Akbabalar, yasadışı çöp yığınlarını bulmak için kullanılıyor!

Doğadaki hayvanların insanlığın yararına kullanılışıyla ilgili daha önce birçok fikri sizlerle paylaşmıştık. Peru’nun Lima şehrini temizlemek için başlatılan ilginç bir kampanyada da akbabalar kullanılıyor.

Peru’daki kara akbabalar çöplerin olduğu yerlerde gezmeleriyle biliniyorlar. Lima şehrindeki çöplerin büyük bölümü yasadışı olarak atılılıyor ve bu çöpler Pasifik Okyanusuna ulaşıp kayboluyor. Çevre Bakanlığı şehri temizlemek için “Gallinazo Avisa” isimli bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında, gerçek zamanlı GPS verileri toplamak ve şehre yasal dışı yollarla çöp atanları bulmak için kara akbaba sürüleri GoProlar ile donatıldılar.

Kampanya, Doğal Tarih Müzesinin ve mevsimlik hareketlerini anlamak amacıyla kara akbabalara işaretler koyan yerel üniversitenin desteğiyle ve yardımıyla yürütülüyor.  Her kuşa bir isim ve karakter veriliyor ve kuşların hareketleri interaktif harita aracılığıyla gerçek zamanlı takip ediliyor. Kara akbabaları yanlış anlaşılan kahramanlar olarak gösteren videolar hazırlanıyor. GPS verisi sayesinde çöpün yerinin bulunmasını kolaylaşıyor.  Toplanan kamera görüntülerinin iki türlü etkisi var. İlk olarak, yasa dışı çöp atımına karşı vatandaşları eğitiyorlar ve ikinci olarak kara akbabaların insanların düşmanı değil, dostu olduğu göstererek kara akbabaların itibarını artırıyorlar.

Aşağıdaki videoyu izleyerek yaratıcı girişimcilik projesi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

 

İlginizi çekebilir

Sayborg hamamböcekleri ile afet kurbanlarının yeri tespit edilebilir!
Yardımcı köpekler engelliler için çamaşır yıkıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir