Borulardaki Sızıntıları Tespit Eden Kauçuk Robot Su İsrafını Önlüyor

Gün geçmiyor ki yeni bir inovasyon daha hayatımıza dahil olmasın. Amerika Bİrleşik Devletleri’nde geliştirilen yeni bir robot, su boruları boyunca hareket ederek sızıntı olup olmadığını kontrol ediyor ve su israfını en aza indiriyor.

Günlük hayatlarımız daha kolay ve verimli hale getiren birçok robotla karşılaştığımız dönemlerden geçiyoruz. Örneğin, müşterilere içecek hazırlayıp servis eden robot kol ya da sağlık ve güvenlik kontrollerini hızlı bir şekilde yapabilen robot, birçok örnekten sadece ikisi. Yakın zamanda geliştirilen Lighthouse isimli robot da, su borularını kontrol ederek sızıntıları tespit etmek üzere tasarlandı. Bu robot sayesinde yılda 358 milyar ton suyun israfının önleneceği tahmin ediliyor.

WatchTower Robotics firması tarafından geliştirilen inovatif robot küçük ve yumuşak bir yapıya sahip. Kauçuk malzeme kullanılarak üretilen robot badminton topuna benzer bir şekle sahip. Esnek robot, borular boyunca hareket ederek sızıntı olup olmadığını kontrol edebiliyor. Cihazın etek kısmında bulunan sensörler, boru üzerindeki sızıntıları tespit etmeye yarıyor. Bulut tabanlı bir sisteme bağlı olan robot, topladığı tüm verileri saklayıp analiz için paylaşabiliyor. Bu sayede kullanıcı borunun nerelerinde sızıntı olduğunu, bu sızıntıların boyutlarını ve gelecekte daha büyük problemlere yol açıp açmayacağını kontrol edebiliyor. Birçok ödüle layık görülen robot, 4 milimetre kadar küçük çaplı sızıntıları bile belirleyebiliyor.

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Sensörler Sayesinde Su İsrafına Son
İsrafı Önlemeye Yönelik İnovasyonlar
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir