9 Teknoloji Girişimcisinden Başarının Sırları

Başarı çok görece bir terimdir. Esas olarak, bir hedef ya da amacı gerçekleştirmek olarak algılanabilir. Bazıları içinse başarı zenginlik ya da mutluluğa kavuşmaktır. Kimileri içinse insanların hayatlarına değer katmaktır.

Başarı herkes için farklı anlamlar ihtiva etmektedir. Peki, teknoloji girişimcileri açısından başarı nedir? Teknoloji girişimcilerini başarıya ulaştıran anahtar faktörler nedir? Tartışmasız yenilik, yaratıcılık ve hızlı gelişme başarılarında en büyük paya sahiptir.

Sektördeki en önemli girişimcilerle konuşarak, başarılı bir teknoloji girişimcisi ve teknoloji şirketi sahibi olmanın sırlarını sizin için öğrendik. Mark Cuban’dan Guy Kawaksaki’ye kadar birçok kişiyle görüştük ve teknoloji girişimcilerinin iş hayatında başarıyı yakalamalarını nelere borçlu olduklarını sorduk.

 

İnsanları tanımak ve anlamak birinci önceliğiniz olsun.

“Bu konuya odaklanın. İş hayatındaki insanları tanıyıp anlayamazsanız, para ve bağlantıların bir önemi kalmaz. Bunu başaramazsanız ve işiniz batarsa bir dahaki sefere hatalarınızdan ders alın ve bu konuya öncelik verin.”

-Teknoloji Girişimcisi, Milyarder Mark Cuban

Mutlaka okuyun: Tüketici Davranışlarını Anlayarak Satışları Artırmanın Yolları

 

Değişmezi değiştirin.

“Yaptığımız iş marjinallik içeriyor. Var olanı (yani değişmezi) yenisiyle (yani daha iyisiyle) değiştiriyoruz. Çalışmalarımız temel olarak üstel etkili paradigma yaratmaktan ibaret. İşimiz gerçekten zor fakat başarılı olduğumuzda çekilen tüm zahmetlerin karşılığını fazlasıyla alıyoruz.”

-Teknoloji Girişimcisi Steve Case

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

Büyük bir tutkuyla bağlanacağınız bir şeyler bulun.

“Fikrinize delice bir tutkuyla bağlanın. Ölene kadar fikrinize büyük bir tutkuyla bağlı kalacağınızdan şüpheliyseniz muhtemelen istediğiniz başarıyı elde edemeyceksiniz.”

-Teknoloji Bloğu Yazarı Robert Scoble

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”

 

Kurduğunuz şirkette herkes görevini bilsin.

“Şimdilerde çok sayıda insan şirket değil ürün yönetimi yapıyor. Şirket bir örgüttür. Herkesin kendini ekibin bir parçası hissedeceği, şirketin işleyişinden haberdar olduğu ve şirket içindeki görevinin farkında olduğu bir örgüt kurmalısınız.”

-Teknoloji Yatırımcısı, Girişimci Esther Dyson

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir Görev Dağılımı Nasıl Yapılır?

 

Vizyoner liderlik ve kaliteli müşteri hizmeti sunmak birinci önceliğiniz olmalıdır.

“Bir teknoloji şirketinde yöneticiler vizyoner liderlik sergilemelidir ki, çalışanlar şirkete güvensin ve kendini adayarak çalışsın. Başarı için ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarını bilen müşteri odaklı pazarlama gerekmektedir. Bir teknoloji şirketi ürünlerinde kaliteye öncelik vermeli ve müşterilerine değer vermelidir.”

-BlackBerry’nin Kurucusu Mike Lazaridis

Mutlaka okuyun: Mükemmel Müşteri Hizmeti Nasıl Sağlanır?

 

Çok çalışın ve asla pes etmeyin.

“Başarılı bir girişimci olmak için çığır açan bir yeniliğe ihtiyacınız yoktur. Çok çalışın yeter. Yalnız çalışmaktan yılmamak çok önemlidir: Windows 1.0, 2.0 ve 386’nın yapımında çalıştım fakat Windows 3.0 çıkana kadar Microsoft gerçek başarıyı yakalayamadı. Microsoft, Windows’un 2.0 versiyonunu çıkardıktan sonra pes etseydi dünyanın durumu ne kötü olurdu.”

-Teknoloji Girişimcisi Naveen Jain

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

Işık saçan özünüzü keşfetmeye odaklanın.

“Çoğunlukla içimizde ışık saçan bir öz vardır ve bunu keşfetmek zordur. HTC için sanırım bu kültürümüzdür. Doğu kaynaklı köklerimize sıkı sıkıya bağlıyız ve bu özü, başarıyla idare ettiğimz batı şubelerimize taşıyoruz. Sonuç olarak oluşan doğu-batı sentezinin etkisiyle renkli, enerjik ve yaratıcı ürünler tasarlıyoruz.”

-HTC’nin Kurucusu Cher Wang

Mutlaka okuyun: İşinizi Rakiplerinizden Farklılaştırmanın 8 Yolu

 

Hatalarınızdan ders alın.

“Doğrulara ancak hatalardan ders alınarak ulaşılabilir.  Çift siklonlu elektrik süpürgesini tasarlama aşamasında basit bir fikirle işe başladım. İşimde ilerledikçe daha cesur ve ilginç fikirler ortaya atmaya başladım ve sonunda önceden hayal bile edemeyeceğim bir yere vardım. Bunu da hatalarımdan ders almaya borçluyum.”

-İngiliz Mucit ve Dyson Markasının Kurucusu James Dyson

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

Sıkı çalışırsanız şans kendiliğinden gelir.

Sıkı çalışma şansı da beraberinde getirmektedir. Başarı için gizli bir formül aramak zaman kaybından başka bir şey değildir. Bir şeyler yaratın, satın, yarattığınız şeyi daha iyi bir hale getirin, biraz daha satın ve daha sonra modası geçen eski ürünlerinizin yerine yenilerini geçirin.”

-Apple’ın Eski Baş Evanjelisti Guy Kawasaki

Mutlaka okuyun: Şansınızı Artırmanın 13 Yolu

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir