Dünyanın En Başarılı ve Varlıklı İnsanlarının Günlük Rutinleri

Dünyanın en başarılı ve varlıklı insanlarının hayatlarında hiçbir eksik yok gibi görünüyor. Bunu başarmalarının ve sürdürebilmelerinin sebebi de son derece basit.

Milyarderler, üretkenliklerini en üst seviyede tutmak için her gün aynı rutini tekrar ediyorlar. Başarılı girişimciler, iş hayatlarının yanı sıra, aile, meditasyon ve kaliteli uyku gibi önemli konular için de günlerinde boşluk yaratıyorlar.

İşte sizlere bir milyarderin rutin bir günü, üstelik uygulaması da son derece kolay:

 

05.00: Uyanış


Birçok başarılı insanın günlük programları üzerinde yapılan araştırmalara göre, yöneticilerin %90’ı hafta içi sabah saat 06.00’dan önce uyanıyor.

Son derece faydalı olan bu alışkanlık, güne başlamadan kendinizi toparlamanıza yardımcı oluyor. Böylesine erken bir saatte uyandığınızdan ötürü ailenizle kahvaltı yapma, meditasyon yapma, egzersiz gibi verimli bir gün için gerekli şeyleri yapacak vaktiniz oluyor.

 

05.30: Egzersiz


Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey her sabah şirketlerini kontrol etmeden önce yarım saat yürüyüş yaparken, milyarder Jeff Bezos da işyerine gitmeden önce sabah saat 06.00’da koşu bandında spor yapıyor.

Egzersiz yapmak, gün boyu enerjinizi yüksek tutmanız konusunda büyük bir rol oynuyor. Ne kadar fazla enerji harcarsanız ürettiğiniz enerji de o kadar fazla oluyor. Böylece gün boyu zihniniz açık oluyor ve kendinizi enerjik hissediyorsunuz. Stresin vücudunuzda oluşturacağı etkileri azaltmanız da işin cabası…

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

06.00: Meditasyon


Başarılı girişimcilerin meditasyon yapmalarının en büyük sebeplerinden biri meditasyonun kişiyi üretken kılması. Araştırmalara göre, kendinizi dış etkenlere karşı güçlendirirseniz insan ilişkileriniz gelişiyor, güvenilirliğiniz ve iş performansınız artıyor.

Milyarder Tony Robbins, günlük meditasyon rutinine Priming, yani “Astarlama” adını veriyor. Güçlü nefes ve hareketlere yönelik bu ritüel, kişiyi merkeze taşıyarak gün içinde yaşanacak her şeye karşı astarlıyor, yani bir diğer deyişle koruyor.

 

06.30: Kitap okuma


Başarılı insanlar her gün kitap okuyor. Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Warren Buffet gibi milyarderler, günlerinin önemli bir bölümünü öğrenme amaçlı okumaya ayırıyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, servet sahibi insanların sadece yüzde 11’i eğlence amaçlı kitaplar okuyor. Geriye kalan kısmın büyük bir çoğunluğu her ay, öğrenim ya da eğitim amaçlı iki kitap okuyor. Eğer her gün 30 dakika kitap okursanız zirvedeki kişilerin %1’iyle aynı şeyi yapıyor olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

 

07.00: Kahvaltı


Hepimiz günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu biliyoruz. Kahvaltı, zihin açıklığını artırıyor, kan şekerini dengeliyor ve şeker açlığını azaltmaya yardımcı oluyor. Richard Branson güne bir meyve salatası ve granola ile başlıyor.

Milyarder Oprah Winfrey bu konuyla ilgili şunları söylüyor, “Makineler üzerine uzmanlığım yok; fakat bildiğim bir şey var: Yakıt olmadan asla çalışmazlar. Vücutlarımız da aynı kurala tabi. İşte bu yüzden kahvaltıya son derece önem veriyorum.”

 

08.00: İşe başlama

 

13:00: Öğle yemeği (en az bir saatlik)


Başarılı insanlarda bulunan ortak özelliklerden biri de düzgün bir öğle yemeği arası vermek. Hepsi, verimlilik için düzgün bir aranın son derece önemli olduğunun farkında.

Bütün sabahı toplantılarla ve e-postaları okuyarak geçirdilerse gözlerini kapatıp migrenle boğuşmak bu insanlar için bir seçenek değil. Aynı şey konsantrasyonunuz için de geçerli. Yapıcı bir ara vermek günün geri kalanını odaklanma sorunu yaşamadan geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

18.00: İşten ayrılma


Yapılan araştırmalara göre, milyarderlerin hayatları oldukça programlı. Bu sayede hem her istediklerini elde edebiliyor, hem de ailelerine zaman ayırabiliyorlar. Ailelerine zaman ayırabilmeleri için işi işyerinde bırakmaları gerekiyor, böylece evde oldukları vakitte hem fiziken hem de ruhen orada oluyorlar.

İşyerinde her ne yaşanıyor olursa olsun her gün saat 18.30’da oradan ayrılan, Intel’in kurucusu ve eski CEO’su Andy Grove şöyle diyor, “Yorulduğum ve eve gitmek istediğim an gün benim için bitmiş demektir… Her zaman yapılacak daha çok şey, yapılması gereken daha çok şey ve yapabileceğimiz daha çok şey var.”

 

23.00: Uyku


Arianna Huffington’a göre başarı basamaklarını ancak uyuyarak tırmanabilirsiniz. Huffington, her gece sekiz saat uyumanın ve yatak odasında hiçbir elektronik alet bulundurmamanın son derece önemli olduğunu belirtiyor. Böylece gecenin bir saatinde uyanıp iş e-postalarınızı kontrol etmiyor, uykusuzluk ve stres problemlerine davetiye çıkarmamış oluyorsunuz.

Milyarder Bill Gates, her gece yedi saat uyuyor ve yatmadan önce muhakkak kitap okuyor. Gates şöyle diyor, “Hemen hemen her gece bir saat kitap okuyorum. Bu, benim için uykuya dalmanın bir parçası.”

Yeteri kadar uyumak yaratıcılığınızı, becerilerinizi, özgüveninizi, liderlik vasfınızı ve karar alma kabiliyetinizi güçlendiriyor.

Mutlaka okuyun: Çıplak uyumanın sizi daha sağlıklı ve zengin kılacak dört faydası

Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir