Apple’da İşe Girmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Apple sadece bir teknoloji şirketi değil.

Apple bugün dünyanın en büyük inovasyonlarına imza atan bir marka.

Bu yüzden Apple, çalışmak için olağanüstü bir yer. GlassDoor’un araştırmasına göre 2009 yılından beri tam 10 yıl boyunca en çok çalışmak istenen şirketler listesinin de hep zirvesinde.

Zira Apple çalışanları dünyanın en ileri teknolojilerini kullanma imkanına hem de şirketin sunduğu şahane özlük haklarına sahip.

Peki Apple’da işe girmek için ne yapmak gerekir? Bu soruyu yanıt verebilmek için Apple çalışanlarının ve Apple’da iş görüşmesine katılmış kişilerin  deneyimlerine yer vereceğiz. Böylece Apple’da çalışmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

 

Apple’da İş Görüşmesi Nasıldır?

Bu bölümde farklı pozisyonlar için yapılan iş görüşmelerinde sürecin nasıl işlediğini bu görüşmelere katılan kişilerin ağzından öğreneceğiz.

Yazılım mühendisliği görüşmesi: “İş görüşmesi sadece Apple’dan beklenebilecek bir profesyonellikteydi. İlk önce saat 11’den 5’e kadar 6 saatlik teknik bir mülakata girdim. Çeşitli algoritma ve data yapıları hakkında problem çözmem istendi. Sonrasında bundan önce çalıştığım yerlerde ne tür projelerde yer aldığım soruldu. Soruların hepsi yoğun düşünmeyi gerektiriyordu ancak bu sorulara düşünerek cevap verdim ben de zaten.  Yani size sorulan soruların laf olsun diye sorulmadığını, her soruda sizin deneyim, bilgi, beceri ve analitik zekanızın ölçüldüğünü bilmenizde fayda var.”

Tedarik zinciri yöneticiliği görüşmesi: “Tüm süreç gerçekten çok profesyoneldi. İnsan kaynakları yöneticileri ne istediklerini bilen kıvrak zekalı insanlar. Potansiyel yöneticileriniz tarafından size sorular sorulması biraz endişe veriyor çünkü zor sorular yöneltiliyor. Önceki işinizde neler yaptığınız soruluyor ve doğru cevap verdiğinizi test etmek için daha da detaylı sorular yöneltiyorlar. İş etiği, baskı altında çalışmak, sık seyahat edebilmek ve olgunluk gibi kavramlara vurgu yapılıyor ve bu konularda sizin de “okey” olup olmadığınız öğreniliyor. Benim durumumda iş görüşmesinden işe başlayana kadar yaklaşık 2 ay geçti.”

Ürün tasarım mühendisliği görüşmesi: “Süreç gayet hızlı ve pratikti. Apple ofisinde bir mülakata girdim ve daha sonra önüme iki telefon ekranı açıldı. İki ekrandaki farklar üzerine çeşitli sorular soruldu. Benim için oldukça çabuk süreçti ve sonunda işe girdim.”

Freelance danışmanlık görüşmesi: “Bu pozisyonda evden çalışılıyor. Müşterilerin Apple ürünleriyle ilgili sorunlarına e-mail üzerinden cevap veriliyor. Bana Apple ürünlerini ne kadar iyi bildiğim konusunda birçok soru soruldu. İş görüşmesine katılan insan kaynakları yöneticisi iPhone’u bozulan bir müşteri rolü oynadı ve ben de ona yardım etmeye çalıştım.”

 

Apple’da Çalışmak Nasıl Bir Duygu?

Şimdi de Apple’da çalışan kişilerin duygu ve düşüncelerine bakalım.

Yazılım mühendisi: “Apple’da çalışmak, milyonlarca insanın hayatına direkt olarak etki etmek anlamına gelir. Başarılı olmak için çok çalışmak ve yoğun strese karşı dayanıklı olmak gerekir.  Şu an birlikte çalıştığım arkadaşlarımın yaratıcılığı ve yeteneklerinden inanılmaz etkileniyorum. Apple alanında en iyi insanların çalıştığı bir yer.”

Freelance danışman: “Bu işi evde yapıyorum ben ve buna rağmen Apple için çalışmak inanılmaz bir duygu. Kariyerinizde ilerlemek için sayısız fırsat var. Başarılı insanlarla çalışıyorsunuz ve kariyer gelişiminize önem veriliyor. Kazancınız da oldukça tatmin edici; sigorta, sağlık hizmetleri, indirimler, ücretli izin, doğum izni, yüksek lisans izni gibi şeyler de özlük haklarını dolu dolu kılıyor.”

Ürün uzmanı: “Apple demek yaratıcı ve şahane insanlardan oluşan iş arkadaşlarına sahip olmak demek. Olumlu ve olumsuz geri bildirimler sayesinde karşılıklı olarak gelişme imkanı, işlerin yoğun olduğu günlerde çalışanların evlerine gönderilen akşam yemekleri, dünyanın farklı kültürlerinden gelen parlak zihinlerden oluşan bir ofis ortamı… Apple’da çalışıyorsanız kariyerinizde ilerlemek için her şeyi yapabilirsiniz. Şirket size kendinizi geliştirmeniz için gereken ne varsa yapıyor. Her halükarda size maddi ve manevi olarak destek oluyor.”

Eski yazılım mühendisi: “Yardımsever yöneticiler, ilginç problemler, tatmin edici maaşlar, sıkı bir ekip ruhu ve takım çalışması… Apple’daki günlerimi böyle özetleyebilirim. Kendi alanında bir numara olan çalışanlarla aynı ofisi paylaşmak, onlardan bir şeyler öğrenmek gerçekten ufuk açıcı.  Apple’da çalışırken gösterdiğim konsantrasyonu daha önceki işlerimde gösteremediğimi de fark etmiştim mesela. Burada öğrendiğim beceriler ve edindiğim deneyimler beni birinci sınıf bir mühendis yaptı diyebilirim.”

 

Apple’da Çalışmak İçin Nasıl İş Aranır?

Apple’da işe girebilmek için nasıl bir iş arama süreci olduğuna bakalım.

Apple dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Bu nedenle Apple’da işe girebilmek için deneyiminiz ve becerileriniz kadar iş görüşmesinde uygulanacak testleri ve sınavları da geçmeniz şart. Başvurduğunuz pozisyona bağlı olarak size farklı sorular sorulacaktır. Yani bir mühendislik pozisyonu ile pazarlama direktörü pozisyonu mülakatı arasında fark olacaktır.

Apple’da işe girebilmek için internetten başvuru yapabilirsiniz. Çoğu zaman başvuru süreci online ortamda başlar. Ancak yapılan araştırmalara göre Apple çalışanlarının %55’i online başvuru yapmış durumda. Geri kalan %45 ise arkadaş tavsiyesi, portfolyo sunumu veya şahsi başvuru neticesinde Apple’a girmiş kişilerden oluşuyor.

Bu şu anlama giriyor: Apple’a girebilmek için çevrenizin olması büyük bir avantajdır. Apple’da çalışan bir arkadaşınız veya tanıdığınız zaman onların tavsiyesi ile Apple’a girme ihtimaliniz daha yüksek olur. Apple çalışanları, şirkete başarılı bir personel tavsiye ettikleri zaman ekstra bonus alıyorlar. Bu nedenle Apple’da çalışan bir arkadaşınızın olması sizin de Apple’a girebilmeniz için çok iyi olur.

Apple’a başvuru yaparken CV’nizin kusursuz ve hatasız olması gerekir. Apple detaylara verdiği önem ile bilinen bir marka olduğu için başvuru yapan kişilerden de detaylara önem vermelerini bekler.

Son olarak dünyanın en büyük iş arama ve şirket bilgisi paylaşma web sitelerinden biri olan Glassdoor üzerinden Apple‘ın yayınladığı iş ilanlarına bakmalısınız. Glassdoor’a üye olan Apple çalışanları ve adaylarından farklı pozisyonlar için nasıl bir başvuru süreci gerektiğini de öğrenebilir, iş görüşmesine daha iyi hazırlanabilirsiniz.

 

Apple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple’a iş başvurusu yapmadan önce araştırma yapmanız son derece önemli. 2018 verilerine göre Apple’da 132.000 kişi çalışıyor. Bu sayıya Kaliforniya’daki Apple Park’ta yeni iPhone tasarlayan mühendislerden evinde oturup müşteri temsilcisi olarak çalışan kişiler de dahil.

Apple sürekli yeni bir ürün lanse ettiği için Apple ekosistemine aşina olmanız büyük önem taşır. Yani hayatında Mac veya herhangi bir Apple ürünü kullanmamış bir kişinin Apple ürünleri hakkında bilgi sahibi olması pek mümkün değildir. Apple’a iş başvuru yapacağınız zaman şirketin önceki ve mevcut durumu hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeniz iş görüşmesinin başarısı açısından çok önem taşır.

 

İlginizi çekebilir

Apple’ın Sorduğu Hileli Mülakat Soruları
Dünyanın En İyi İşverenleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir