.

 

Büyük, karlı hedefler belirleyin

Sizi korkutacak hedefler belirlemelisiniz. Büyük hedefler belirlerken ultra özgün olmalısınız. İlk yıllarımda, bu hedefleri gerçekleştirmek için kan ter içinde kalıyordum. Uyumadığım geceler oldu. Bugün, hayal ettiğimden de fazla hedef gerçekleştirdim.

 

Amacınızın peşinden gidin

Şu gerçeği öğrendikten sonra aydınlandım: Amacınızdan büyük olduğunuz zaman, hiçbir şey yapamazsınız. Ancak amacınız sizden büyük olursa, her şey mümkündür. Yani sizden büyük bir hedefin parçası olursanız, aklınızdaki her hedefi gerçekleştirebilirsiniz.

5 sene veya daha kısa bir sürede nasıl zengin olabileceğinizi özetleyeyim: Kendinize karşı dürüst olun. Sadece büyümenize ve gelişmenize yardımcı olacak fırsatlardan faydalanın. Bunu gerçekleştirecek arzunuz ve potansiyeliniz varsa zengin olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir
5 Sene İçinde Zengin Olmanın Yolları
En Gerçekçi Zengin Olma Teknikleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir