Açık Hava Sineması Açmak

İzleyenleri kahkahaya boğan komediler, ağlatan dramalar, koltuğa yapıştıran korku filmleri gibi onlarca farklı türü bulunan sinema, 100 yılı aşkın süredir hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Bu sektörde yer almak isteyen girişimciler rekabetin oldukça düşük olduğu açık hava sinemalarına yatırım yapabilirler.

Doğru adımları attığınız takdirde Hollywood filmlerinde sıkça gördüğümüz arabayla girilen bir açık hava sineması açmak, hem kazançlı hem de eğlenceli bir girişim olabilir.

 

Açık hava sineması nasıl açılır?

1. Adım

Bir arazi satın alın ya da kiralayın. Arabalı sinemalar düz ve boş bir arazide faaliyet gösterir ve şehir merkezinden biraz uzakta olur. Bu nedenle arazi yeterince geniş olmalı ki çevre düzenlemesini ona göre yapın, arazinin etrafına bariyer çekin. Bu sayede sadece bilet alan kişiler filmi izleyebilsin. İşletmenizi kurduğunuz yerin gürültüden, ışıktan uzak olmasına dikkat edin. Ses ve ışık gürültüsü, film izleme keyfini baltalayabilir zira. Arazinin engebeli olmamasına özen gösterin. Ve tuvalet ve kantin gibi imkanlar sunun. Ayrıca aklınıza yatan bir yer bulduğunuzda ilgili devlet kurumlarına gidip arabalı sinema işi için izin almanız gerekir.

 

2. Adım

Filmi göstermek için gereken ekranı ve yazılımları satın alın. Ayrıca filmdeki seslerin, arabaların hoparlöründen de duyulmasına olanak sağlayan bir yazılım almalısınız. Araçların, ekranı rahatça görebilmesi için uygun park alanları hazırlamalısınız. Bu park alanlarının rahatsız edici gürültülerden uzak olması için bilet standından uzak olmasına dikkat edin, ancak ekranı rahatça görebilmelerine de özen gösterin.

 

3. Adım

Film stüdyolarına gidip onların filmini göstermek için izin istemeniz gerekebilir. Stüdyolar genelde kazançtan belli bir yüzde alırlar. Bu nedenle bilet ücretlerini ayarlarken stüdyoya ödenecek parayı, işletme maliyetini ve kendi kazancınızı göz önünüde bulundurun.

 

4. Adım

Bilet standı açın. Standın yanına ise fast food satan mini bir market açabilirsiniz. Kola, çikolata, sandviç, mısır gibi şeyler satarak güzel bir ek kazanç elde edebilirsiniz. İnsanların kendi yiyeceklerini getirmelerine engel olamazsınız elbette ama fiyatları makul tutarsanız insanlar sizden alışveriş ederler.

 

5. Adım

Bilet standını ve projeksiyon odasını arabaların arkasına kurun. Böylece insanların dikkatini dağıtmamış olursunuz. Ayrıca bilet satmak, film oynatmak ve çevreyi düzenlemek için personel çalıştırmanız gerekir.

 

6. Adım

Büyük bir açılış haftası düzenleyin. Bu hafta boyunca ücretsiz film gösterimleri düzenleyin. Bu sayede, sinemanızın kulaktan kulağa yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ayda bir kere kadınlara ücretsiz film gecesi düzenleyin. Yerel medyada reklam verin.

 

Açık hava mobil sinema

acik-hava-sinemasi-kurmak

Şayet belli bir mekana bağımlı kalmak istemiyorsanız, mobil sinema işine de girebilirsiniz.

  • Sinemanın olmadığı kırsal alanlarda açıkhava sineması salonu kurun
  • Oteller için sahilde ya da havuz kenarında film geceleri düzenleyin
  • Güzel bahçelerde “bahçe sineması” düzenleyin.
  • Alışılmadık yerlere kurun ekranınızı. Film ve çevre birbiriyle uyumlu olsun.
  • Dev ekranlarda açıkhava video oyunu tecrübesi sunun.
  • Gezici sinema ile okullara, farklı şehirlere ve ortamlara gidin.

 

İlginizi çekebilir

Sinema Salonu Açmak
Kendi Başınıza Yapabileceğiniz En Eğlenceli İşler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir