Milyarder Girişimcilerin Sabah Alışkanlıkları

Dünyanın en zengin girişimcilerinin güne nasıl başladıklarını merak ettiniz mi hiç? Cevabınız evetse en doğru adrese geldiniz! Şimdi Mark Zuckerberg’den tutun Jeff Bezos’a kadar Forbes dergisinin milyarderler listesinde yer alan bazı isimlerin güne nasıl başladıklarını hep beraber göreceğiz.

 

Mark Zuckerberg

Belki hatırlarsınız, geçen sene Facebook üzerinde düzenlenen canlı yayında Mark Zuckerberg’e “Sizin aslında bir kertenkele olduğunuza yönelik iddialar doğru mu?” şeklinde garip bir soru yöneltilmiş, o da: “Hayır, kertenkele değilim.” diye cevap vermişti. Facebook’un kurucusu Zuckerberg, işte bu canlı yayın sırasında sabah yaptığı ilk şeyi de açıklamıştı: “Sabah ilk olarak telefonuma bakıyorum. Facebook’a göz atıp dünyada olan bitenleri öğreniyorum. Facebook Messenger’a ve WhatsApp’a bakıyorum, gelen mesajları okuyorum.

Peki bunlar için toplamda ne kadar zaman harcıyor dersiniz? Zuckerberg bu soruyu da şöyle yanıtlıyor: “Aslına bakarsanız sabahları Facebook ve WhatsApp’ta geçirdiğim zaman dünyadaki gelişmelere göre değişiyor. Mesela sıradan bir günde bir iki dakikadan fazla sürmüyor. Şöyle bir durum da var, gözlerim bozuk ve lens takmam gerekiyor. Ama ben ne hikmetse sabah uyanır uyanmaz Facebook’a baktığım için genellikle lenslerimi takmamış oluyorum. Eh, miyop olduğum için de telefonu adeta gözüme sokmam gerekiyor.”

Zuckerberg sabah rutiniyle ilgili şunları da ekliyor: “Kendimi bildim bileli sabahlardan pek hazzetmem ama kızım Maxima sağ olsun bizi sabahın erken saatlerinde uyandırıyor. Kendisi tam bir ufak canavar! Bunlar haricinde bazen koşuya gidiyorum ya da egzersiz yapıyorum. Bence spor, güne iyi bir başlangıç yapmak için en iyi yöntemlerden biri.”

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

Sir Alan Sugar

Fakirlikten zenginliğe yükselen ve Apprentice dizisinde rol alan Sir Alan Sugar, “Hayatımda standart bir hafta yok.” diyor. İngiltere’nin Essex bölgesinin Chigwell şehrinde yaşayan Sugar, saat daha 6 olmadan evinden çıkıyor ve şöforu onu gideceği yere bırakıyor. Bunun dışında Sugar, British Airways Business Life dergisi ile yaptığı bir röportajda bazen güne 80 kilometre bisiklet sürerek güne başladığını söyledi. “Nereye gidersem gideyim işlerimi halledebiliyorum. Ev, ofis, Amerika ya da İspanya’daki konutlarım hiç fark etmiyor, her yerde çalışabiliyorum. Eskiden ofise 9’da gider 6’da çıkardım, o zamanlar iş dışında fazla bir şey yapamazdım. Şimdi esnek çalıştığım için çok daha fazla aktiviteye zaman ayırabiliyorum.”

 

Sir Richard Branson

Başarılı İngiliz iş adamı Sir Richard Branson, sabah erken kalkmayı sevdiğini ve bunun uzun süre zarfından kazanılan bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Kendi kaleme aldığı bir blog yazısında bu konuda şöyle diyor: “Hayatım boyunca her zaman erken kalktım. 50 yıllık iş hayatımda elde ettiğim tecrübelere dayanarak söylüyorum, erken kalkan yol alır. Tabii ki hayatınız yoğun bir tempo içinde geçiyorsa mutlaka düzenli olarak sağlam bir uyku çekmeniz gerekiyor. Bu yüzden nerede ve ne zaman olursa olsun uyumaya çalışıyorum, özellikle de uçuşlar sırasında biraz kestiriyorum. Ama iş kurmak ve yönetmek gerçekten çok büyük bir sorumluluk, dolayısıyla sürekli erişilebilir olmam da şart. Bu yüzden sabah erkenden kalkıp enerjimi topluyorum, sonra da tüm günümü verimli bir şekilde değerlendirebiliyorum.”

Richard Branson, sabah rutiniyle ilgili şunları da ekliyor: “Dünyanın neresinde olursam olayım her sabah 5’te kalkmaya gayret gösteriyorum. Erken kalkarak hem biraz egzersiz yapabiliyorum hem de ailemle zaman geçirebiliyorum, böylelikle işe gitmeden önce kendimi çok iyi hissediyorum.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

 

Jack Dorsey

Twitter’ın kurucu ortağı ve net serveti 2,3 milyar dolar olan girişimci Jack Dorsey, Product Hunt ile gerçekleştirdiği bir söyleşi sırasında sabah rutinini açıkladı: “5’te kalkıyorum, 30 dakika meditasyon ve 7 dakika egzersiz yapıyorum, sonra 3 dakikada kahve yapıyorum. Hemen ardından şirketlerimde olan biteni öğreniyorum. Aslına bakarsanız çoğu zaman rutinime bağlı kalmaya çalışıyorum, yani hemen hemen her gün aynı şeyleri yapıyorum. Böylelikle hayatıma belli bir düzen getiriyorum ve kafam rahat olduğundan başıma sıra dışı bir şey geldiğinde bile mantıklı kararlar verebiliyorum. Perdeleri kapatıyorum ve genellikle gece 11’den sabah 5’e kadar uyuyorum. Uyumadan önce perdelerimi mutlaka kapatıyorum. Tabii meditasyon ve egzersiz de rutinimden hiç eksik olmuyor.”

 

Bill Gates

The New York Times’in haberine göre Bill Gates, güne başlayınca ilk iş olarak bir saat boyunca kendi özel spor salonundaki koşu bandında egzersiz yapıyor, bazen de çeşitli eğitim videoları izleyerek zaman geçiriyor.

The Seattle Times’in haberine göre ise Gates günde yedi saat civarı uyuyor ve bu konuda şöyle diyor: “Aslında gecelemek, gece uçuşundayken uyumamak eğlenceli şeyler ama yaratıcılığımı ön plana çıkarmam gereken zamanlarda yedi saat uyumam gerekiyor. Mesela bir konuşma yapacaksam fazla uykuya ihtiyacım yok, aynı şekilde az uyusam bile işimin gereklerini yerine getirebiliyorum ama yaratıcı düşünmek için yedi saat uyumam şart.”

Mutlaka okuyun: Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye

 

Jeff Bezos

Yazar Tom Robinson’un kaleme aldığı Jeff Bezos: Amazon.com Architect kitabına göre milyarder Jeff Bezos sabah 7-8 arasında uyanıyor. “Bezos ofise gitmeden önce koşu bandında egzersiz yapıyor, bu esnada sabah haberlerini okumayı da ihmal etmiyor. İş sırasında bütün gün ofisine tıkılıp kalmamak için elinden geleni yapıyor.”

Mutlaka okuyun: Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

 

Başarılı girişimcileri kahvaltıdan önce yaptıkları 14 şey:

1- Erken kalkarlar.

Başarılı yönetici ve girişimcilerin %90’ı hafta içleri 6’dan önce uyanıyor. Mesela PepsiCo CEO’su Indra Nooyi hafta içi her gün 4’te uyanıyor ve en geç 7’de masasının başında oluyor. Disney CEO’su Bob Iger sabah 4:30’da uyanarak haber okuyor.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

2- Kahve yerine su içerler.

Sabah su içmek daha zinde hissetmenize yardımcı olduğu gibi vücudunuzun azalan sıvı miktarını tekrar eski seviyesine çıkarır ve metabolizmanızın çalışmasını sağlar.

 

3- Egzersiz yaparlar.

Sabah başka işleri yokken egzersiz yaparlar. Kahvaltı öncesi spor yapmak gün içerisinde daha az stres yaşamanızı sağlar, yağ oranı yüksek yiyeceklerin yarattığı etkileri ortadan kaldırır ve daha iyi uyumanızı sağlar.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

4- En öncelikli projelere odaklanırlar.

 

5- Tutkuyla bağlı oldukları işleri yaparlar.

 

6- Aileleriyle zaman geçirerek çocuklarına hikaye okurlar ya da aile kahvaltısı hazırlarlar.

 

7- Akşam yorgun olacaklarını bildiklerinden sabahları eşleriyle zaman geçirmeye çalışırlar.

 

8- Yataklarını toplarlar, bu da daha mutlu ve verimli bir gün geçirmelerini sağlar.

 

9- Kahve içerken iş çevreleriyle görüşürler.

 

10- Meditasyon yaparak rahatlarlar.

 

11- Kıymetini bildikleri şeyleri yazar ve şükrederler.

 

12- Gün içerisinde neler yapacaklarını düşünerek plan yaparlar ve öncelikle halledilmesi gereken şeyleri belirlerler.

 

13- Gelen e-postaları okurlar.

 

14- Haberleri okurlar.

 

İlginizi çekebilir

Zengin ve Ünlü İnsanların Şaşırtıcı Uyku Alışkanlıkları
Gün Boyu Üretken Olmanızı Sağlayacak 5 Sabah Ritüeli
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir