Akıllı Satranç Tahtası Taşları Otomatik Olarak Değiştiriyor!

Square-Off bir akıllı satranç tahtası. Bir uygulamayla birlikte çalışan satranç tahtası, online oyuncuların gerçek bir satranç tahtası üzerinde maç yapmalarını mümkün kılıyor.

Dijital teknolojinin fiziksel objelere entegre edilmesi sayesinde kullanıcılar dokunup hissederek öğrenebiliyorlar. Daha önce sizleler bununla ilgili birçok iş fikrinden bahsetmiştik. Çocuklara kod yazmayı öğreten eğitici oyuncaklar ve girişimcilik özelliklerini geliştiren oyun  bu iş fikirlerine örnek olarak gösterilebilir. Şimdilerde ise dünyanın en eski oyunlarından biri olan satranç, dijital teknolojiden nasibini alıyor.

Square Off, Hindistan kökenli bir dijital bir satranç tahtası. Geleneksel satranç tahtası görünümünde olan tahta üzerinde, bluetooth’u açık bir uygulama aracılığı ile satranç oynanabiliyor. Yani siz tahta üzerinde hareket yaptığınız zaman, sizden 1000 kilometre uzaktaki yine Square Off kullanan rakibinizin tahtasında sizin piyonunuz otomatik olarak hareket ediyor. Bu da tahta içindeki robotik sistem ve mıknatıslar aracılığı ile oluyor. Ayrıca yapay zeka programlarına karşı da satranç oynanabiliyor. Kullanıcılar canlı yayın üzerinden farklı maçları izleme fırsatı bulabiliyor. Şu an Kickstarter’da fon toplama aşamasında olan Square Off’un 2017 bahar aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Tahmin satış fiyatı ise 180 euro.

Başarılı bir inovatif iş fikri olan akıllı satranç tahtası hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Klasik fiziksel ve dokunsal tecrübeler, dijital ortama başka hangi yollarla aktarılabilir sizce?

 

İlginizi çekebilir

En Başarılı İnovatif İş Fikirleri
İlham Almanız Gereken Yaratıcı İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir